Asansör bitirme Ödevi(VHDL)

bezgin

Üye
Merhabalar,

Elektronik Mühendisliği'nde son sınıftayım. N katlı bir asansörün kontrol devresini VHDL kodu ile tasarlamam gerekiyor. N katlı derken aslında 15 katlı diyelim, yani sonuç olarak önemli olan asansörün hangi butonlara basıldığında ne zaman nereye gideceğine karar verebilmesi. Ön düşünce aşamasını yaptım, yani asansörün nasıl çalıştığını nerde ne yapmam gerektiğini biliyorum. Ben kimseden direk kod alarak da bu ödevi yapmak istemiyorum. Ödevi yaza uzattığım için önümde tam 1 ay var. Biraz ilerledim ancak sürekli syntax error alıyorum ve henüz daha çok eksik var. İnternette araştırdım tam olarak bunla ilgili bir şey bulamadım. İlerde kariyerimin de VHDL üzerine olmasını istediğim için ödevi çok önemsiyorum.

Gerçek hayatta 15 katlı bir asansörü düşünün. Her katta yukarı ve aşağı dış çağrı butonu, içeride de 15 kata ait iç çağrı butonuyla 42 girişi vardır. (En alt katta ve en üst katta sadece aşağı ve yukarı var) Bizim devremiz bu 42 giriş üzerinden her zaman optimum kararı verecek. Ben aslında en yakın katı seçmesini sağlayan komut yazıyorum fakat error alıyorum, ancak gerçekten zor olan ÇAĞRININ ZAMANINI kaydetmek. Yani daha önce basılmış çağrının her zaman önceliği olmalı fakat bunu VHDL'de nasıl gerçekleyeceğim?

Yol gösterirseniz sevinirim.

Devrenin girişlerini bir vektöre nasıl atayacağımı söyleyebilirseniz en azından?

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri