bu gerilim hesabı kafamı karıştırdı..

%e=0,0124x(güç x mesafe) + 0,074 x (1,2xmesafe+0,9xmesafe+0,6xmesafe+0,3xmesafe)
burada yazdıgım misaldir sortilerdeki baglı olan prizleri 300 waattan hesaplayarak örnek 3 priz varsa 300 +300+300=900 yani 0,9kw dır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kabloların direk akım taşıma kapasitelerine bakarak hesap yaparsan yanılırsın
mesela şöyle bir örnekle açıklayayım 50 kw yükü 230 metre mesafeye kablo çekmemiz gerekiyor senin mantığınla hareket edersek 3x16 lık kablo akım yönünden kurtarıyor fakat gerilim düşümü %9 oluyor

0.0124 x 50 x 230= 142,6/16= %8.9> %3 den

uygun kesit
50 mm2

0.0124 x 50 x 230= 142.6/50= %2.8 < %3 den

akım taşıma hesabı yüksek çıkyodu normalde sizinkinde düşük çıkmış 16 yı nasıl buldunuz lütfen yazarmısınız...yani yüksek çıkan gerlim düşümü hesabımıdır akım taşıma hesabımıdırr...

yani benim istediğim formül şu 7 gün 24 saat devrede olacak bir alıcıyı çalıştırmak için gereken förmül bu dediğim akım taşımaya giriyor heralde bu olunca zaten gerilim düşümü çoktan hallolmuş olmuyomu...

Moderatör tarafında düzenlendi:
yani benim istediğim formül şu 7 gün 24 saat devrede olacak bir alıcıyı çalıştırmak için gereken förmül bu dediğim akım taşımaya giriyor heralde bu olunca zaten gerilim düşümü çoktan hallolmuş olmuyomu...

Bu örnekte oluyor ama her zaman olmuyor

Çünkü akım taşıma ile gerilim düşümü biribirinden bağımsız iki hesap , alıcıların 7 gün 24 saat devrede olması bu hesapları sadece talep gücü yönünden etkiler ,

akım taşıma hesabı mesafeye bağlı değil ama gerilim düşümü bağlı örneğin ilk verdiğiniz değerlerde 40 metre demiştiniz, o mesafe 40 değil 500 metre olsaydı 95 lik kablo da yetmeyecekti ( tam hesaplamadım:) ) daha doğrusu akım taşıma için yettiği halde bu kez gerilim düşümü problemi daha baskın olacaktı ve kesiti buna göre seçecektiniz.

3 Faz için

Gerilim düşümü %e = 0,0124 x P (KW) x L (metre) / s (mm2)
Akım I = P (W) / ( kök3 x 380(V) )

Formüllerden de gördüğümüz üzere L yani uzunluk akım formülünde etken değil bu yüzden iki hesabı tek bir hesap altında birleştiremeyiz

Son düzenleme:
anlamıyorum şimdişöle tekrar sorayım mesafa 40 metre güç 150kw hesaplara göre (formda paylaşılmış bir programa göre)şöle yazıyor gerlim düşümü hesabı:25 lik ------uygun kesit ise 95 lik diyor yani yukarda belirttiğim 25 lik %3 geçmemiş oluyor onu anladık şu 95 nasıl çıkyor onun formülünü soruyom

95 i değer olarak direk formülden bulmuyoruz, akım formülünden akımımızı hesaplıyoruz emo ajandasından yada başka yerlerden kabloların akım taşıma kapasitelerinin olduğu bir tabloyu alıyoruz, akımımızı yukarıdaki formüle göre hesapladık ya bakıyoruz standart kablolarda bu akımı taşıyabilecek olan 95 mm2 lik kablo

Kaplo kesit hesaplamada kaplonun kaç amper taşıma hesaplamasını üretici firma hesaplar
ve hangi kaplo kaç amper de kulanılacağı liste halinde kaplo katologlarında yayınlanır.
internete vatan kaplo veye hes kaplo diye ara katologları incele.

ben halen kendimi anlatamadım şimdi şöle sorayım: 40 metre güç 150 kw güç var çarşıdan kabloyu alın gelin bakalım formülünü buraya yazın lütfen...(380volt ac)

1. Gerilim düşümü %3den az olacak
2. Akım taşıma kapasitesi yeterli olacak

Bu 2 şartı da taşıyan kablo kullanmamız gereken kablodur.Anlaşılmayacak ne var,anlamadım.Sizin 25mm.lik kablo gerilim düşümü şartını yerine getiriyor ama çekilen akımı yaşımıyor.
Tam tersi de olabilirdi.Kablonuz akımı taşıyor ama gerilim düşümü %3 den fazla çıkıyor gene kablo kesitini yükseltmeniz gerekiyor.

Sizin alıcı 230A civarında çıkıyor tablodan baktığımızda 95mm.lik kablo gerekir.

akım taşıma hesabı yüksek çıkyodu normalde sizinkinde düşük çıkmış 16 yı nasıl buldunuz lütfen yazarmısınız...yani yüksek çıkan gerlim düşümü hesabımıdır akım taşıma hesabımıdırr...

16 mm2 kablo kesidini örnek olsun diye verdim çünkü 16 mm2 kablo 80-90 amper civarı bir akım taşır akım yönünden yükü kurtarır gibi fakat gerilim düşümü %9 civarı olduğu için kurtarmıyor kısaca şöyle hesap yapabiliriz

0.0124 x güç x mesafe = ...../iletken kesiti = % gerilim düşümü daha da basit nasıl anlatılır bilemiyorum

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,293
Son üye
EagleClaw

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri