Asansörden Anlayan Var mı Acaba?

Soulfly

Üye
selam herkese,
proje konusu olarak asansörle uğraşıyorum ve bazı konularda yardıma ihtiyacım var..acaba aranızdan asansör konusunda bilgisi olan(lar)yardım edebilir mi?

1.soru:asansörde durma mekanizması nasıl çalışıyor?yani hangi anda fren devreye giriyor?asansör kabininde ve kat seviyesinde karşılıklı iki sensör birbini gördüğünde frenler devreye girebilirmi?yada kabin içinden butona basıldığı andan itibaren zaman rölesi kullanabilirmiyim?yani basılan butona göre belli zaman sonra frenler aktif olabilirmi?(motorun hızı,katlar arası uzaklığa göre ayarlanabilir mi?)
???

SELAMM, TAM ADAMINA RASTLADIN DIYEBILIRIMMMM...

1) durdurma mekanızması mıknatısın kutuplarını algılayan bır manyetık sensor ıle
kontrol edılmektedır.bu mıknatıslar asansör raylarına kat numaralarının bınary kod karsı
lıgına göre dizilmektedir (ne kadar cok kat okadar cok manyetık sensör)
2) basılan ılgılı kat rölesi set edilir.ilgili katın binary kod'u okundugu anda bu röle reset edılerek durdurulur.
***şimdilik pek önemsiz olan bir detay varr..
oda binary kod degil, gray kod denilen bir sistem kullanılmaktadır.
ama sımdılık kafanı takma bu ayrıntıyyaaa..

baska bı sorun olursa

Forum kuralları gereğince forum kurallarında msn ve e-mail adresi vermek yada istemek yasak olduğundan konudaki msn - e-mail adresleri silnmiştir.Bu tarz isteklerinizi pm (özel mesaj) yoluyla yapınız.

sevindim ya bi türlü asansörden anlayan birisini bulamamıştım
bende sensör düşünmüştüm ama başka bi yöntemi olup olmadığından emin olmak istedim...

eğer size zahmet olmazsa kabin içinden butona basıldığındaki ve kabin dışından çağırma butonuna basıldığında işleyen mekanizmayı tam olarak anlatailirmisiniz?aslında kendimce bir mantık yürüttüm ama tam olarak emin değilim...

bu soruyu programcı olarakmı yoksa asansörcü olarakmı soruyorsun .
Çünkü belirtilen butonlardaki kablolar özel bir plc diyebileceğimiz ana karta giriyor asansörcüyü pek ilgilendirmiyor kartta olup bitenler pic i programlayanın sorunu oluyor .

sayın soulfly, frenlerin devreye girme zamanı motorun kalkış ve duruş zamanı ile ayarlıdır.

örnek:

butona basınca motorun hareketi ile birlikte mili saniyede fren bırakır ve motorun aşağı kaymasına imkan vermeden yolalmasını sağlar. burada dikkat edilecek husus, motora enerji ulaşınca frenlerin bırakmasını ayarlama zamanıdır. bu zaman milisaniyelerle ayarlıdır.

durmasına örnek:

diyelimki kabin istenen kata geldi. burada 2 işlem olur.

1- motor iki devirli olduğu için hızlı devirden yavaş devire geçişi sağlayan 1. sensörü gördu ve düşük hıza geçti,

2- düşük hızda seyrederken kat konumuna geldi sensörünü gördü ve katta durdu,

ancak burada durma konumuna gelene kadar bir tanede kapı hızasına gelene kadar hassas ayarlama yapan bir işlem daha vardır ki bu işlem tamamlanınca fren ilk önce devreye girer ve sonra motor enerjisi kesilir. ama dediğim gibi bu işlem milisaniyelerledir.

katlar arası uzaklıklara göre hız ayarlaması da anlattığım gibi çift devirli motorlarla veya hız kontrol kullanarak ayarlayabilirsin.

inşallah faydası olmuştur. kolay gelsin

mgazi@
bitirme projemle alakalı sormuştur..Bitirmemin Konusu"fpga tabanlı asansör kontrolü".VHDL programlama dili kullanarak yazıyorum.O yüzden öncelikle asansörün çalışma mantığını iyice anlamam lazım.

aliplc@
Verdiğiniz bilgiler oldukça işime yaradı.Bu konuda çok fazla bilgim yoktu.Gayet aydınlatıcı olmuş.
Çok teşekkür ederim.

bana 4 katlı bi asansör filtre tasarımı lazım elinde olan varmı acaba şimdiden teşekürler

asansörün çalısması ıcın öncelıkle 3 fazın olması ve emnıyet devrelerının tamamlanması gerekır asansör kayıt aldıktan sonra gıdecegı kat a kat sayıcı sıvıcler kontrolunde gıder ıstenılen kata geldıgı o katın sayıcı sıvıcınden gelen sınyal kartın uzerınden yavas hız rolesını rolede yavas hız kontaktorunu devreye alır daha sonra kat durdurucu sıvıc sınyalını alan kart kontaktorlerı bıraktırır ( yon ve yavas hız) kapı acma pompası fren kapanır asansör katında durur asansöörlerde olması gereken önemlı kontaklardan bırıde asagı yukarı yon zorunlu yavaslatıcıdır bu sıvıcler asansör yanlıs kat saydıklarında asansörün en alt yada en ust katta olduklarını ıletır enust katta ust kesıcı kapalı olur kattan cıktıktan sonra acık konumda devam eder en alt katta alt sıvıc kapalı olur kattan cıkınca acık konumda devam eder kontaktorlerının beslemesı emnıyet devresındenn gelır fren yon kontaktorlerının masalarından dolastırılır kapı acma pompası karttan role ve hızlı yavas kontaktorlerının masalarından dolastırılır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…