ark oluşumu

Siz prototip bir itki motorumu yapmayı düşünüyorsunuz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aynen öyle birde trafolara ulaştım baktım yani trafoya ne ile güç verilebilir akü ilemi yani en hafif ve en küçük malzeme nedir trafoya güç vermek için kullanabilecegim
Önce model yap ateşleme elemanlarını dışarıda tut, ufak tartı ile itme gücünü gör yeterli değil mi sonra minyatür ateşleme bakılır. Gaz /yakıt ne kadar tutuşmaya elverişliyse kıvılcımın önemi olduğunu sanmam küçük de yeterdir.

Evet haklısınız belkide sürekli arklanmaya ihtiyaç yoktur bir kere kıvılcım oluşturmak yeterli olur belkide ama sürekli arklanmaya ihtiyacım olucak gibi çünkü çoğu ark jet makalelerinde arklanmanın sürekli bir arklanma olduğundan bahsediliyor

Siz prototip bir itki motorumu yapmayı düşünüyorsunuz?

Aslında model yapmayı düsunmüyorm sadece büyük bir arc jet motorunu kuçultebildiğim kadar küçültmeye çalışıyorum yani aslinda bu sistemi bir avuç içi sistem haline dönüştürmeye çalışıyorum

Evet zor ama yapılmayacak bir şey değil

Şunu örnek vereyim.

Mesela uzaya mekik gönderen roketler neden o kadar büyüktür? Mekik küçük olmasına rağmen katı katı büyüklükte roketle fırlatılırlar. Asıl sorun şu.

Mekiği yörüngeye çıkartmak için gereken yakıtta bir ağırlık taşıyor bu nedenle roket sadece mekiği değil kendi yakıtını kaldırmak için motor büyüyor. Bu nedenle yakıt tanklarının kapasitesi çok büyük oluyor.

Elinize sığacak bir motor yapsanız belki yerden 1 metre yükselecek ama yakıtınız bitecek. Daha yükseğe çıkabilmek için yakıttankını büyütmek isteyeceksiniz ama bu sefer motor yakıt tankını kaldıramayacak. Bu sefer tankla beraber motoru büyültmeniz gerekecek.

Bilmiyorum anlatabildim mi? Ben bile tekrar okuyunca kafam karıştı.

evet anladım fakat yakıt düzeyi 10 l saf hidrojen sn/ml 6 farklı motor oldugunu dusunursek 1sn/6ml 1dk/60 ml 1s/3600ml buda 1s/3,6 litre yapar gaz düzeyini artirmadigin sürece (hızlanmak için) yakit sorunum ve agırlık sorunum olmayacaktır ve bu tur motorlarin itme kuvveri asiri fazla beni yaklaşık toplam 200 kilo bile olsam 500 metreye kadar cikarabilir

Bu tür motorların verimlerini itki güçlerini v.s. bilmediğim için bişey diyemiyorum.

Roketle kendilerini uçuran insanlar var. Detayını bilmiyorum.

Evet haklisiniz fakat soyleki motorun yaptigi itme kuvveti cok fazla 200 kiloyu 1 dakika boyunca 60 ml hidrojen ile havada kalabilir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…