basit kondansatör test devresi

Bilmeden keşif mi yaptım yoksa kond psikolojisini bozdum da kendini direnç mi sandı :).
Hala yapan yok mu arkadaşlar Serkan sen denemedin mi?
Ben yaptım şöyle gerçekleşti; çok ta yeni olmayan 9 v pil ile denedim, pilin artısına kırmızı ledin artısı, ledin - sinine (1000-2200mF) kond ün - sisi, + sı da plin - sinde. ;) İlk temasta parlak yanıyor sonradan biraz kısılıp sürekli yanıyor.

Merhaba.Sn by lent; bu deneyi, özellikle elektrolitik kond.'lerin sızıntı akımının bulunup bulunmadığının (Doğru yönde ESR iç direncine karşılık tam şarj sonunda da ters bir sızıntı,bu tersteki sonsuz direncinin kaybolup kaybolmadığı üzerinden olan bir merakımla) tam bir testi açısından az önce yaparak ben de direk görmüş oldum.Bu testte kullandığım malzemeler;

1- 1 adet RAY-CON marka 16 volt 1000 mF elektrolitik kond.
2- ZyXEL kablolu modemlerin beslenmesinde kullanılan 220/9 volt dc regüleli çıkışlı (0.6 A) 1 adet ac/dc smps'li adaptör.
3- Üç adet seri lehimle kendi aralarında seri bağlı kırmızı led.
4- Dc jakın + veya - kutbunun tam belirlenmesi için, dc volt kademesinde kullanmak üzere 1 adet dijital (TT-Tech marka) avometre cihazı.

Öncelikle daha önceden başka bir amaç için (başka testte) kullandığım 3 seri bağlı ledi kond.'süz, direk bu adaptör çıkışında (9 volt dc.'de yaktım,üçü de tam sağlamdı ve kullanılabilirdi.) 1000 mF'lık elektro. kondansatör ile kullandım.Adaptör jakının - ucundan bir kablo ve kond.'ün + ucundan çıkan uca da seri bağlı 3 diyodu doğru şekilde (yanacak) şekilde irtibaylayıp,bu ledlerin son bacağını jakın + ucuna da irtibatlandırdım.İlk başta kondansatör elektrik yüklü (Az şarjlı da) olabilir diye tonavida ucuyla bunu deşarj da etmiştim.İlk anda ledler sanki direk 9 volt dc. de çalışıyorlarmış gibi çok kuvvetli yandı,sonrasında aniden parlaklıkları da azaldı,ancak tam olarak bu azalma çok çabuk (Lineer azalıp çok düzgün şekliyle) olarak da bitmedi.Çok az da olsa yanma,şarj tam olarak sızıntı seviyesinde kalıp çok azalıncaya kadar da tam olarak sürdü.Ledler tam söndüğünde eğer seri bağlı 3 ledden çok az (mA) seviyesinde bir akım geçmiş de olabilse (Yani kond. de harhangi bir bozulma veya sızıntı akımını tam şarjdan sonra da geçiren şeklyle dei bulunsaydı) bu ledlerin çok az,yani karanlıkta bile farkedilen şekilde yine de yanması gerekirdi.Bu yaptığım test sonucunda seri bağlı 3 ledin şarj sonunda tamamıyle de söndüğünü böylece teyit etmiş oldum.

Not: Ledlerin hiç yanmaması durumu şöyle oldu aslında.Kond. ile olan bağlantıyı ledlerin ışıması sırasında bikaç kez kesip tekrar bağlayarak (İrtibatlayarak) yaptığımda loş (karanlık) ortamda yaptığım bu testte ledler tam sönmüş (Him akım çekemeyen yani 0 mA çeken haline de döndüler.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Bilmeden keşif mi yaptım yoksa kond psikolojisini bozdum da kendini direnç mi sandı :).
Hala yapan yok mu arkadaşlar Serkan sen denemedin mi?
Ben yaptım şöyle gerçekleşti; çok ta yeni olmayan 9 v pil ile denedim, pilin artısına kırmızı ledin artısı, ledin - sinine (1000-2200mF) kond ün - sisi, + sı da plin - sinde. ;) İlk temasta parlak yanıyor sonradan biraz kısılıp sürekli yanıyor.

Senin kondansatörler bendende daha fazla kaçık abi :D

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,932
Son üye
ibo45

Yeni konular

Geri