Asm yardım

nanit

Üye
arkadaşlar polis lambası gibi bir şey yapıyorum programı yazdım pıce yükledim ama isiste 8000i geçik uyarı hatası verdi programda isiste çalışmadı
program kodları
HTML:
LIST P=16F628A
 INCLUDE "P16F628A.INC"
 __CONFIG _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT
 CBLOCK H'0C'
SAYAC1,SAYAC2
 ENDC
 BSF STATUS,5
 CLRF TRISA
 CLRF TRISB
 BCF STATUS,5
 CLRF PORTB
 CLRF PORTA
BASLA
 MOVLW H'FF'
 MOVWF PORTA
 CALL GECIKME
 CLRF PORTA
 MOVLW H'FF'
 MOVWF PORTB
 CALL GECIKME
 CLRF PORTB
 GOTO BASLA
GECIKME 
 MOVLW H'FF'
 MOVWF SAYAC1
DONGU1
 MOVLW H'FF'
 MOVWF SAYAC2
DONGU2
 DECFSZ SAYAC2
 GOTO DONGU2
 DECFSZ SAYAC1
 GOTO DONGU1
 RETURN
 END

P16F628A.INC dosyası proje klasöründe değilse <P16F628A.INC> şeklinde yazın

dosya proje klasöründe acaba mclr portunu I/O portu yaptıgım için olabilrimi ?

İsis'in verdiği uyarı her ne ise görmek lazım. Zaten aynı uyarının tekrarıdır, 8000 farklı uyarı olmaz.

aynen hatalar şöyle tekrar ediyor

Error vermediği sürece çalışması lazım, uyarıları önemsemeyin. Programda da hata göremedim, devre üzerinde çalışacaktır.

Merhaba
; __CONFIG _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT
şeklinde yazarsanız başarılı derleme alınıyor.__confıg ayarlarını tekrar bir kontrol eder misiniz?

Merhaba
; __CONFIG _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT
şeklinde yazarsanız başarılı derleme alınıyor.__confıg ayarlarını tekrar bir kontrol eder misiniz?

Derlemede sorun olsa isiste çalıştırılacak hex dosyası zaten ortaya çıkmış olmayacaktı.

Konfigürasyon bitlerini amacınıza göre kurmazsanız ancak pic'in çalışmasında aksaklık olur, yoksa derleme hatası olması mümkün değil. Zaten dikkat ettiyseniz pic'i programlarken de konfigürasyon bitlerini programlayıcı yazılıma müdahale ederek değiştirebiliyorsunuz.

Burada yaşanan sorun isis'in alışılagelmiş azizlikleri. Ciddiye almaya değmez.

İmkanınız varsa gerçek devreyi kurarak çalışın, kendinizi isis'n insafına bırakmayın derim.

CBLOCK H'0C' komutunda ki 0C yerine 20 yaz. yani CBLOCK H'20' yazıp dene.. H'0C' adresi PIR1 registerına aittir H'0D' ise okunamayan bölge yani geçersiz adrestir...

ISISte yazan uyarılar ise PIC16F628A nın H'0C' adresine yani 0X0013 adresine ve H'0D' adresine de aynı bilginin yazılamadığını söylüyor.(H'0D' adresi geçersiz adrestir bu pic için. H'0C' adresi de picin kendi özel registerına aittir)

CBLOCK H'0C' komutunda ki 0C yerine 20 yaz. yani CBLOCK H'20' yazıp dene.. H'0C' adresi PIR1 registerına aittir H'0D' ise okunamayan bölge yani geçersiz adrestir...

ISISte yazan uyarılar ise PIC16F628A nın H'0C' adresine yani 0X0013 adresine ve H'0D' adresine de aynı bilginin yazılamadığını söylüyor.(H'0D' adresi geçersiz adrestir bu pic için. H'0C' adresi de picin kendi özel registerına aittir)

Doğru tespit. General purpose register'lar 16F84 te 0x0c'den başlıyordu, 628'de 0x20'den. Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri