CNC e başlıyoruz yavaştan

valla çokta güzel olur bende kendimce bir cnc router topladım (mekanigi ustaca elektronigi acemicede olsa) ametor olarak kendi çapımda birseylerde yapmaya çalışıyorum

elektronik olarak eksik oldugunu dusundugum 3 islemim kaldi saniyorum bunlar limit civicleri otomatik z sifirma probu ve spindle otomatik olarak çalıştırma şuan spindle manuel olarak çalıştırıyorum baglantilarini mach3 ayarlarini yaptım fakat yinede otomatik çalıştıramadım bu konular hakkında sizden yardım isteyebilirim kartımın ve bağlantı resimlerini ekte

Ekli dosyalar

• 20170920_121656.jpg
    20170920_121656.jpg
    153.6 KB · Görüntüleme: 63
  • 20170919_151049.jpg
    20170919_151049.jpg
    310.7 KB · Görüntüleme: 58
  • Screenshot_2017-09-21-11-43-45.png
    Screenshot_2017-09-21-11-43-45.png
    246 KB · Görüntüleme: 55
Sürücü üzerinden parametre ayarlarını yaptınız mı? Çalışma komutunu parametreyi ayarlayarak klemenslere yönlendirmeniz lazım yoksa çalışmaz.

Limit switchler kaç kablolu kaç volt ile çalışıyor

z sıfırlama probu için nasıl bir şey kullanacaksınız? (Buton mu, kapasitif yada endüktif sensör mü, freze ucunu metal ile kısa devre yaparak mı)

Elinizdeki malzemeler neler? Kontrol kartı nedir? Bunları da paylaşırsanız daha iyi olur
valla çokta güzel olur bende kendimce bir cnc router topladım (mekanigi ustaca elektronigi acemicede olsa) ametor olarak kendi çapımda birseylerde yapmaya çalışıyorum

elektronik olarak eksik oldugunu dusundugum 3 islemim kaldi saniyorum bunlar limit civicleri otomatik z sifirma probu ve spindle otomatik olarak çalıştırma şuan spindle manuel olarak çalıştırıyorum baglantilarini mach3 ayarlarini yaptım fakat yinede otomatik çalıştıramadım bu konular hakkında sizden yardım isteyebilirim kartımın ve bağlantı resimlerini ekte

sürücü paremetre ayarlarını ilk aldığımda manuel çalıştırmak için yapmıştım ondan sonra birdaha dokunmadim suan parcayi islemek için manuel olarak aç kapa yapıyorum

z sifirma lama probunu freze ucunu metal ile kısa devre yaparak kullanmak istiyorum

elimdeki mazzemeleri kablo siwich vs. yönlendirmenize göre ne eksik ise alırım artik elimdeki siwich resimdekine benziyor şuan switch yanımda olmadığı için siwich resmi temsilidir

Ekli dosyalar

• Screenshot_2017-09-21-14-19-43.png
    Screenshot_2017-09-21-14-19-43.png
    445.9 KB · Görüntüleme: 40
  • Screenshot_2017-09-19-15-09-58.png
    Screenshot_2017-09-19-15-09-58.png
    1 MB · Görüntüleme: 41
sürücü paremetre ayarlarını ilk aldığımda manuel çalıştırmak için yapmıştım ondan sonra birdaha dokunmadim suan parcayi islemek için manuel olarak aç kapa yapıyorum

z sifirma lama probunu freze ucunu metal ile kısa devre yaparak kullanmak istiyorum

elimdeki mazzemeleri kablo siwich vs. yönlendirmenize göre ne eksik ise alırım artik elimdeki siwich resimdekine benziyor şuan switch yanımda olmadığı için siwich resmi temsilidir

sürücüyü parametre ayarlarından klemense almanız gerek ama hızlandırma ve yavaşlatmada bunla beraber gelebilir. Dışardan bir butonla o da halledilebilir.

switch ve sıfırlama probu bağlantısı aynı birer uçlarını kontrol kartının gnd ucuna bağlayıp diğer uçlarını da kontrol kartının giriş (input) pinlerine bağlamanız ve daha sonra mach3 üzerinden bu pinleri tanımlamanız gerek
sıfırlama probu için makro gerek onuda altta ki linkten takip ederek yapabilirsin
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mach3-kullanımı.15952/page-21#post-292415

ilginiz için teşekkür ederim yusuf bey sürücü paremetre ayarları tamam şimdi spindle otomatik olarak alışıyor sürücüsü benim sürücüm ile aynı olan varsa aşağıdaki linkten görsel olarak faydalanabilirler

şimdi swichleri ayarlamaya çalışıcam :)

bu arada swich ve sıfırlama probu baglantısı için ayrıntılı video linki bilenler paylaşırsa sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
20170928_234630.jpg

z ve x ekseni tamam yarında y ekseni sonra kablolama işlemi

sona doğru geldik yarın kablolama hareketlerde manuel olarak bir sıkıntı çıkmadı yarın yetişirse bir mach3 denemesi de yaparım
20170929_204110.jpg

20170929_204222.jpg

20170929_204228.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yusuf bir sorum olacak.

Sigma ayaklardaki vidalı ayaklarla (ismi ne bunların?) makinenin tablasını paralel hale getirebiliyor musun? Daha doğrusu ne kadar yardımı oluyor?

Ben malum çelik profilden masa yaptım ama kaynak yaparken gönyesi bozuldu. Haliyle makine de paralel olmayan masanın üstünde olduğu için zamanla tablasının paralelliği de bozuldu. Bu yüzden ben de masayı atıp sigma ve vidalı ayak bağlamayı düşünüyorum. Çekincem ise sigma ayaklar makine çalışırken sallanma sallanmaya sebep olur mu!

Son düzenleme:
Yusuf bir sorum olacak.

Sigma ayaklardaki vidalı ayaklarla (ismi ne bunların?) makinenin tablasını paralel hale getirebiliyor musun? Daha doğrusu ne kadar yardımı oluyor?

Ben malum çelik profilden masa yaptım ama kaynak yaparken gönyesi bozuldu. Haliyle makine de paralel olmayan masanın üstünde olduğu için zamanla tablasının paralelliği de bozuldu. Bu yüzden ben de masayı atıp sigma ve vidalı ayak bağlamayı düşünüyorum. Çekincem ise sigma ayaklar makine çalışırken sallanma sallanmaya sebep olur mu!

vidalı olduğu için ayar (gönye) yapılıyor. Sigma profil için de bağlantı sacı var kullanışlı ben bu şekilde kullanıyorum.
http://www.doguskalip.com.tr/tr-TR/ayaklar/673/Category.aspx
http://www.doguskalip.com.tr/tr-TR/ayak-baglanti-parcalari/448/Category.aspx

m8 ayakta taşıyabileceği yük 49.5 kg yazıyor sanırım yeterli olur ama makine çalışırken bi sorun oluştururmu? ben 3d printerda kullandım bu ayaklardan ama cnc de emin olamamıştım

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,918
Son üye
pratender

Yeni konular

Geri