cam krıkosu motoru

Mrh arkadaşlar ismim mustafa öncelikle belirteyim amatör bir kullanıcıyım.
Konunun başlığındada belirtiğim gibi Fiat Grande punto aracımda cam krikosunun motorunun kontol devresinde sıkıntı yaşıyorum sadece tek yone çevirmekredir. devreye baktıgımda herhangi yanık bir sey göremedim omron G8ND-2 (Çift Kontaklı) roleden süpeleniyorum fakat türkiyede bulamadım.sizce diger yonunu çalıstırmamasının sebebi role olabilir mi ?
Not: 1.Anahtarda sorun yok.
2.Ara ara her iki yonde çalışıyor fakat genelde çalışmıyor.
3.Çıkmasını Bulmadım. Krıikonun yenisinin fiyatının 550 lira olmasından onarımı ile ilgileniyorum.
4.Roleyi Çinde buldum gerekirse ordan getirtebilirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba daha önceden benimde böyle bi sıkıntım oluşmuştu.
Benim aracımdaki sıkıntı bazen camı kapatmada sorun oluyordu bende anahtar panelini söktüğümde gördümki anahtar kutusunun içi nemlenip pas tutmaya başlamış ve kapatma kontağına giden yollarda sıkıntı oluşmuş bazan kapatma kontağına sinyal gidip çoğu zamanda gitmiyordu komple anahtar kutusunu değiştirmiştim ve camların üst kenarına yağmurluk diye geçen plastiklerden montaj ettirdim sorun çözüldü.Yağmurlu havalarda camlar açık dolaşmanın zararı sonradan çıkıyor.
Bazende küçük bi ihtimalle anahtar kutusunu söktüğünüzde geri takarken anahtar kutuya tam oturmayışından açma yapabiliyor fakat kapatma işlemini tam yapamıyor düzgün bi şekilde geri montaj ettiğinizden de emin olunuz.

Sizin kontrol ünitesine bağlı sinyal kablolarında , anahtarlarda yada devre kartının yollarında problem vardır röleden olacağını sanmıyorum röleden olsa röle hiç çalıştırmayacaktır ara ara çalışması bana röle arızası olabileceğini düşündürtmüyor.

Sizin kontrol ünitesine bağlı sinyal kablolarında , anahtarlarda yada devre kartının yollarında problem vardır röleden olacağını sanmıyorum röleden olsa röle hiç çalıştırmayacaktır ara ara çalışması bana röle arızası olabileceğini düşündürtmüyor.
İlginiz için teşekkür ederim. ben anahtar da sorun olacağını düşünmüyorum neden; uzaktan kumandadan kapı açma tusuna uzun bastıgım zaman sadece arızalı olan cam tepki vermiyor diğer camlar açıpkapatıyor. eger anahtar arızalı olsaydı uzaktan kumandayla tepki verirdi diye düşünüyorum. rolede olmasını umut ediyordum.

Merhaba daha önceden benimde böyle bi sıkıntım oluşmuştu.
Benim aracımdaki sıkıntı bazen camı kapatmada sorun oluyordu bende anahtar panelini söktüğümde gördümki anahtar kutusunun içi nemlenip pas tutmaya başlamış ve kapatma kontağına giden yollarda sıkıntı oluşmuş bazan kapatma kontağına sinyal gidip çoğu zamanda gitmiyordu komple anahtar kutusunu değiştirmiştim ve camların üst kenarına yağmurluk diye geçen plastiklerden montaj ettirdim sorun çözüldü.Yağmurlu havalarda camlar açık dolaşmanın zararı sonradan çıkıyor.
Bazende küçük bi ihtimalle anahtar kutusunu söktüğünüzde geri takarken anahtar kutuya tam oturmayışından açma yapabiliyor fakat kapatma işlemini tam yapamıyor düzgün bi şekilde geri montaj ettiğinizden de emin olunuz.
camı her zaman kapatıyor fakat misal 20 kere deneyip bir kere açıyor :(

İşte benim düşüncemde sinyal kablosu problemi devre kartı yol problemi ve anahtar problemi vardı.
Anahtarın sağlamlığından emin olduğunuz gibi kablolardan ve kart üzerindeki yollardanda emin olmalısınız.
Röleye kapatma sinyali bi şekilde bazan ulaşıyor cam kapanıyor çoğu zaman ulaşmıyor cam kapanmıyor.
Ek olarak benim araçta kontrol rölesi 1 adetti 4 camın açma kapamasını tek röle yapıyordu sizdede böyle tek röle varsa röle bozuduğunda 4 camda açma kapama yapmaz bence.

İşte benim düşüncemde sinyal kablosu problemi devre kartı yol problemi ve anahtar problemi vardı.
Anahtarın sağlamlığından emin olduğunuz gibi kablolardan ve kart üzerindeki yollardanda emin olmalısınız.
Röleye kapatma sinyali bi şekilde bazan ulaşıyor cam kapanıyor çoğu zaman ulaşmıyor cam kapanmıyor.
Ek olarak benim araçta kontrol rölesi 1 adetti 4 camın açma kapamasını tek röle yapıyordu sizdede böyle tek röle varsa röle bozuduğunda 4 camda açma kapama yapmaz bence.
her cam için her motora bir entegre devre baglamışlar, motora hareket vermek için benim bahsettiğim role sol ön cama bağlı motora haketet veren devrenin içinde piyasada çoğunda iki girişli soket kullanıyorlar.
Camların uzaktan kontrolu ve kendi kendine kapanması için merkez beyinden gelen sinyaller için 6 soketli bir grup kullanmışlar:(

musait olduğumda parçaları söküp resimleri çekeyim en iyisi

Son düzenleme:
tamam işte şöför tarafındaki kapıdaki anahtar kutusunu çıkarttığın zaman içinde 1 adet röle var o röleye giden kabloları ve kart üzerindeki yolları kontrol et ve kart üzerinde paslanma oksitlenme gibi durumlar varmı ona bi bak ben o anahtar kutusunu ve içindeki kartı değiştirdim sorunum düzeldi senin durumundaydım tek farkı benim uzaktan kumandayla cam açıp kapama fonksiyonu yoktu

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,553
Son üye
baran.3230

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri