Bulaşık makinesinden yanık kokusu...

ctrlze

Üye
Arkadaşlar herkese selam.
Geçen gece makine çalışırken sigorta attı ve makinenin arkasından yanık kokusu geldi. Markası Beko 3403. Acaba bu arızanın nedeni nedir? Makineyi atıp yeni bir tane mi alsak daha karlı oluruz. Yoksa tamiri kolay birşey midir?
Vereceniğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

arızanın nerede olduğunu bilmeden yorum yapamazsınız.Çünkü yanık kokusunun sebebi ve sigorta atması 1 kuruşluk direncin yanmasıyla da olabilir motorun yanmasıylada...

bırcok yerınden sıgorta attırır anahtar gurubu parazıt kondenserı veya kablo gurubu kontrol etmen lazım önce ön kapagı ve altını ac ve kontrol et

Arkadaşlar çok sağolun, kontrol edicem özellikle dediklerinizi...

Beko D1 2001 bulaşık makinamdan geçen gün bir yanık bobin kokusu gelmesiyle makinayı hemen kapatıp fişini çektim. yan kapakları üst kapağı söktüm ,
1-önce ana pompa motorunun kablolarını ayırıp motoru dışarı aldım. yastık bobinlerini gözle kontrol ettim yanık göremedim. Harici elektrik verip motoru denedim , motor gayet normal çalışıyor.
2- tahliye motorunu söküp yine harici elektrik vererek kontrol ettim , su tahliye motoruda gayet güzel çalışıyor.
3- ana motorun çıkışına bağlı olan su ısıtıcısının bir tarafını tıkayarak içine su doldurdum (bir çay bardağı su aldı zaten , içine su koymazsak böyle ısıtıcılar susuz ortamda çalştırılırsa yanar.) ve ısıtıcıya da harici elektrik vererek kontrol ettim , ısıtıcıda suyu ısıttı.

ama yanan yeri bulamadım , derken en altta taban sacına sabitlenmiş resmini paylaştğım , bir nevi şamandra görevi gören parçada yanığı tesbit ettim. içinde şamandra ile kontrol edilen bir switch var. switch sebebini şuan daha çözemediğim bir nedenle muhtemelen oraya kaçan suyla temas edip switch kontaktörlerini filan yakıp kavurmuş.
parçacı yada servise gidip yanan switchi alacağım ama bahsettiğim parça suyla sürekli temas eden bir parça değil, sanırım biryerlerde olmaması gereken suyu tahliye edip belki oraya su geldiğinde makinayı durdurmaya filan yarayan bir parça. oraya suyun nereden ve hangi sebeple gelebileceğini çözmeye çalışacağım.

Ekli dosyalar

• 20160126_185633.jpg
    20160126_185633.jpg
    129.6 KB · Görüntüleme: 1,266
  • 20160126_185546.jpg
    20160126_185546.jpg
    130.5 KB · Görüntüleme: 973
Taşma sviçi diye geçer, taşma anında programı iptal edip alınan suyu tahlie eder. Pabuçlar gevşek olabilir zaten onlar da kavrulduğu çin değiştireceksin kabloların yerini karıştırma, yine de su kaçağı kontrolü yap.

Taşma sviçi diye geçer, taşma anında programı iptal edip alınan suyu tahlie eder. Pabuçlar gevşek olabilir zaten onlar da kavrulduğu çin değiştireceksin kabloların yerini karıştırma, yine de su kaçağı kontrolü yap.

teşekkürler dostum. oğlumu göndermiştim parçacıya switch var ama soketi parçacıda da servistede yokmuş. yarın kendim gidip bakacağım parçacıya , olmadı switch uçlarına lehimlerim kabloları. bir göreyim de ..

Bugün parçacıdan içindeki switchle birlikte komple şamandırayı aldım (10tl) 3 tanede kablo ucu aldım. yanık soketi parçalayıp kablo uçlarını değiştirip takmayı düşünürken gördümki soket biraz yanmış olsada fişleri hala iş görebilecek durumda. yanıkları temizleyip soketi taktım ve makinayı topladım. şuan deneme amaçlı çalışıyor makina. bir sıkıntı görünmüyor. sanırım hallettik.

herkese iyi forumlar

Dostum fikrine ihtiyacım var . Taşma swicini komple değiştirmiştim geçen hafta , sıkıntı yoktu ancak az önce yine makina çalışırken yanık kokusu geldi ve kapattım makinayı (koku geldiğinde hala çalışıyordu makina, kendisi kapanmadı ben kapattım kokuyu hissedince) muhtemelen yine taşma swici yandı. yarın söküp yine değiştireceğim ama anladığım kadarıyla taşma olsaydı motor durup tahliye motorunun devreye girmesi lazımdı. bu swic neden yanıyor olabilir sence ?

önceki mesajımda yazdım pabçları kontrol et değiştir, tutturulan kısım gevşekse sıkıştır, kabloyu kontrol et gerekirse onu da aynı çap uzunlukta yenile. Başka yer olma ihtimali de var boş vaktinin çok olduğu uygun zamanda genel kontrol yap.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri