AT güç kaynağı tetikleme

omaraga42

Üye
Elimde adetli eski at power supplylerden var.turuncu kablo girişince PC yazıyor.Yeşil kablo yok.+5 vsb ucundan 5 volt ölçüyorum.turuncu ile siyahı + 5 vsb ile turuncuyu ve siyahı ayrı ayrı turuncu-siyah mavi-beyaz kombinasyonlu denedim yine olmadı tetikleme yapmayı başaramadım.Yardımınızı bekliyorum.Bu arada power sağlam yani arızası yok.

Teşekkür ederken ??? Yani benim sorunum sana cevap mı oldu ? Yardımlarınızı bekliyorum.

Elimde adetli eski at power supplylerden var.turuncu kablo girişince PC yazıyor.Yeşil kablo yok.+5 vsb ucundan 5 volt ölçüyorum.turuncu ile siyahı + 5 vsb ile turuncuyu ve siyahı ayrı ayrı turuncu-siyah mavi-beyaz kombinasyonlu denedim yine olmadı tetikleme yapmayı başaramadım.Yardımınızı bekliyorum.Bu arada power sağlam yani arızası yok.

Benim de elimde de 6 adet,daha önce satın alınmış eski psu(ATX)'ler vardı.Bir pc satıcısından yedek parça gereksinim(Anahtarları,fanları,köprü diyotları,ntc'leri,dirençleri,kondansatörleri, kabloları,komütatör siviçleri,vb.)için,cuzi bir bedelle 2009'da satın almıştım.Cihazlar eski olduğundan çoğunun fanları dönmüyordu,yani kilitliydi,dikiş makinesi yağı dökerek,yumuşatıp elimle çevirerek, 6 tanesinden bir kaçını çalıştırmıştım.Yeşil kablo ile start yerine eski bir anakart-işlemci kullandığımda içlerinden yalnızca biri,anakartın power-on kısmından tetiklenip çalışmıştı.Çalıştığını vınıltısından anlamıştım,çünkü fanı kilitliydi.Bütün bunları size anlatmamın nedeni,eğer elinizdeki psu'lar oldukça eski ve soğutucu pervane(Fan) kısımları kilitlenmişse,kazara psu çalışsa bile,o anda voltaj ölçümü yapmıyorsanız veya psu o sırada boşta ise,çalıştığını göremeyebilirsiniz.

Psu'nun sağlam olduğunu,dışarıda pc'siz olarak çalışmadığını ayrıca belirtmişsiniz.Bu psu ayrıca,pc anakartı,işlemcisi,rami ile ile, başarılı olarak çalışan bir cihaz olsa, muhakkak yeşil veya muadil renkli bir kablo ile,dış şasi gövdesi(=Siyah kablo) ile temasta,mutlaka start alıp çalışması gerekirdi.Bu konuda yazılan bir teknik detay da,"bilmeyenler için dipnot: anakarta bağlı olmayan bir güç kaynağını dışarda çalıştırabilmek için 20 ya da 24 pinli güç çıkışındaki yeşil ve herhangi bir siyah kablo kısa devre edilir" şeklinde yazılarak yer almıştır.(Alıntıdır,kaynağı yazan,bilgisayar teknik öğretmenidir ve bu siteyi de kendisi,ayrıca bir hobi olarak kurmuştur.)

Tamir maceraları-1 :turuncuyesil

Yukarıdaki sitede "yıldız tornavida/tamir maceraları-1" kısımlı makalede,bu konuya değinilmiştir..

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Önerin için teşekkür ederim.ATX lerde 24 veya 20 pin oluyor.Ama eski AT lerde 12 pin var.Konu bir başkasının işine yarayabilir.AT güç kaynakları genelde anahtarlama ile çalışır.Bu anahtar kablolar üzerinde veya power kutusunda olabilir.Benimkilerde bu yoktu.(Sonradan anladığıma göre bu işi 3 kablolu soket var o direk kasada power düğmesine bağlanıyormuş).Gelelim benim nasıl çalıştırdığıma.İçini açtığımda PC on yazan bir yer yada kablo yoktu.110-220 seçici kabloyu iptal ettim.Diğer iki kabloya 220 verdim çalışmadı.Güç çıkışlarından farklı yerde siyah beyaz ve +5vsb kırmızı kablo vardı.Acaba mı deyip siyah ile kırmızıyı denedim olmadı.Siyah ile beyazı denedim çalıştı.Yani çok karmaşık yapıları var powerların.Bilgisi ve tecrübesi olmayan hiç uğraşmasın tehlikeli.Unutmayalım kartın yarısına kadar 220 voltaj var !!!!

Kesinlikle söylediğinize katılıyorum,tecrübesi bulunmayanların uğraşmasının riskli ve tehlikeli olduğu,kartın yarısına kadar Şebeke voltajının aktif olarak bulunduğu cihazlar bunlar.Yeşil kablonun karşılığı beyaz kabloymuş demek ki eski sistemde.Yalnızca "Pentium serisi" pc'lerin psu'larında,sizin söylediğiniz gibi anahtar(Siviç) ve anahtara blendajlı olarak, psu'nun içinden giderek ulaşan kabloların,devresinin tamamlanmasıyla(Tetikleme olayı yoktu)yani anahtarı direkt olarak açıp kapatarak(İlk "Exper Diamond" 166 mhz.lik pc'min psu'su böyleydi,yani anakarttaki buton bağlantı noktası yoktu, dışarıdan butonla tetiklenerek psu'su çalışmıyordu,anahtarla psu açıldığında,psu'dan direkt besleme akımıyla)çalışıyordu.Tetikleme sözünü duyduğum için,bu eski sisteme pek ihtimal vermemiş,cevabı da ayrıca,daha sonra çıkan bu tetiklemeli butonlu olanlar(Pentium 3,4'ler) için vermiştim.

110-220 volta geçiş işlemi de, komütatör anahtarın,seri bağlı iki kondansatörden, ya bir kondansatörü kısa devre etmesi(2 ucu kullanarak) ya da,bağlantıyı yalnızca bir kondansatöre göndermesiyle(6 ucu kullanarak) benim incelediğim psu'larda uygulanan bir yöntemdi.Doğru kabloyu bulup psu'yu çalıştırmanıza da ayrıca sevindim.Aslında sivice bağlı olan kablolar yerinden çıkmamış olsaydı,çalışma durumunu hemen görüp anlayabilecektiniz.Ama,biraz geç de olsa,doğru kabloları(Siyah-beyaz)deneyerek bulmuş oldunuz..

Not:Az önce kapalı balkonumda,eskiden kullandığım Pentium Exper Diamond pc'sinin,hatıra olarak sakladığım,anahtarlı çalışan(Siyah-beyaz kablolarının anahtarla açılmasıyla) AT'sine baktım.İki adet kırmızı kablo bu eski sistemde,kondansatörlerden birini komütatörle(110-220 volt seçici) kısa devre etmek üzere düşünülmüş,bu komütatör sivici alıp kullandığımdan,uçları boşa çıkmış durumda.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Resim koysanız belki daha fazla yardımcı olunabilir.

AT powerler benim bildiğim ve hep gördüğüm kasa üzerindeki "power" düğmesi ile çalışırdı. Buna ait şemada genelde üzerindeki etikette gösterilirdi. Olurda kasadan sökmek gerekirse geri takıldığında kabloları ters takıp 220 kısa devresi olmasın diye.

Kolay gelsin...

PC%20AT%20power%20supply.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,944
Kullanıcılar
451,124
Son üye
MEK3232

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri