Baralarda rezonansla ilgili şartname maddesi

jinxnao

Üye
Arkadaşlar tedaşın 1979 yılında çıkarmış olduğu bir elektrik dağıtım tesisleri genel teknik şartnamesinde okudum, diyor ki bir toplama çubuğunun Şebeke frekansında rezonansa girmemesi için ;

313200. B/D2(D KARE) = 50 ve 100 burada B saptama mesafesi, D yassı çubuk için kalınlık cm cinsinden

olacak şekilde bir B mesafesi saptamaların arasında seçilmelidir.
Hatirlayabildigim kadariyla böyleydi. şimdi size soruyorum bu ne demek oluyor? saptama nedir? baralarda rezonans olayının direk kalınlıkla mi alakasi var? Bu formülü nerden cikarmislar? L ve c gibi değerler nerede?
yardimci olabilecekmisiniz bakalım. Ben anlamadim anlayan beri gelsin lütfen..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sadece bir fikir:
belki rezonans sırasında baraların erimemesi için kalınlık ve mesafe koymuşlardır.
tabii bu benim yorumum.
bir de şu aklıma geldi.rezonanstan kastı,hani lisede deney yapılırdı ya iki tane metal çatal karşılıklı konurdu da ,birine vurunca öteki de titrerdi.
bara akımdan dolayı titrerken öbürünü titretmesin diye de olabilir.
ama dediğim gibi sadece bir fikir yürütmesi bunlar

Sn.jinxnao ;
Şunu söylemeliyimki,rezonans salınım manasında kullanılmıştır.
Çubuk bara manasında.saptamada bara mesnet izalatörleriyle baraları kavradıgı noktalardır.
Dagıtım ve tali merkezlerde,anabaraların şebeke frekansından degilde ani yüklenmelerde baranın aşırı gerilimden dolayı,ısınarak genleşmesi söz konusudur dolayısı ile salınım göz önünde tutularak,barayla zenim arasındaki baranın uzunlugu boyunca ki saptamalar hesap edilmiş.
Sanıyorum bu şekilde olması lazım.
Saygılarımla;

Forum istatistikleri

Konular
129,165
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri