Asenkron motor ise evet

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar bir elektrik motoruna elektrik verdiğimizde mekanik enerji elde edebiliyoruz, motora verilen elektriği kesip budefa mekanik enerjiyi motoravererek motorun dönmesini temin etsek motordan dinamodan elde ettiğimiz gibi elektrik elde edebilirmiyiz.

edemezsin , elektrik ? hiç düşündünmü nasıl birşey

biriniz olur biriniz olmaz diyorsunuz aranızda anlaşıp ortak bir karara varında hangisi doğru bilelim.

Beyler deneme aşamasına geldiğim bir sistemim var, sistem yüksüz olarak büyük bir ihtimalle ya hiç takviyeye ihtiyaç kalmadan yada cüzi bir miktarda takviyeyle kendi kendine dönecek (deneyip göreceğiz) sistemde benim işime yarayacak olan birbirine paralel ve sistem ile aynı devirde hareket eden iki tane pistoncuk var. Bu pistonların uclarına birer bobin bağlayıp halka şeklinde bir mıknatısın içerisinde hareket ettirerek manyetik bir alan oluşturup elektrik üretmek istiyorum. Deneme yanılma şeklinde vakit kaybetmek istemiyorum,kullanacağım mıknatıs ve bobin konusunda tecrübeli olanlardan fikir almak istiyorum.

Motorun miline dışarıdan bir güç uygulayarak dönmesini sağlayacaksınız ve motor elektrik üretecek. Doğru anladıysam evet asenkron motor olma şartıyla mümkün.

peki şöle bişey yapsak nasıl olur aceba mesela araba şanzıman ve difransiyelini düşününü yani dişli sistemi küçük bir motordan daha fazla dönüş hızı ve kuvveti almak mümkün olabilirmi aceba güzel bir dişli grubu ve kutusu ve bunun soğutmasını sağlıyacak tabiki bir soğutma sıvısı ve bunun pompası. şimdi bir tane elektrik motorumuz var bu motor başta normal Şebeke gerilimi veya ups hattından besliyoruz ama şebeke az maliyetli olduğu için tercih ve bi süre sonra jeneratörümüz elektrik üretmeye başlıyor ve ardından elektrik devre dışı kalıp bizim sistemimiz kendini besleyecek konumda açlışmay abaşlıyor. ve bizim yapmıuş olduğumuz çark sistemi ile düz güçlerle büyk hızlar elde ediyoruz. bunu çocukalrın vitesli bisikletleri olarak düşünebiliriz. yada soğutma ve hava kompresörlerindeki kayış kasnak tarzı bu konuyu birazdüşünsek mi aceba
bence burda fikir söyleyenelri karalamak değilde sonuçta burası bir orum ve herkes istediğini söyleyebilir diye düşünüyorum

peki şöle bişey yapsak nasıl olur aceba mesela araba şanzıman ve difransiyelini düşününü yani dişli sistemi küçük bir motordan daha fazla dönüş hızı ve kuvveti almak mümkün olabilirmi aceba güzel bir dişli grubu ve kutusu ve bunun soğutmasını sağlıyacak tabiki bir soğutma sıvısı ve bunun pompası. şimdi bir tane elektrik motorumuz var bu motor başta normal şebeke gerilimi veya ups hattından besliyoruz ama şebeke az maliyetli olduğu için tercih ve bi süre sonra jeneratörümüz elektrik üretmeye başlıyor ve ardından elektrik devre dışı kalıp bizim sistemimiz kendini besleyecek konumda açlışmay abaşlıyor. ve bizim yapmıuş olduğumuz çark sistemi ile düz güçlerle büyk hızlar elde ediyoruz. bunu çocukalrın vitesli bisikletleri olarak düşünebiliriz. yada soğutma ve hava kompresörlerindeki kayış kasnak tarzı bu konuyu birazdüşünsek mi aceba
bence burda fikir söyleyenelri karalamak değilde sonuçta burası bir orum ve herkes istediğini söyleyebilir diye düşünüyorum

Mümkün değil. Şimdi öncelikle elektriği devre dışı bırakıp sistemin kendisini beslemesinden bahsetmişsiniz bu konu ile ilgili sitede çok bilgi var tekrar girmeyelim mümkün değil. Bir de çarklarla gücü artırmaktan bahsetmişsiniz ve vitesli bisikletten örnek vermişsiniz. Peki bisiklette vitesi artırınca pedalların ağırlaştığınıda göz önünde bulundurdunuz mu?

Mümkün değil. Şimdi öncelikle elektriği devre dışı bırakıp sistemin kendisini beslemesinden bahsetmişsiniz bu konu ile ilgili sitede çok bilgi var tekrar girmeyelim mümkün değil. Bir de çarklarla gücü artırmaktan bahsetmişsiniz ve vitesli bisikletten örnek vermişsiniz. Peki bisiklette vitesi artırınca pedalların ağırlaştığınıda göz önünde bulundurdunuz mu?

birincisi onu yapamsı okadar zor değil gerekirse upsden beslersin sorun çözülür ikincisi ise sadece kalkışda zorlanırsın ama ondan sonr abisklet hıznı alınca pedal çok daha rahatlayacaktır

birincisi onu yapamsı okadar zor değil gerekirse upsden beslersin sorun çözülür ikincisi ise sadece kalkışda zorlanırsın ama ondan sonr abisklet hıznı alınca pedal çok daha rahatlayacaktır

Ama yinede bir yük teşkil edecektir. Arkadaşlar en basit enerji üretme yöntemi nükleerdir. Şöyleki radyoaktif maddeyi bir yere koyarsınız ve karşısında radyasyonları enerjiye çeviren bir konvertör yaparsınız. buraya kadar inanınki işin kolay kısmı. İş bu maddeyi kontrol etmek ve soğutmaya kalıyor ve çok maliyetli. Bu örneği vermemdeki sebep de şundandır. Hiç bir gücü bir şekilden diğerine 100% çeviremezsiniz. Buda demektir ki başlattığınız haraket bir süre sonra sönümlenecek. Sizin bu hareketi sürdürmek için başka bir kaynağa ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla Konu başlığındaki gibi Bedava Elektrik Üretimi ancak sizin hareket verdiğiniz ve devamlılığını sağladığınız bir bir makine ile olabilir. Netice itibari ile bedava gibi gözüken şey yine bedava olmayacak sizinde o gücü verebilmek için enerjiye ihtiyacınız var, dolayısıyla yemeğe.

Albert Einstein demişki Hiçbirşey vardan yokedilemez, Yoktan varedilemez.

stirling motor elektirik üretilir ama yeterli güç alınmaz bi ara araştırmıstım sıcak hava pistonları ileri geri hareket ettiroyr sıcak hava genleşip yukarı çıktıkça pistonu itiyor onada bobin mıknatıs k oyarsan elektirik üretilir veya güneş enerji sistemlerii kullanıp çatıya stirling motor konabilir sıcak havayı güneşle su ısıtma panelinden alırsın onada rüzgar gülü ilave edersin ama masrafllı iş sıcak hava olan her yerde stirling motor çalısır bacaya bağla ama gücü düşük olur 10 w gibi merkezi ısıtma olan yerlerde kazan çıkıs bacasına bağlarsan kalolifer dairesinde iş görür 750 1000 w elektirik alabilirsin diye düşünüyorum en az

Forum istatistikleri

Konular
129,070
Kullanıcılar
451,352
Son üye
mrt8ydn

Yeni konular

Geri