Bıçaklı sigorta karakteristikleri

Ebru.drn

Üye
Bıçaklı sigortalarda gG/gL yazıyor bunun tam olarak ne anlama geldiğini anlatabilir misiniz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yararlı olabilir.

Ekli dosyalar

• 94.5-NH_bicakli_sigortalar.pdf
    330.4 KB · Görüntüleme: 87
Yararlı olabilir.
teşekkür ederim de bu notu buldum. Benim kafamı karıştıran mevzu, L tipi anında açmalı G tipi gecikmeli şeklinde ibareler var. Ama sigorta üzerinde benim belirttiğim şekilde gG/gL yazıyor. Ne anlamam lazım bu ibareden?

https://en.wikipedia.org/wiki/IEC_60269 Şu dökümanı incelerseniz yeni kullanımda gG eski kullanımda gL diye belirtildiğini görürsünüz. Yani ikiside aynı amaçla kullanılıyor . Dökümanın yalancısıyım.
gG (general purpose, formerly gL) diye belirtilmiş......... Böyle mevzularda ingilizce döküman bulmak her zaman daha kolay.
  • The first letter is a if the fuse is for short-circuit protection only; an associated device must provide overload protection.
  • The first letter is g if the fuse is intended to operate even with currents as low as those that cause it to blow in one hour. These are considered general-purpose fuses for protection of wires.
The second letter indicates the type of equipment or system to be protected:

• D – North American time-delay fuses for motor circuits, UL 248 fuses
  • G – General purpose protection of wires and cables
  • M – Motors
  • N – Conductors sized to North American practice, UL 248 fuses
  • PV – Solar photovoltaic arrays as per 60269-6
  • R, S – Rectifiers or semiconductors as per 60269-5
  • Tr – Transformers[citation needed]

"Ani açma kontrolü için yeterli yaklaşıklıkla aşağıdakiler kullanılabilir :

a) Ia = 5 In B karakteristikli (eski L karakteristikli), ilgili standartlara uygun hat koruma anahtarları için

b) Ia =10 In C karakteristikli (eskiden G ve U karakteristikli, hat koruma anahtarları ),ilgili standartlara uygun hat koruma anahtarları için"
Yönetmelikte şöyle birşey yazıyor :/ @Yağlı Trafo

B ve C karakteristikleri otomatik sigortalar için geçerlidir . Eski W tipi otomatlarda G ve L açma karakteristikleri de bunlara karşılık gelir . Bunların bıçaklı sigorta ile alakası yok.

B ve C karakteristikleri otomatik sigortalar için geçerlidir . Eski W tipi otomatlarda G ve L açma karakteristikleri de bunlara karşılık gelir . Bunların bıçaklı sigorta ile alakası yok.
Bu durumda gG ve gL bıçaklı sigortada aynı anlama geliyor ve açma süresi nominal akımın 5 katında 2-5 sn arası 10 katında ise 0,1-0,2 sn arası açma yapıyor.
Teşekkür ederim çok kafam karışmıştı aydınlandım sanırım. :)

Bu durumda gG ve gL bıçaklı sigortada aynı anlama geliyor ve açma süresi nominal akımın 5 katında 2-5 sn arası 10 katında ise 0,1-0,2 sn arası açma yapıyor.
Teşekkür ederim çok kafam karışmıştı aydınlandım sanırım. :)
Kullanacağınız sigortaya ait açma eğrilerini incelemelisiniz.
http://www.tuncsanelektrik.com/resources/pdf/kaleporselen/4kalepor.pdf
Böyle geneli ifade eden ibarelere ben hiç güvenmem .

Forum istatistikleri

Konular
129,015
Kullanıcılar
451,245
Son üye
Cevdetsnmz

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri