Bulunamayan diyot

hss104 zener diyot değildir. Hızlı diyottur 1n4148 gibi. Datashetlerine bakaraz özelliklerini görüp inceleyebilirsin.
Sizin dediğiniz diyotu temin ettim fakat enerji vereiğim zaman müzik setine röle 10 saniye sonra devreye giriyor.Eskisimde fişe taktığımda hemen tık ederdi.

Normal diyottan farkı yok. Sıradan diyotların sağlamlık kontrolünü nasıl yapıyorsanız bunu da öyle yapın.
IMG20240214015322.jpg

bu diyotları ölçtüğümde kart üzerinde anot artı propta katot ekside 2100 ters ölçtüğümde 506 , diyotlatın tümünü karttan söktüm dışarıda ölçtüm ters polarmada değer vermedi Devre üzerinde bir yerde arıza söz konusu olabilirmi. Ayrıca dediğiniz yüksük hızlı diyot röle dibine taktığımda enerji verince röle 10 saniye sonra devreye giriyor.Beni aydınlatabilirmisiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 105485
bu diyotları ölçtüğümde kart üzerinde anot artı propta katot ekside 2100 ters ölçtüğümde 506 , diyotlatın tümünü karttan söktüm dışarıda ölçtüm ters polarmada değer vermedi Devre üzerinde bir yerde arıza söz konusu olabilirmi. Ayrıca dediğiniz yüksük hızlı diyot röle dibine taktığımda enerji verince röle 10 saniye sonra devreye giriyor.Beni aydınlatabilirmisiniz.
Diyotlar da sorun yok.
Devre üzerinde diyot ölçümü yanıltabilir.
Diyotun olduğu hatta başka malzeme değerleri ile birlikte farklı sonuç verebilir. Bu sonuçta yanıltabilir.
Doğru ölçüm; her zaman iki bacaklı malzemelerin bir bacağını boşa çıkartıp ölçmek, veyu tamamen devreden ayırıp ölçmek.
Rölenin 10 sn geç devreye girmesi sorun değil.
Röle hoparlör koruma devresinde mi?

Cihazın şeması var mı?
veya marka - modeli nedir?

Son düzenleme:
Diyotlar da sorun yok.
Devre üzerinde diyot ölçümü yanıltabilir.
Diyotun olduğu hatta başka malzeme değerleri ile birlikte farklı sonuç verebilir. Bu sonuçta yanıltabilir.
Doğru ölçüm; her zaman iki bacaklı malzemelerin bir bacağını boşa çıkartıp ölçmek, veyu tamamen devreden ayırıp ölçmek.
Rölenin 10 sn geç devreye girmesi sorun değil.
Röle hoparlör koruma devresinde mi?

Cihazın şeması var mı?
veya marka - modeli nedir?
Var efendim bütün herşeyini temin ettim, fakat sizin kadar tecrübeli olamadığım için şema okumaya tam anlamıyla hakim değilim. bu bahsettiğim röle hoparlör koruma devresinde evet,
Screenshot_2024-02-14-22-27-18-71.jpg
Screenshot_2024-02-14-22-26-46-47.jpg
Screenshot_2024-02-14-22-22-52-74.jpg
Screenshot_2024-02-14-22-20-19-33.jpg
Screenshot_2024-02-14-22-25-15-88.jpg
FAKAT BELİRTTİĞİM GİBİ RÖLE DİBİNDEKİ HSS 104 NOLU DİYOTU MUADİLİ İLE DEĞİŞTİRDİM RÖLEYİ GEÇ DEVREYE SOKUYOR, AYRICA BÜTÜN VOLTAJ REGÜLATÖRLERİNİDE DEĞİŞTİRDİM,VOLTAJLAR ÇIKIYOR,FAKAT STK4142 YE VOLTAJ GİTMİYOR, CİHAZ POWERE BASINCA START ALIYOR EKRANDAKİ TUNER IŞIĞI YANIYOR PHONE YE GEÇİŞ YAPIYORUM GEÇİŞ IŞIKLARI YANIYOR.FAKAT POWERE TEKRAR BASINCA PANELDEKİ TUNER ÜZERİNDE BULUNAN LED IŞIĞI HALEN YANIYOR .LÜTFEN YARDIMLARINIZI ESİRGEMEYİN.
IMG_20240212_143320.jpg
IMG_20240212_181543.jpg
Screenshot_2024-02-12-13-13-36-51.jpg

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-02-14-22-26-38-91.jpg
    Screenshot_2024-02-14-22-26-38-91.jpg
    481.1 KB · Görüntüleme: 1
Aşağıdaki resmini eklediğiniz, besleme devresine ait.
Şemayı buldum.

img20240214015322-jpg.105485

Eklediğim resimde besleme katı voltajları görünüyor.
Adsız.png

Diyotların bir bacağını devreden ayırıp ölçün.
Tek yönde 5XX lü değer okumalısınız. diğer yönde ölçüm göstermeyecek.
12 tane diyotun ölçümünü yapın.
Arızalıları 1N400X serisi diyotlarla değiştirebilirsiniz.

Ustalar konuya dahil olmuşlardı.
Konuyu takip etmediğim için, bir de şu soruyu sorayım.
Cihazdaki sorun nedir?

