Buzdolabı yapıyorum , gazla ilgili yardıma ihtiyacım var

Kompresör çıkışında basınç regülatörü yoktur. Kılcal boruya drayer eklenir; onun da görevi su veya küçük parçaları süzmektir
Evet hepsinde yok.
İşin kolayına kaçıp kılcal boru veya küçük delikten (orifice) geçirip gazın sıvılaşmasını sağlıyorlar.
Aşağıdaki şemada geri dönüş hattınada basınç regulatörü koymuşlar.
Evaporator çıkışında aşırı karlanmaya engel olmak için Expansiyon valfi ile termostatta olmalı.

refrigeration-system.gif

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kompresör çıkışında basınç regülatörü yoktur. Kılcal boruya drayer eklenir; onun da görevi su veya küçük parçaları süzmektir.

Gamında gaz vermekten kasıt fan kapatılıp evap karlanmasını gözlemleyerek gaz şarjı yapmak.

Gaz kondensere göre değil evap,kondenser, motor ve boruların toplam hacmine göre belirlenir. Yani motor kalaoriniz ne ve topladığınız sistem nasıl bilmek lazım. Resim olmadığı için yeteri kadar aydınlatamam sizleri. Fazla gaz basarsanız motor çabuk ısınır termal koruma devreye girer.

Klima kompresörü ile buzdolabı soğutmak sağlıklı olmaz ve tavsiye etmem.Basınçları farklı, kalorileri farklı, basma ve emiş hattı boru çapları farklı. Sistemi çalıştırmak için kart mı var bilmiyorum.Klima kompresörü inverter mi on-of mu bilmiyorum. Kondenseri akar suya yerleştirmeniz de yanlış olur. korozyon ve su pas yapıp boruyu delecektir.
Selametle.
Cevabınız için teşekkür ederim, toplama bir sistem olduğu için eveparatorum biraz büyük sistemin resmi bu şekilde ve bu sistemde dediğiniz gibi dönüş borusu karlanana kadar gaz basmam lazım fakat evaporatör büyük olduğu için dönüşe kadar karlanma yaptırabilir miyim evaptaki üçüncü satıra kadar karlanma yaptırdım

IMG_20240624_124315_307.jpg

Son düzenleme:
Evet hepsinde yok.
İşin kolayına kaçıp kılcal boru veya küçük delikten (orifice) geçirip gazın sıvılaşmasını sağlıyorlar.
Aşağıdaki şemada geri dönüş hattınada basınç regulatörü koymuşlar.
Evaporator çıkışında aşırı karlanmaya engel olmak için Expansiyon valfi ile termostatta olmalı.

Ekli dosyayı görüntüle 108411
Bu sistem sanayi tipi dolaplar içindir.
Cevabınız için teşekkür ederim, toplama bir sistem olduğu için eveparatorum biraz büyük sistemin resmi bu şekilde

Ekli dosyayı görüntüle 108412
Mevcut kompresör bu sistemi soğutmada yetersiz kalır. Kondenser ile evap boru çapları farklı.Size bu lazım.

wbzcf0l.jpg

Bu sistem sanayi tipi dolaplar içindir.

Mevcut kompresör bu sistemi soğutmada yetersiz kalır. Kondenser ile evap boru çapları farklı.Size bu lazım.

Ekli dosyayı görüntüle 108413
Kondanseri 15 derece ısısı olan akar suyun içinde soguttugum için kondanserin küçük olması problem teşkil etmez demişlerdi, mevcut sisteme 5bin BTU kompresör taksam kondanser zaten buz gibi akar suda olduğu için bu sistemle ortamı soğutacak klima gibi bir sistem yapilabilirmi soğuyacak ortam 10 metre kare

Merhaba dostlarım ve abilerim
Tamamen hobi amaçlı ve sistemi öğrenmek amaçlı kendi buzdolabımı yapıyorum

