arkadaşlar plcde 4-20 ma anolog veriyi nasıl kontrol ederiz

matadorr

Üye
arkadaşlar merhaba şimdi ben bazı noktaları pt 100 ile sıcaklıklarını ölçüyor ve değerleride harici göstergede görüyorum(elimko) bu göstergelerin 4-20 ma anolog çıkışları var bu göstergeden aldığım değerlerle prosesi plc ile kontrol etmek istiyorum örneğin gösterge 100 dereceyi gösterdiğinde plc vanayı kapatsın. bu ma çıkışındaki veriyi ve göstergede 100 derece verisini plc ye nasıl tanıtırız bide pl ile PID kontrolü nasıl yaparız bununla ilgili bilgi ve dökümanlarınızı paylaşıranız sevinirim teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Selam,

PT100 ile bilmiyorum ancak J tipi termokupl'ları plc'nin TK ünitesine girip oradan harici göstergelere PLC'den çıkış vermek gerekir diye düşünüyorum. Bir çok PLC'nin artık dahili PID algosu var. Sana tevsiyem parametreleri otomatik ayarlayan auto tuningli pid içeren bir PLC kullanman.

Analyzer

plcnin analog kartları var onlardan alman gerekiyor usta. bu kartlar 0-10 volt ve 4-20 mA analog bilgiyi sayısal bilgiye çeviriyo ve işlem yapmana olanak sağlıyor. veya bazı plclerin pt100 için özel kartları var onlardanda alabilirisn

plcde bu veriyi elimkodaki gibi görmen için plcde programının yaparken rangeleri elimko cihazdaki gibi yapacaksın. daha sonra ihtiyacına göre cıkışını şekillendirirsin. plc markası versen daha iyi olur

bildiğim kadrıyla gelen analog sinyali (word )sayısını 32 bitlik real sayısına dönüştürebilirsin.ve ondan sonra da karsılastırma blokları ile istediğini yapabilrsin.
bu sayı cevrimi için bir stl blok yazman gerekli.

elimko cihazında girilmiş olan range parametrelerini (4mA = 0 derece , 20mA = 100 derece) plc programında kullanacaksın. Cihazdan alınan 4-20mA analog sinyali ise herhangi bir plc nin analog sinyal modülüne bağlayacaksın. Siemensden örnek verirsek bu analog modüllerin 11bit, 12bit, 13bit çözünürlüklü seçenekleri bulunmaktadır.12 bit çözünürlüklü bir analog modülün kanalından okunan analog sinyal değeri bir wordlük integera çevirilmektedir. Bu da 0-27648 arasında değişen bir integer tipinde bilgi demektir. Yani sen 0 derecede bu analog modülün kanalından 0 değerini okursun, 100 derecede 27648 değerini okursun. Okunan değeri rangelere göre gerçek bilgiye çevirmek istiyorsan

gerçek sıcaklık = (kanaldan okunan bilgi) * (100 - 0) / 27648

formülünü kullanmalısın.

iyi çalışmalar...

phonix concact plc yle direk okuyabilirsin diğerleriylede çevirici kullanman lazım

uguruker ' Alıntı:
elimko cihazında girilmiş olan range parametrelerini (4mA = 0 derece , 20mA = 100 derece) plc programında kullanacaksın. Cihazdan alınan 4-20mA analog sinyali ise herhangi bir plc nin analog sinyal modülüne bağlayacaksın. Siemensden örnek verirsek bu analog modüllerin 11bit, 12bit, 13bit çözünürlüklü seçenekleri bulunmaktadır.12 bit çözünürlüklü bir analog modülün kanalından okunan analog sinyal değeri bir wordlük integera çevirilmektedir. Bu da 0-27648 arasında değişen bir integer tipinde bilgi demektir. Yani sen 0 derecede bu analog modülün kanalından 0 değerini okursun, 100 derecede 27648 değerini okursun. Okunan değeri rangelere göre gerçek bilgiye çevirmek istiyorsan

gerçek sıcaklık = (kanaldan okunan bilgi) * (100 - 0) / 27648

formülünü kullanmalısın.

iyi çalışmalar...

bunu direkt yapan FC105 Scale bloğunu da kullanabilirsin

Elimko E-KC-200 serisi bir PT100 ile (0--200 derece arası) ben de aynı uygulamayı s7-300 ile gerçekledim. PIWxxx adresi üzerinden gelen değeri FC105 bloğu ile skala edip çıkan değeri de karşılaştırma bloğu ile gerekli vanayı açıp kapatabilirsin. FC105 bloğunu kullanırken alt ve üst sıcaklık değerlerini doğru girdikten sonra girişe göre çıkışı otomatik olarak bu hazır blok hesaplayacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,778
Kullanıcılar
450,863
Son üye
iboo06

Yeni konular

Geri