Cihazda kullanılan regülatörler, diyotlar dahil, birçok malzemenin veri bilgisine ulaşılamıyor.
Bayağı eski bir cihaz olmalı.
Bu kadar eski cihazlar da kuruyan, sızıntı yapan kondansatörler muhakkak olur.
Kondansatör tepe ve diplerini kontrol edin. Kararmış, kurumuş koyu renkli sıvılar, lekeler varsa,
o kondansatörler değişecek. Sigortaları tek tek kontrol edin.
Yanmış, kararmış, çatlamış dirençler varsa mutlaka değişecek. (arıza nedenidir)
lehim yüzü tarafında devreleri gözle kontrol edin. Lehim çatlakları , yol kopmaları, yollarda çürüme varsa tel atıp veya yeniden lehimleri tazelenecek.
Gevşeyen oynayan malzeme varsa bacak lehimlerini kontrol edin.
Devrelerde onarım işine başlamadan önce gözle kontrol çok önemli dir.
Hatta onarımın yarısıdır diyebiliriz. (Vakit kaybını önler. Onarımın süresini kısaltır)

Son düzenleme:
Şemayı buldum.

Ekli dosyayı görüntüle 105504

Cihazdaki sorun nedir?
tek çıkıştan ses geliyordu, stk4142 nin çıkışında voltaj vardı, yani çıkışı yanmıştı.Yeni stk4142 aldım, ve ampfi giriş besleme rölesinin dibindeki hss 104 nolu yüksek hızlı diyot kısa devre idi onu muadili ile değiştirdim 7512 voltaj regülatörleride arızalıydı onlarıda değiştirdim fakat şuan ses alamıyorum,cihaz anormal çalışıyor, power e basınca 10 saniye sonra röle tık ediyor enerjiyi geç veriyor.Eğer şemaya bakabilirseniz IC301 nolu voltaj regülatörü standby da beklerken o kadar ısınıyorki el değmiyordu bu nedenle değiştirdim, yanındaki diğer voltajregülatörleri IC301 gibi el yakacak derecede ısınmıyordu, ondan şüphelendim değiştirdim.Yeni taktığımda aynı aşırı derecede ısınıyor elimi değdiremiyorum.Normalmi onuda bilmiyorum . ısınan entegreyi de paylaşıyorum sizinle.Fakat beni en çok düşündüren şey , POWER düğmesine basınca panelde tunerdeyken mesela tuner ledi yanıyor, velhasıl power e tekrar basıp kapattığımda ise tuner üzerinde bulunan led halen yanıyor.Değiştirdiğim şeyler voltaj regülatörleri 78M05A,79M05A ,MC7812 iki adet. Ve hss104 diyot yerine muadili olan 1N4148 taktım. Birde 10volt 100uf kondansatör patlamıştı onun yerinede 16volt 100uf ile değiştirdim. kondansatörün 16volt olması bir şeyi değiştirirmi,sonuçta 100uf.
Screenshot_2024-02-15-00-16-54-15.jpg

Kondansatörün yüksek voltajlı olması iyidir. Az ısınma yapacağından Ömrü uzun olur.
Regulatorlerin giriş çıkış bacaklarına dikkat ederek takın. Yanlış bacak bağlantısı regülatörü tıkar ısınma yapar.
power e basınca 10 saniye sonra röle tık ediyor
Bu kısma takılmayın.
Sistemin voltajı çıkınca röle çeker. 10sn gecikme olsun. Bu arıza değildir. Normal bir durumdur.

Isınan regülatörler de tuhaf bir durum var. Isınmaması lazım.
Ya ileride kısa devre var veya regülatörler arızalı yenisini takın.
78M05A,79M05A ,MC7812
Bu regülatörleri doğru yerlerine konumlandırınız.
78M05A ile 7812 aynı tiptir. pozitif regülatör dür.
79M05A negatif voltaj regülatörü dür.
Dikkatli yerine takın, ısınanlar için kısa devre kontrolü yapın veya yenisi ile değiştirin.

Aklınız da bulunsun.
STK entegreyi çok dikkatli takın. Kısa devre korunmaya karşı çok zayıftır. Asla kısa devre yapılmaya gelmez.
Hemen arızaya düşer.

Son düzenleme:
Şemayı buldum.

Ekli dosyayı görüntüle 105504
Arızalıları 1N400X serisi diyotlarla değiştirebilirsiniz.

Cihazdaki sorun nedir?

Cihazda kullanılan regülatörler, diyotlar dahil, birçok malzemenin veri bilgisine ulaşılamıyor.
Bayağı eski bir cihaz olmalı.
Bu kadar eski cihazlar da kuruyan, sızıntı yapan kondansatörler muhakkak olur.
Kondansatör tepe ve diplerini kontrol edin. Kararmış, kurumuş koyu renkli sıvılar, lekeler varsa,
o kondansatörler değişecek. Sigortaları tek tek kontrol edin.
Yanmış, kararmış, çatlamış dirençler varsa mutlaka değişecek. (arıza nedenidir)
lehim yüzü tarafında devreleri gözle kontrol edin. Lehim çatlakları , yol kopmaları, yollarda çürüme varsa tel atıp veya yeniden lehimleri tazelenecek.
Gevşeyen oynayan malzeme varsa bacak lehimlerini kontrol edin.
Devrelerde onarım işine başlamadan önce gözle kontrol çok önemli dir.
Hatta onarımın yarısıdır diyebiliriz. (Vakit kaybını önler. Onarımın süresini kısaltır

Isınan regülatörün giriş ve çıkış voltajlarini ölçer misiniz?
@Muhsin Kamer bey size ölçüp bilgi vereceğim.

Forum istatistikleri

Konular
129,101
Kullanıcılar
451,416
Son üye
avsukrugocer

Yeni konular

Geri