arkadaşlar pic16f84 ustalar acil yardım..?

maxtasarim

Üye
pic basic ile seri iletişim (2400,8,n,1) hızında bilgisayarla iletişim yapacak (Mesela "y" harfi gönderecek) üzere progranlanmış pic16f84 entegrem var. bu entegreden gelen veriyi alacak Visual Basic Mscomm ile programlanmış yazılımda hazır. Bilgisayara Com2 portundan bağlı bi adet Barkod yazıcı var.Yazıcının iletişim hızı [ 115200 Baud daha düşük hızda çalışmıyor :( ] Yazıcının iletişim pinlerini ve picten gelen bilgisayarın com1 portuna bağlı 16f84 entegresinin iletişim pinlerini aynı kablo (Çok perli kablo mesela 8 li) üzerinden taşımak istiyorum. Fakat merak ettiğim konu şu. Kullanacağım bu kablonun maximum uzunluğu ne kadar olabilir. Yazıcının seri iletşim hızı yüksek. Hem yazıcı hemde picin verimli çalışabilmesi için max kablo uzunluğu ne kadar olabilir. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Rs232 'de tavsiye edebileceğim en uzun mesafe max: 10 m 115200 de daha kısa 5 m olursa daha iyi olur.
9600 baud da 30 metre çalıştırdığımız sistem var ama kullanılan ortamda herhangi bir gürültü vs.. yok.

Bir sistemde CAT 5 8 per kablo ile Rs485 hattını yaklaşık 4 ayrı protocol ve toplam 10 değişik tartım cihazını haberleştirdik.
Ancak bu olayı Rs232 de tavsiye etmem ayrı ayrı hat çekmeni veya rs485 rs422 (full dublex) gibi bir donanımla uzatmanı tavsiye edebilirim sadece.

Eğer rs485 veya rs422 hattı kullanılırsa haberleşmenin hızını da 115200'den aşağı düşürmen gerekecek.

Eğer bunların hiç birisini yapamıyorsan mesafeyi kısaltman yani pc yi kullanılacak olan ortama yakın tutman gerekir.

Umarım faydalı olur.

eyvallah sağol kardeşim paylaşımın için. emeğine sağlık...

emeğine sağlık epey faydalı oldu

Forum istatistikleri

Konular
128,947
Kullanıcılar
451,133
Son üye
ReDoX23

Yeni konular

Geri