Bitirme Projesi için Öneride Bulunur musunuz?

programlama bilgim var tasarımda da iyiyim ama nasıl bi proje benm için uygun onu bilmiyorm

ne tarz tasarımlarda iyisiniz ona göre öneride bulunalım.

power?
analog?
digital?
rf?
audio?

mcu kullanmadan ilginç bir proje var. muhtemelen okulda kimsenin akllınada gelmemiştir. ir led ile ses transferi.

yani siz küçük bir mikrofona konuşacaksınız. 2 adet ir led ile sesiniz yaklaşık 2-3mt uzaktaki alıcıya iletilecek ve hoperlörden duyulacak.

buradaki farklılık sesi rf ile değil ışık ile aktarmak olacak. ilgilenirseniz devre şeması vereyim.

ama pıc şartsa proje için ben yapamam ama arkadaşımdan yardım alabilirim. siz nasıl bi proje önerebilirsiniz?

ama pıc şartsa proje için ben yapamam ama arkadaşımdan yardım alabilirim. siz nasıl bi proje önerebilirsiniz?

dediğim gibi içerisinde pic yada mcu yok bu projede. IR led ile ses transferi. açık şemasını versem projeyi yapabilirmisiniz.

evet güzel bi proje bu bence ışık ile aktarılması farklı. şemayı gönderirseniz sevinirim.eger onay verirse hoca bundan sonraki aşamalarda da yardımınızı rica ediyorm.
dediğim gibi içerisinde pic yada mcu yok bu projede. IR led ile ses transferi. açık şemasını versem projeyi yapabilirmisiniz.

bu alıcı katı:

dk83l.gif

buda verici katı:

dk848.gif

hocanız onaylarsa baskı devresinide çizeriz.

tamam çok teşekkürler umarım yapabilirim.

devrenin çalışma mantığı: ir ledlerin ışıma yapabilmesi için frekans modulasyonunu sağlayan bir voltaj kontrollü osilator var vco.
girişe uygulanan audio sinyallerinin genliğine göre frekans 100khz+ 7.5khz/v aralığında değişiyor. alıcıda gelen frekanstaki değişimleri kendi vco su ile karşılaştırıp farkları ac sinyal olarak amplifier a veriyor ve sesi duyuyorsunuz. yalnız ses örneklemesi 8khz olduğundan sesler çok kaliteli iletilmiyor. ama çok rahat anlaşılıyor.

peki alıcıyla verici arasında baglantı varmı yoksa iletim kablosuz mu

Forum istatistikleri

Konular
128,808
Kullanıcılar
450,899
Son üye
fandbe1

Yeni konular

Geri