Asansör çalıştığında evdeki ışıkların gücünün azalması

Öncelikle merhaba herkese, biraz uzun bir yazı oldu eski evle uğraşmaktan bıktığım ve sebebini anlayamadığım çözemediğim bir sorun var, gece gece yazıyorum ama bayadır olan bir olay yaklaşık 2 3 senedir böyleydi ben ilgilenemiyordum apartmanımız eski aynı zamanda yönetim kadrosundayım asansörümüz çalışıp herhangi bir kata basılırsa motor çalıştığı andan itibaren ışıklarımın gücü düşüyor asansör durunca eski haline geliyor bu başka hiçbir komuşumda olmadığından asansörle benim dairemin bağlantılarında bir kaçak mı var pek anlamadığımdan dolayı size sormak istedim ışıklar eskimiş diyebilirsiniz ama normalde yapmıyor ayrıca en son yeniledim en üst katta oturuyorum şalterlerimi kontrol etme imkanım olmadı, evimde bazı işçilik yapan saf yüzüne güvendiğim dolandırıcı bir kapıcıdan dolayı bu konuda da şüpheleniyorum açıkçası, evde düzgün bir yer yok kendim her yerini düzeltiyorum şuanda tek sorunum asansör kullanıldığında voltaj düşmesi ve bu başka kimsede olmuyor apartmanımızda aile gibiyiz onlarda şaşırdı bu duruma, lafı daha da fazla uzatmadan önerileriniz için teşekkür ediyor iyi geceler diliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Öncelikle merhaba herkese, biraz uzun bir yazı oldu eski evle uğraşmaktan bıktığım ve sebebini anlayamadığım çözemediğim bir sorun var, gece gece yazıyorum ama bayadır olan bir olay yaklaşık 2 3 senedir böyleydi ben ilgilenemiyordum apartmanımız eski aynı zamanda yönetim kadrosundayım asansörümüz çalışıp herhangi bir kata basılırsa motor çalıştığı andan itibaren ışıklarımın gücü düşüyor asansör durunca eski haline geliyor bu başka hiçbir komuşumda olmadığından asansörle benim dairemin bağlantılarında bir kaçak mı var pek anlamadığımdan dolayı size sormak istedim ışıklar eskimiş diyebilirsiniz ama normalde yapmıyor ayrıca en son yeniledim en üst katta oturuyorum şalterlerimi kontrol etme imkanım olmadı, evimde bazı işçilik yapan saf yüzüne güvendiğim dolandırıcı bir kapıcıdan dolayı bu konuda da şüpheleniyorum açıkçası, evde düzgün bir yer yok kendim her yerini düzeltiyorum şuanda tek sorunum asansör kullanıldığında voltaj düşmesi ve bu başka kimsede olmuyor apartmanımızda aile gibiyiz onlarda şaşırdı bu duruma, lafı daha da fazla uzatmadan önerileriniz için teşekkür ediyor iyi geceler diliyorum.
ASANSÖR ORTAK ALAN BAĞLANTI OLAMAZ GERİYE NÖTR KALIYOR. KONTROL ET

Bizim asansörde de benzer durum var. Asansör çalıştığında kalkış/demeraj akımı (anlık, asansör motor gücünün 8-10 katı olabilir), özellikle ilk hareket anında ampuller kıpraşıyor. Diğer dairelerde var mı bilemiyorum. Muhtemelen vardır ve bu elektriğin doğasındadır. Çünkü çekilen yük arttıkça gerilim/volt düşer. Asansör motoru da epeyce bir güç tüketir. Aynı duruma şok ısıtıcılı 7 kw gücündeki şofbenler de sebep olur. Bu durumu özellikle akkor flamalı ampullerde fark edersiniz. Led ampullerde çalışma gerilim töleranslarından dolayı fark edilmeyebilir.

ASANSÖR ORTAK ALAN BAĞLANTI OLAMAZ GERİYE NÖTR KALIYOR. KONTROL ET
Asansör, 3 fazlı motor oldugundan, nötrle runu olmaz diye düşünüyorum.
Bu sorun, gündüzde oluyormu, gece, puant saati denilen sarfıyatın cok oldugu saatlerdemi oluyor. Bınanın elk. aldıgı trafonun güç/yük durumu ve Şebeke bina arası ana branşman kablosunun kesit yeterliliği ne durumdadır.

Asansör, 3 fazlı motor oldugundan, nötrle runu olmaz diye düşünüyorum.
Bu sorun, gündüzde oluyormu, gece, puant saati denilen sarfıyatın cok oldugu saatlerdemi oluyor. Bınanın elk. aldıgı trafonun güç/yük durumu ve şebeke bina arası ana branşman kablosunun kesit yeterliliği ne durumdadır.
Bu sorun gündüz gece veya sarfiyatın çok olduğu saatler fark etmeksizin hep oluyor ne zaman asansör çalışsa sadece benim dairemde olan bir durum kesit yeterliliği olması gerektiğinden daha küçük olduğunu düşünüyorum çünkü apartmanda bütün daireler dalgalanmalardan şikayetçi yaş ortalaması yüksek olduğu için apartmanda kablo kesitinin olması gerektiği gibi olmadığını anlatmak pek kolay olmuyor ama asansör çalışınca diğer dairelerde böyle birşey olmaması çok garip elektrik tüketimine asansör yansımadığı bariz ancak neden oluyor anlamış değilim
Ana branşman kesitiniz kaç? Yeni mi oldu. Eskiden de bu sorun var mıydı?
Kesit hakkında bilgim pek yok fakat tüm daireler sürekli dalgalanma yaşadığından tahminimce yeterli değil eskidende oluyordu sadece benim dairemde olan bir durum ancak apartmanda genel olarak dalgalanma var ek olarak apartmanda topraklama hattı yok
İyi bir elektrikçinin, tüm tesisatınızı incelemesinde yarar var.
Evet haklısınız şalterleri kapatıp evi 1,2 yıl kullanmamıştım doğal olarak faturada 0kwh tüketim o yılların ancak şuanda fatura üzerinden asansör tüketimi olup olmadığını pek fark etmem pek mümkün değil bir arkadaş asansörle ortak alan bağlantısı olamaz demiş o zaman nasıl böyle bir durum yaşanıyor kesit alanı yeterli değil tüm dairelerde dalgalanma var ancak asansör çalışınca kimsede böyle bir durum yaşanmıyor?
Bizim asansörde de benzer durum var. Asansör çalıştığında kalkış/demeraj akımı (anlık, asansör motor gücünün 8-10 katı olabilir), özellikle ilk hareket anında ampuller kıpraşıyor. Diğer dairelerde var mı bilemiyorum. Muhtemelen vardır ve bu elektriğin doğasındadır. Çünkü çekilen yük arttıkça gerilim/volt düşer. Asansör motoru da epeyce bir güç tüketir. Aynı duruma şok ısıtıcılı 7 kw gücündeki şofbenler de sebep olur. Bu durumu özellikle akkor flamalı ampullerde fark edersiniz. Led ampullerde çalışma gerilim töleranslarından dolayı fark edilmeyebilir.
Verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum bildiğim şeyler bunlar ancak hiçbir dairede böyle birşey olmamasını anlayamıyorum 16 daire içinde bir bende oluyor genel olarak dalgalanma apartmanda var kesit yetersizliğindendir diye düşünüyorum ancak asansör durumu ne iş bilmiyorum apartmanda topraklama da yok cihazlarda değerli şuanlık prizlerde sahte topraklamam var onun dışında şüphelendiriyor apartmanın tesisatları.

Son düzenleme:
Fikir cimnastiği yapıyorum. Asansör 15 kW olsa çalışma anında Herbir fazdan 25 amper akım geçer. Rekortman hattı 4*6 kablo olsa ve rekortmen hattı 50 metre olsa gerilim düşümü 0.0124 LxN/S den yaklaşık % 1.5 olur. Ki binalarda 4*6 antigron dan aşağısı rekortmen hattı tedaş kabul etmez. Eğer ana rekortman hattı 4*2.5 sa bunun değişmesi lazım. Yüzde 1.5 gerilim düşümü tolore edilebilir. % 5 gerilim düşümü gerilim düşümünü görünür kılar. İç tesisat muayene memurları bu rekortman hatlarını iyi kontrol ederler. Ama gözden kaçmışta olabilir. Asansörlü bir bina yeni sayılır. En fazla yirmi yıllıktır. Otuz kırk yıllık binalarda asansör zorunluluğu yoktu. Şimdi 4 katlılarda bile zorunlu. Son yirmi senedir böyle diye biliyorum.

