Bağlantılar

Elektrikçiliğe yeni başlayanlardanım. 1 ay elektrikçinin yanında çalıştım.
Boru döşeme, kablo çekme, anahtar-priz bağlama gibi işleri öğrendim.
Yalnız kafama takılan birkaç soru var
1- Buatlara çektiğimiz kabloların sayısı neye göre belirleniyor?
2- Aydınlatma ve prizler ayrı ayrı buatlardan mı bağlanır? Biz aynı buata çekiyoruz
(örneğin 3 priz, 1 ışık gibi)
3- kare buat bağlantıları ve sigorta kutusu bağlantılarını öğrenmedim daha(okulum var)
4- tek katlı bir müstakil evin ana panosu nasıl olur? Nasıl bağlanır?

Bu arada kendi inşaatımız var(1 katlı müstakil) Bu inşaatın elektriğini ben çekeceğim

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrikçiliğe yeni başlayanlardanım. 1 ay elektrikçinin yanında çalıştım.
Boru döşeme, kablo çekme, anahtar-priz bağlama gibi işleri öğrendim.
Yalnız kafama takılan birkaç soru var
1- Buatlara çektiğimiz kabloların sayısı neye göre belirleniyor?
2- Aydınlatma ve prizler ayrı ayrı buatlardan mı bağlanır? Biz aynı buata çekiyoruz
(örneğin 3 priz, 1 ışık gibi)
3- kare buat bağlantıları ve sigorta kutusu bağlantılarını öğrenmedim daha(okulum var)
4- tek katlı bir müstakil evin ana panosu nasıl olur? Nasıl bağlanır?

Bu arada kendi inşaatımız var(1 katlı müstakil) Bu inşaatın elektriğini ben çekeceğim

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
sevgili mesut;
tüm sorularının cevabı yapılan işin elektrik projesinde mevcuttur !!!

1- O buattan kaç tane sorti çıkacaksa bu sayı ile orantılı miktarda kablo çıkar, genelde bir tane sorti çıkar ama bazen bikaç tane gerekbilir.
2- buat fiziki bir müdahale kapağıdır, aynı buattan dağıtım yapılabilir, düzenli şekilde yapılırsa sorun olmaz
3- linye gelir ve gider buata, bu linyeden sortiler ayrılır, sigorta kutusu da buatin daha çok dallanmış halidir, genelde bara sistemi yoktur, bir kablo beslemedir ve alt beslemelerde linyedir, her linyeye bir sigorta takarsın, buatlarda priz linyelerinde daha çok toprak iletkeni vardır, aydınlatma linyelerinde olmayabilir tercih meselesi, armatürün plastikse vs...
4- direkten alınan hat havai iletken yani, gelir binaya kofraya girer, kofra enerjinin giriş noktasıdır ordan tabloya gelir, tablo genelde düşük güçler icin kullanılır, büyük güçlerde dikey tip pano kullanılır, tablonda bara da olabilir barasız kablolarla bağlantı da olabilir, bina içerisindeki dağılıma göre belli sayıda linye bu ana beslemeden gelen elektriği eve dağıtır, ana beslemen kofradan sonra sayaca girer, sayactan çıkar ana şaltere girer, ana şalterden çıkan kablo bu sefer kaçak akım şalterine girer, bu şalter binada meydana gelen akım kaçaklarını devreyi keserek engellermiş olur böylece çarpılma olayı milisaniyeler mertebesine iner ve insan hayatı kurtarılmış olur, sonra bara varsa baraya bağlanır yoksa kablodan atlama yapılarak sigortalara tek tek girilir ve bu sigortalar yani linyeler binayı besler..

sigorta kutusunda da kaçak akım şalteri olur bunu da ekleyelim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben biraz kurcalayarak sigorta kutusu bağlantılarını ve ana panoyu öğrendim sayılır ancak zil tesisatı konusunda kafam karıştı. Bana trafolu br zil tesisatı şeması çizebilecek biri var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,845
Kullanıcılar
450,950
Son üye
BERKEN

Yeni konular

Geri