Aresde Çizim Sorunu

Merhaba arkadaşlar isis den çizmiş olduğum şekli arese gönderdiğimde hep kırmızı çizgiler ile karşılaşıyorum düzgün olmuyor yardımcı olabilecek varmı isideki çizmiş olduğum şekli ekliyorum umarım yardımcı olursunuz çizimde mi bir hata var yoksa ben mi aresi kullanamıyorum anlamadım

Kırmızı çizgilerle hangi aşamada karşılaşıyorsun? Akla drc (design rule check ) uyarıları geliyor. Drc işaretliyse (tools>design rule checker) ve çiziminde yollar diğer yollara ve padlere vs. system>set default rules menüsünde belirtilmiş olan mesafelerden daha yakın ise söylediğin gibi kırmızı uyarı işaretleri görürsün. Şema yerine ares'te ekran görüntüsü yollasan daha iyi anlaşılır.

kırmızı çizgiler çok fazla oluyor neden bilmiyorum elemanları çokmu yakın yaptım yoksa isideki devre çiziminde çok mu karışık çözemedim ekran görüntüsünü de vereyim eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.

adsz2-1.jpg

Resimden anlaşıldığı kadarıyla kırmızı çizgiler dediğin, üst katmandaki yollar. Sanırım otomatik çizim yaptırıyorsun ve program varsayılan ayarlarıyla çift yüzlü çizim yapıyor. Tek yüzde çizdirmek istiyorsan:

system>set strategies ile edit strategies diyalog kutusunu aç
pair1 (hoz) ve (vert) bottom copper seçili olsun
ok ile çık
system>save preferences ile tercihleri kaydet

autorouter'ı kullanırken auorouter diyalog kutusunda "edit strategies"i aç
orada da pair 1'i bottom copper olarak ayarla (hem "signal" hem de "power" için)

bu şekilde otomatik çizdirirsen çizimin tek yüzlü olur.

Ayrıca şemanda düzeltmen gereken şeyler gözüme çarptı:

pic mclr bacağı ile vdd arasına 10k ibi bir direnç bağlamazsan pic çalışmaz

kristale bağlı kondansatörlerin birer bacağı gnd'a bağlanmalı

motorlara paralel konnektörler bağlamamışsın, dolayısıyla baskı devrende motorları bağlayabileceğin terminaller yok. bunlar için tblock i2 kullanabilirsin

h-bridge'lerin üst taraflarında bence pnp transistörler kullanılsa daha iyi olurdu.

çok teşekkürler fakat mclr ucuna 4.7 k lık koysak olmazmı ben 4.7 k lık direnç koyuyordum hep

motorlara paralel konnektörler bağlamamışsın, dolayısıyla baskı devrende motorları bağlayabileceğin terminaller yok. bunlar için tblock i2 kullanabilirsin

bu konuda biraz yardımcı olabilirmisiniz ben transistörleri yerleştirdikten sonra paralel olan yerlerini deler oraya da motyoru bağlarım diye düşündüm zaten bu devrede paralel port ile pic i haberleştireceğiz ve 5 tane ekseni olan dolayısıyla 5 tane de dc motoru olan bir robot kolu kontrol edeceğiz.

acaba sizden rica etsem bana ares devre şeklini çizebilirmisiniz isis den çizmiş olduğum şekli tam oalrak ares de kullanamıyorum ares de çok eksiğim var.

ya arkadaşlar lütfen yardımcı olun isisdeki şekli aresde çizemiyorum lütfen çizebilecek olan hiç kimse yok mu.Lütfen yardımcı olun arkadaşlar.

Öncelikle sol üst tarafta bulunan motor grubunda bulunan BC547 lerin emiterlerini GND ye çekmemişsiniz.
Aynı şekilde kristale bağlı 22pF ların uçlarını da GND yapmanız gerekiyordu.
Motorların PCB için kılıf tanımlaması yapmanız gerekiyordu. Bunları da sil02 konnektör olarak tanımladım.
Her motor grubundaki GND leri VSS olarak tanımlamanız sizin yararınıza olacaktır.
Motorların kaç voltla çalıştığını bilmiyorum. Ama ben yine de beslemesini picin beslemesinden ayrı çizdim (belki 12 veya 24V la sürüyor olabilirsiniz)
Isis çizimini buna göre uyarladım ve baskıdevreyi de buna göre çizdim. Umarım işinize yarar.

Motor beslemesi ve pic beslemesinin sil03 konnektörde topladım.
VCC: motor beslemesi
VDD: 5V pic beslemesi

Kolay gelsin..

eline sağlık saoalsın ustam ya gerçekten çok makbule geçti

Forum istatistikleri

Konular
129,326
Kullanıcılar
451,784
Son üye
Mertcan h

Yeni konular