1/4 r134a 185kcal 250watt kompressörüm var
aynı şekilde altta resmini verdiğim kondanserim var

kılcal boru filtre , kondanser ve buzdolabı avaparatörü bunların hepsinin bağlantısı yaparak vakumdan sonra sisteme r134a gaz şarjını yaptım ( Rastgele ) ve evaparatörün buzlanmasını sağladım , fakat öğrenmek istediğim kompresöre zarar vermemek adına bu sisteme şarj edilmesi gereken gaz miktarını nasıl tespit edebilirim , dikikat ettiğim kadarıyla bir müdded sonra kompresöre evaparatörden sıvı geliyor buda oldukca zararlı ve kompresörün ısısı 75C ye kadar yükseliyor , gerekli gaz miktarı nasıl belirlenir yardımcı olabilirmisiniz.

elimdeki parçalar tamamiyle arızalı dolablardan aldım o yüzden kılcal boru uzunluk ve genişlik değerlerini bilmiyorum

kondanser

Ekli dosyayı görüntüle 108337
kondanseri fan ile soğutman gerekiyor.

Kondanseri 15 derece ısısı olan akar suyun içinde soguttugum için kondanserin küçük olması problem teşkil etmez demişlerdi, mevcut sisteme 5bin BTU kompresör taksam kondanser zaten buz gibi akar suda olduğu için bu sistemle ortamı soğutacak klima gibi bir sistem yapilabilirmi soğuyacak ortam 10 metre kare
Buz gibi soğuk suyum olsa onu tavana döşeyeceğim borulardan dolaştırırdım. :)

Kondanseri 15 derece ısısı olan akar suyun içinde soguttugum için kondanserin küçük olması problem teşkil etmez demişlerdi,
1:Kompresör (motor) basma ve emiş hattının boru çapları resmini paylaştığınız bakır boru ve evap ile orantılı değil. Yani kompresör bu sistem için uygun değil. Kalorisi az.
2: Servis borusunu motor borusunun içine kaynatmış (doğrusu budur) bakır boruyu basma ve emiş borularının dışına geçirmişsiniz. Bu da çap farkı sebebiyle performans etkin değil ve sonucu sağlıklı olmaz.
3: 10 metrekareyi bu tip bir sistem ile soğutamazsınız. Kompresör bir haftaya kalmaz yanar.
4: Akar suda kondenser soğutulmaz, fan olmak zorunda. sorun olmaz diyen kişi mesleki yeterliliğe sahip değildir.
5:Kompresör ne ile devreye girip çıkacak; Dijital ile mi kartla mı?
6:Ortam sıcaklığı ne ile ölçülecek?
7:Evap, ortam ısısı ve soğutucu gaz dengesi ile çiğlenecek ve su oluşacak. Bunu nasıl çözeceksiniz?
8: Bu sistemle klima mı yapmak istiyorsunuz?
9:Klima kompresöründe sıcak ve soğuk oluşturma mantığı vardır. Ortam soğuyacak ise dış ünite sıcak hava üretir. Ortam ısınacak ise dış ünite soğuk hava üretir. Klima kompresörü için dijital termostat almanız ve bağlantısını buna göre yapmanız lazım.
10:Klima kompresörü için kondenseriniz doğru seçim değil.
Selametle.