Son düzenleme:
Bu sorun gündüz gece veya sarfiyatın çok olduğu saatler fark etmeksizin hep oluyor ne zaman asansör çalışsa sadece benim dairemde olan bir durum kesit yeterliliği olması gerektiğinden daha küçük olduğunu düşünüyorum çünkü apartmanda bütün daireler dalgalanmalardan şikayetçi yaş ortalaması yüksek olduğu için apartmanda kablo kesitinin olması gerektiği gibi olmadığını anlatmak pek kolay olmuyor ama asansör çalışınca diğer dairelerde böyle birşey olmaması çok garip elektrik tüketimine asansör yansımadığı bariz ancak neden oluyor anlamış değilim

Kesit hakkında bilgim pek yok fakat tüm daireler sürekli dalgalanma yaşadığından tahminimce yeterli değil eskidende oluyordu sadece benim dairemde olan bir durum ancak apartmanda genel olarak dalgalanma var ek olarak apartmanda topraklama hattı yok

Evet haklısınız şalterleri kapatıp evi 1,2 yıl kullanmamıştım doğal olarak faturada 0kwh tüketim o yılların ancak şuanda fatura üzerinden asansör tüketimi olup olmadığını pek fark etmem pek mümkün değil bir arkadaş asansörle ortak alan bağlantısı olamaz demiş o zaman nasıl böyle bir durum yaşanıyor kesit alanı yeterli değil tüm dairelerde dalgalanma var ancak asansör çalışınca kimsede böyle bir durum yaşanmıyor?

Verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum bildiğim şeyler bunlar ancak hiçbir dairede böyle birşey olmamasını anlayamıyorum 16 daire içinde bir bende oluyor genel olarak dalgalanma apartmanda var kesit yetersizliğindendir diye düşünüyorum ancak asansör durumu ne iş bilmiyorum apartmanda topraklama da yok cihazlarda değerli şuanlık prizlerde sahte topraklamam var onun dışında şüphelendiriyor apartmanın tesisatları.
Apartmanda kimsede olmayıp bende olması mantıksız geliyor özellikle dikkat edip bakıp olmadığını söylediler tahminimce gerilim aralığı olan ışık kullanıyor olabilirler bir arkadaşın dediği gibi benim lambalarım eski lambalar ledlerde çok belli olmuyor
Fikir cimnastiği yapıyorum. Asansör 15 kW olsa çalışma anında Herbir fazdan 25 amper akım geçer. Rekortman hattı 4*6 kablo olsa ve rekortmen hattı 50 metre olsa gerilim düşümü 0.0124 LxN/S den yaklaşık % 1.5 olur. Ki binalarda 4*6 antigron dan aşağısı rekortmen hattı tedaş kabul etmez. O zaman asansörün besleme kablosu 4*1.5 tür. Bu ana panonunda gerilimini oldukça düşürür. Asansörün besleme kablosunu bir elektrikçiye inceletin. Bu besleme kablosunu değiştirirseniz apartmanın sorunu çözülmüş olur.
Verdiğin bilgiler için teşekkürler dostum çok detaylı işlemlerin içinde teşekkür ediyorum Binanın kablo değerlerini asansör değerlerini öğrendikten sonra yaptığın işlemlere göre hesabımı yapıp ve dediğin gibi besleme kablosunu bir elektrikçiye inceleticem bunların dışında yapacağım birşey varmı bir önerin vs. ek olarak apartmanın kablo kesitinin uygun olup olmadığını nerden anlayabilirim sadece asansör besleme kablosuyla mı ilgili durum

Rekortmen kablosunun direğe bağlandığı yerde veya ana giriş panonuzun girişinden bakıp anlayabilir bir elektrikçi. Gözle bir elektrikçi anlayabilir. Çoğu elektrikçi kablo kesitini bakarak anlar. Kablonun üzerindeki yazılar silik olduğundan okunmayabilir. Sadece asansör beslemesi değil. Sorun ana rekortmen hattında. Tedaştanda kaynaklanabilir. Tedaşın trafo üçyüz dörtyüz metre uzaktaysa ve 5*rose la geliyorsa buda kısılmaya yol açar. Bunuda incelemek lazım. Komşu binalarda bu sorun varsa konuyu tedaşa bildirin.

Forum istatistikleri

Konular
128,862
Kullanıcılar
450,977
Son üye
sertan345
Geri