buzdolabı

arkadaşalr slm.
benim evde ariston buzdolabı var.aylık 50tl.ev elektrik faturası dahil fatura geliyor.başka arkadaşlara bakıyom..25-30 arası geliyor.buzdolabını fazla elk.sarfiyatı yaptığını düşünüyom.sürekli devrede.termostat en düşük ayarda içerisi soğuk.ekovata paralel start kondansatörü bağlasam faydası olurmu.yada ne yapalibirim.tşk.ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
cihazın termostad yapmadan çalışması bir çok nedene bağlıdır önce bunların araştırlması lazım. buda burdan yazmayla olmaz bilakis bir ustanın dolabı görmesi lazım.ha bu arada ekovat a modifikasyon yapma bence motoru eline alırsın. hem motora nasıl bir değerde kapasite bağlayacan küçük bağlarsan motor kalkınmaz sargılar ısınır ve gerekli momenti yakalayamaz büyük bağlarsan bu seferde yine fazla yüklenmiş olursun ve kapasitenin izolesi yırtılır ... bunlar hassas konular ezbere iş olmaz.

termostadını değiştir otomatik atmıyorsa.

Aynı buzdolabımı A enerjili olanlar az enerji harcar öncelikle bunu kontrol etmelisin ayrıca başkalarıyla değerlendirmen yanlış sadece evin de buzdolabımı çalısıyo herkesin farklı olur bizede 100 geliyo varsa bi yolu söyleyin bizde yapalım :)

arkadaşalr slm.
benim evde ariston buzdolabı var.aylık 50tl.ev elektrik faturası dahil fatura geliyor.başka arkadaşlara bakıyom..25-30 arası geliyor.buzdolabını fazla elk.sarfiyatı yaptığını düşünüyom.sürekli devrede.termostat en düşük ayarda içerisi soğuk.ekovata paralel start kondansatörü bağlasam faydası olurmu.yada ne yapalibirim.tşk.ederim.

No-frost model buzdolaplarında soğutucu bölme sıcaklığı dondurucu bölmeden verilen soğuk hava ile sağlanır. Dondurucu bölme en az -18 derece iken soğutucu bölme 2-3-4 derece civarlarındadır. Soğutucu kısma(alt bölmeye) soğuk hava damper termostatı ile verilir motorlu klape açılıp kapanarak istenen değer sürekli olarak sağlanır. Damper termostat arızalı olup açık kalırsa dondurucu bölmedeki soğuk hava sürekli soğutucu bölmeye geçer ve dondurucu bölme min değeri olan -18 derece hiç bir zaman sağlanamaz kompresör sürekli çalışır. Senin arızanın damper termostatı arızası olduğunu düşünüyorum. Servise alo demeden önce soğutucu bölme sıcaklığını ölçmeni tavsiye ederim.

arkadaslar oncelikle ev elektrik faturalarinizi dusurmek istiyorsaniz piyasada yeni yayginlasmaya baslayan mini kompanzasyon tarzinda cihazlar var onlardan kullanin mesala buzdolabi,camasirmakinesi,klima vs.. elektrik harcamalarinda %25 tasarruf sagliyor
yada kullandiniz enduktif cihazlariniza bireysel kondastor ekleyerek kompanze edebilirsiniz ben kullaniyorum sahsen faydasini goruyorum..

arkadaslar oncelikle ev elektrik faturalarinizi dusurmek istiyorsaniz piyasada yeni yayginlasmaya baslayan mini kompanzasyon tarzinda cihazlar var onlardan kullanin mesala buzdolabi,camasirmakinesi,klima vs.. elektrik harcamalarinda %25 tasarruf sagliyor
yada kullandiniz enduktif cihazlariniza bireysel kondastor ekleyerek kompanze edebilirsiniz ben kullaniyorum sahsen faydasini goruyorum..
evimizdeki sayaç , enduktif yükleri de yazıyormu?:eek:

Bahsettiğiniz cihazın (evlerde) elektrik tasarrufu adına en ufak bir faydası yoktur. Faydası olmadığı gibi zararı vardır. Bu ve benzer ürünü satan firmalardan bir tanesi bile elektrif tasarrufu sağladığını ispatlayamamıştır. Zaten ispatlamaları mümkün değildir.

aradaki fark sadece buzdolabın dan kaynaklanmıyor bence arkadşının kullandığı elektrikli eşya senin kullandığından daha azdır yoksa sadece buzdolabı ile fark etmez ayrıca elektrikli aletleri kullanırken mümkün olduğu kadar tasarruf edin. buzdolabınız ne kadar para yaktığını öğrenmek istiyorsan
bir avometre ve uzatma kablosu al kablonun kırmızı olan kısmını bir yerinden kopar avometreye bağla amper konumuna getir kontrol kalemi yardımıyla fişi takarken kırmızı kısımdan elektrik geçecek şekilde ayarla tak
ampermetrede bir değer okuyacaksın
burdan çok basit bir elektrik formülünden P=V*I
V=220
I=okuduğun değer
bulduğun sonucuda şu anki elektrik in kilowatı kaç lira ise onunla çarp
Ör:
P=V*I
P=220*1,5=330 watt eder
330* elektrik in kilowatı kaç lira ise

buzdolabının sarfiyatını düşermek istiyosan buzdolabının ekovatına 5m2 daimi takarsan ekovatın cektıgı anper düşer

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,525
Son üye
ituran20

Yeni konular

Geri