AUDİO AS302 Kapı Otomatiği Sorunu

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Arkadaşlar merhaba. AUDİO AS302 santralli sistemde dairedeki diyafondan kapı otomatiği butonuna basıldığında kapı otomatiğinde zayıf cızırtı sesi geliyor ama açmıyor.
Yapılanlar
1. Kapı otomatiği değişti,
2. Zil trafosu 15 watt 24V olarak değiştirildi( Eskisi 15 watt 15 V idi)

Komşu benden benim bakmamı rica etti. Ben gittiğimde yukarıda saydıklarım yapılmıştı. Benim yaptıgım elektrik panosu ile kapı otomatiği arasında kablo bina temizliğinden dolayı ( su ) baya yıpranmıştı değiştirdim düzelmedi. Kapı kilidine trafodan direkt çıkış verdiğimde kapı otomatiği çalışıyor kapı açılıyor.
Aklıma gelen kapı kilidi kumanda ucu ( 7 VE 8 NOLU UÇLAR) kopmaya yakın veya diğer kablolarla temas halinde.
Tecrübesi olan fikri olan var mı?

Ekli dosyalar

• AS302.jpg
    AS302.jpg
    242.2 KB · Görüntüleme: 6
Kapı otomatikleri 24 v ve 12 v ile çalışanlar ayrı mı yoksa kapı otomatikleri 12-24v aralığında mı çalışıyor?

Kapı otomatikleri 24 v ve 12 v ile çalışanlar ayrı mı yoksa kapı otomatikleri 12-24v aralığında mı çalışıyor?

https://www.audio.com.tr/wp-content/uploads/2022/03/2022-Teknik-Manuel.pdf

Ben anladım zil için 15V görüntüde için 24V
15V gösterdiğine ( Sarı oklu ) , 12- 24 V aralığında olsaydı şemada gösterirdi .
Eskisi 15V diyorsunuz .
2. Zil trafosu 15 watt 24V olarak değiştirildi( Eskisi 15 watt 15 V idi)
Ayrı 24V olmalı

zil.png

Son düzenleme:
Görüntülü değil arkaplan. Bizimkisi görüntüsüz. DT8 kablosunun yeşil ve beyaz renkleri de direkt trafonun çıkışına bağlamışlar. Ama anladığım kadarıyla zil trafosu sadece kapı otomatiği için. Kumanda uçları siyah ve gri uçlar. 7 ve 8 numara sadece kapı kilidi kumanda uçları. Yeşil ve beyaz uçlarını trafonun çıkışına neden direkt bağlamışlar santralin trfao çıkışından gelen beslemeye ihtiyacı yok diye anladım bağlantıdan.

Benim 12v ve 24 v ile ilgili sormak istediğim kapı kilidi otomatikleri çeşitleri mi var. Ben 12v ile çalışır diye biliyorum 24 v ile çalışanları var mı diye sormak istedim aslında.

Kıymetli Öğretmenim ;
* Buton kablolarınızda problem var gibi anladım; şöyle ki trafodan direk verince kapı otm. çalıştığını gözlemişsiniz.
* " 2. Zil trafosu 15 watt 24V olarak değiştirildi( Eskisi 15 watt 15 V idi)" Tecrübem ; her yerde bulunmuyor, sizin trafonuzu 15Volt 30Watt ile değiştirmelisiniz.

Görüntülü değil arkaplan. Bizimkisi görüntüsüz. DT8 kablosunun yeşil ve beyaz renkleri de direkt trafonun çıkışına bağlamışlar. Ama anladığım kadarıyla zil trafosu sadece kapı otomatiği için. Kumanda uçları siyah ve gri uçlar. 7 ve 8 numara sadece kapı kilidi kumanda uçları. Yeşil ve beyaz uçlarını trafonun çıkışına neden direkt bağlamışlar santralin trfao çıkışından gelen beslemeye ihtiyacı yok diye anladım bağlantıdan.

Benim 12v ve 24 v ile ilgili sormak istediğim kapı kilidi otomatikleri çeşitleri mi var. Ben 12v ile çalışır diye biliyorum 24 v ile çalışanları var mı diye sormak istedim aslında.

Bunu buldum
zg.png

Kıymetli Öğretmenim ;
* Buton kablolarınızda problem var gibi anladım; şöyle ki trafodan direk verince kapı otm. çalıştığını gözlemişsiniz.
* " 2. Zil trafosu 15 watt 24V olarak değiştirildi( Eskisi 15 watt 15 V idi)" Tecrübem ; her yerde bulunmuyor, sizin trafonuzu 15Volt 30Watt ile değiştirmelisiniz.
DT8 kablosunun yeşil ve beyazı neden trafonun çıkışından besleniyor burayı anlayamadım. Gri (7)ve siyah(8) kablo kumanda uçları. Trafonun bir ucu 7 numaraya girer butona basıldıgında siyahla kısa devre olur siyah da kapı kilidine bağlı. Ben de buton kablolarından şüpheleniyorum.
Evet arkaplan görüntülüde 24v bir güç kaynağına da ihtiyaç duyuluyor. Teşekkür ederim.

DT8 kablosunun yeşil ve beyazı neden trafonun çıkışından besleniyor burayı anlayamadım. Gri (7)ve siyah(8) kablo kumanda uçları. Trafonun bir ucu 7 numaraya girer butona basıldıgında siyahla kısa devre olur siyah da kapı kilidine bağlı. Ben de buton kablolarından şüpheleniyorum.

Evet arkaplan görüntülüde 24v bir güç kaynağına da ihtiyaç duyuluyor. Teşekkür ederim.
@arkaplan 4.mesajda cevabın fotosunu yayınlamış.

Forum istatistikleri

Konular
128,905
Kullanıcılar
451,059
Son üye
landonor
Geri