1:Kompresör (motor) basma ve emiş hattının boru çapları resmini paylaştığınız bakır boru ve evap ile orantılı değil. Yani kompresör bu sistem için uygun değil. Kalorisi az.
2: Servis borusunu motor borusunun içine kaynatmış (doğrusu budur) bakır boruyu basma ve emiş borularının dışına geçirmişsiniz. Bu da çap farkı sebebiyle performans etkin değil ve sonucu sağlıklı olmaz.
3: 10 metrekareyi bu tip bir sistem ile soğutamazsınız. Kompresör bir haftaya kalmaz yanar.
4: Akar suda kondenser soğutulmaz, fan olmak zorunda. sorun olmaz diyen kişi mesleki yeterliliğe sahip değildir.
5:Kompresör ne ile devreye girip çıkacak; Dijital ile mi kartla mı?
6:Ortam sıcaklığı ne ile ölçülecek?
7:Evap, ortam ısısı ve soğutucu gaz dengesi ile çiğlenecek ve su oluşacak. Bunu nasıl çözeceksiniz?
8: Bu sistemle klima mı yapmak istiyorsunuz?
9:Klima kompresöründe sıcak ve soğuk oluşturma mantığı vardır. Ortam soğuyacak ise dış ünite sıcak hava üretir. Ortam ısınacak ise dış ünite soğuk hava üretir. Klima kompresörü için dijital termostat almanız ve bağlantısını buna göre yapmanız lazım.
10:Klima kompresörü için kondenseriniz doğru seçim değil.
Selametle.
Değerli bilgilerinizden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Merhaba dostlarım ve abilerim
Tamamen hobi amaçlı ve sistemi öğrenmek amaçlı kendi buzdolabımı yapıyorum

1/4 r134a 185kcal 250watt kompressörüm var
aynı şekilde altta resmini verdiğim kondanserim var

kılcal boru filtre , kondanser ve buzdolabı avaparatörü bunların hepsinin bağlantısı yaparak vakumdan sonra sisteme r134a gaz şarjını yaptım ( Rastgele ) ve evaparatörün buzlanmasını sağladım , fakat öğrenmek istediğim kompresöre zarar vermemek adına bu sisteme şarj edilmesi gereken gaz miktarını nasıl tespit edebilirim , dikikat ettiğim kadarıyla bir müdded sonra kompresöre evaparatörden sıvı geliyor buda oldukca zararlı ve kompresörün ısısı 75C ye kadar yükseliyor , gerekli gaz miktarı nasıl belirlenir yardımcı olabilirmisiniz.

elimdeki parçalar tamamiyle arızalı dolablardan aldım o yüzden kılcal boru uzunluk ve genişlik değerlerini bilmiyorum

kondanser

Ekli dosyayı görüntüle 108337
Cevabınız için teşekkür ederim, toplama bir sistem olduğu için eveparatorum biraz büyük sistemin resmi bu şekilde ve bu sistemde dediğiniz gibi dönüş borusu karlanana kadar gaz basmam lazım fakat evaporatör büyük olduğu için dönüşe kadar karlanma yaptırabilir miyim evaptaki üçüncü satıra kadar karlanma yaptırdım

Ekli dosyayı görüntüle 108412
Resme bakarsak o tesisata o kondenser olmaz artı ilave kondenserin önüne fan koyman lazım kondenser ufak soğutma olmaz birde evap nakadar bir alan içinde olucak nasıl bir sistem düşünüyorsun kabaca çizim yapıp görsel atarsan net cevap veririz belki evap ta degistirmen gerekecek

Son düzenleme:
Resme bakarsak o tesisata o kondenser olmaz artı ilave kondenserin önüne fan koyman lazım kondenser ufak soğutma olmaz birde evap nakadar bir alan içinde olucak nasıl bir sistem düşünüyorsun kabaca çizim yapıp görsel atarsan net cevap veririz belki evap ta degistirmen gerekecek
Bunu soğutma çevriminde mantığı anlamak amaçlı ve ufak canlı bir buzdolabı uygulaması için yaptım , şuanda 20metre kare alanda kullanacağım 5bin BTU lu klima komprosorum var fakat buna uygun kondanser evap kılcal boru nasıl seçeceğimi anlayamadım özellikle kılcal boru , r410 gaz kullanıyor klima kompresörü tamamen zaman ayarlı olacak calisacak 20dk sonra duracak 10dk sonra tekrardan çalışacak fakat mantığını anlamak amaçlı kurduğum bu basit sistemde aklım dahada karıştı kılcal boru nasıl sececegim aynı şekil evap kondanser

Forum istatistikleri

Konular
128,843
Kullanıcılar
450,940
Son üye
ranakaraca05

Yeni konular

Geri