Basit bir LM317 düzeneği

eboscro

Üye
Merhaba,

Aşağıdaki resimde yapmış olduğum amatör bir çalışma. Amaç ise 6V verip 3.3 V 3W lık Power ledi çalıştırmak. Bu düzenekte LM317 ve 2.2 ohm direnç kullandım. Sizlere sorum ise Dirençler ısınıyor el yakacak seviyeye yakın diyelim. LM317 ise çok az ısınıyor problem yok. Acaba direnç seçimimde bir hatamı var ? Yardımlarınızı rıca ediyorum

Görüntü0230.jpg

lm 317 drençler yanliş
karşina al entegreyı 3 ayak gırış 2 ayak ortabacaktan 220 ohm 1 bacağa bağla
1 bacaktan- eksi uç arasına kaç volt alacaksan 0-5 kohm arası drenç bağla lm 317
36 volta kadar aşırı akım çekmedıkçe ısınmaz çikiş 2 bacak

pdf ine bakmadan yazdım yanlişmiş özur duzelttım sanırım ayrıca bu link e bakarak bağla

http://www.elektronikmagazin.com/page.php?id=286

Son düzenleme:
Merhaba

Hocam 1. ayak dediğiniz benim siyah kablo bağladığım yer. orta bacak ise dirençlere bağlı 3.ayak ise (+) dirençleri değiştirip 0-5k ohm direnç mi takmam lazım bunu basit bir şema ile gösterebilir misin, bilmediğimden soruyorum

How to Make Led Driver for Laser or Led Diode - YouTube

verdiğim linkten yararlanarak yaptım aynısı diyebilirim..

Anlamadığım benim taktığım dirençler mi farklı? geriye kalan herşey aynı Power led harika yanıyor ama dirençlerde bir sıkıntı var

Görüntü0231.jpg

Merhaba, belirttiğiniz şekilde yaptığım da led çok sönük yanıyor işe yaramadı. Bende bu şekilde yaptım sanırım oldu. Dirençlerde ısınma yok LM317 de hiç ısınma yok. 1 saat 3.3V 3W Power led denendi işe yaradı. Ben Son değişiklik hakkında siz üstadlardan bir yorum bekliyorum kafadan salladım tuttu. Hiçbir bilgim yok açıkcası :) Nette her yerde devreler uçuşuyor ama en basit yolu budur deneyebilirsiniz..

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri