Bir Motora invertörle minumun kaç hz Verilebilir?

infiltrate

Üye
Arkadaşlar bir uygulamada kullanılmak üzere
15kw 1000 devirli motorum var.
ben bu motoru 60 hz de 1200 devirde çalıştırcam ama,
minumum deviri 200 devir istiyorlar buda 10 hz oluyor.

bu motor 10 hzde çalışırmı yada motorların çalışma alt hızları nelerdir nasıl hesaplanır,

bilgisi olan arkadaşlar cevap verirlerse sevinirim.

şimdiden teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İnvertöre motor etiket değerlerini girdiğiniz için motor etiketinde 60Hz yazmıyorsa 60Hz de çalıştıramazsınız.Devir konusunda da aynıdır.Anvak motor imalatçısıyla görüşürseniz tolernsı var mı motorun 10Hz lik fark ve 200 devirlik fark için.10Hz de çalışması da motora zarar verebilir genelde minimum 20Hz de çalıştırabiliyorsun motorları.

seri uyartımlı dc makinaya v(t)=kök2.sin(wt) gibi bir ac gerlim uygulanırsa elde edilecek tork ifadesinin matematiksel olarak ?
yardımcı olursanız sevinirim saygılar..

İnvertöre motor etiket değerlerini girdiğiniz için motor etiketinde 60Hz yazmıyorsa 60Hz de çalıştıramazsınız.Devir konusunda da aynıdır.Anvak motor imalatçısıyla görüşürseniz tolernsı var mı motorun 10Hz lik fark ve 200 devirlik fark için.10Hz de çalışması da motora zarar verebilir genelde minimum 20Hz de çalıştırabiliyorsun motorları.

Motor etiket değerinin 50 Hz olması motoru 60 Hz ile çalıştırmanıza engel değildir. Bir problem olmadan çalıştırabilirsiniz. Ayrıca 10Hz'de de çalıştırabilirsiniz.

15kw 1000 devirli motorum var.
ben bu motoru 60 hz de 1200 devirde çalıştırcam ama,
minumum deviri 200 devir istiyorlar buda 10 hz oluyor.

bu motor 10 hzde çalışırmı yada motorların çalışma alt hızları nelerdir nasıl hesaplanır,

bilgisi olan arkadaşlar cevap verirlerse sevinirim.

şimdiden teşekkürler...
Kardeş eğer tork sorunun yoksa çalışır sorun olmaz...

Asankıron elektrik motorları etiketiketindeki değerlerde çalıştırılır
ancak inverterle 10 hz de çalıştırabilirsin ama uzun sürelü olmaz motor soğutması yeterli gelmez motor ısınır ve yanar
60 hz de çalıştırmada ise motorüm torku düşer (iş yapma gücü azalır.)

Asankıron elektrik motorları etiketiketindeki değerlerde çalıştırılır
ancak inverterle 10 hz de çalıştırabilirsin ama uzun sürelü olmaz motor soğutması yeterli gelmez motor ısınır ve yanar
60 hz de çalıştırmada ise motorüm torku düşer (iş yapma gücü azalır.)
Eminmisiniz....
Elimizde bulunan bir kaç tane motor invertör vasıtasıyla 20-30 hz civarında çok uzun süredir çalışmaktadır. Yanma gibi bir sorunla karşılaşmadık...

şimdiden teşekkürler...

Motor hakkında çok fazla pratik bilgim yok . Ancak bildiğim kadarıyla motorların çalışma hızlarında alt ve üst sınırlar vardır(özellikle asenkron motorlarda kararsız bölgeler vardır). Fakat bu problem başka şekilde aşılabilir. Bunu dişli kullanarak halledebilirsin. Dişli kullanarak istediğin hızda çalıştırabilirsin. Yanılıyor muyum?

İstediğiniz her frekansta çalışır düşük devirlerde cebri soğutma fanı takarsınız sorun olmaz tork sorunuda olmaz.(ben endstrüyel çamaşır makinesine takıyorum neredeyse 24 sasat 9,5 hz de yüklü çalışıyor 1400 dd 50 hz motor)

Ben tekstilde çalışıyorum burda çok değişik hzlerde çalışan motorlarımız var.Motorun düşük hz de çalışmasındaki tek sıkıntı motorun kendini gerekli şekilde soğutamamasıdır.Bu yüzden sürekli bu frekansta çalışacaksa harici bir soğutma uygularsan iyi olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri