CNC için kesici uçlar hakkında

beni en çok düşündürende bu radiuslu kesme işi zaten.Kalıbı o uçlara göre ayarlamalı ama deneyip görmem lazım.

Pek çok CAM programı çizim ile bıçağın kesebildiği ve girebildiği yerleri farklılaştırarak gösterir. Similasyon ilede nasıl bir kesim ile karşılaşacağını rahatlıkla görebilirsin. Köşlerde çizim ile kesim arasındaki farkları da görebilirsin.

Verdiğiniz fotoğraftaki kesim Kıl testere kesimine benziyor. CNC ile resimdeki gibi kalınlıktaki bir ahşabı o kadar ince kesmeniz zor gibi.
Aslında spindle yerine kıl testere mekanizması monte edilip bu kesimlerin yapılabileceği mekanizmalar kurulabilirmi?
Ahşap kesen lazerlerde var ama kaç mm kadar kesiyor bilmiyorum.
Kolay gelsin...

O resimde kıl testerelik tek yer kulakları.
Gerisi 4-8 mm gibi .
Laser ahşabı yakıyor kararır ayrıca temizlemek filan olacak iş değil.
Laserde maliyetli bir oyuncak.
kesici açısını yola dik tutan sistemlerden söz etmiştik...
Sadece basit bir şerit testere ile üzerine resim çizili bir modeli eli alışmış bir işçi cnc den daha hızlı çıkarır !
6-10mm şeritli basit dekopajlar 120TL komik rakam.
Tabii kaynak ünitesi yok.

ahşap kesen lazer bu işe olmaz
lazer kesim yüzeyini yakıyor karartıyor o da işi öldürür ahşabın doğallığına zarar verir .
tek tek parçaları kesip birleştirilirse cnc de olur
şekil ile oynanarak köşeler ve dönüşler 6 mm e göre ayarlanırsa güzel olur

Daire içindeki köşeler 4-6 mm zor gibi. Ayrıca çok ince bir bıçakla kesilmişki ağacın damarları devam ediyor. Tabi kesin bir şey söylemek için tavşanın tam ölçüsü nedir onuda bilmek lazım...
Birde CNC de ahşap keserken Tavşanın sırtında dairelerle gösterilen alanın üstündeki şekil gibi dar boğazdan sonraki parçaları kırıp atması muhtemeldir. Bu tür kırılmaları engellemek çin ya parçaları birbirine tutturun, ya parçanın altında bir miktar bırakın (0.2-0.4 mm arası gibi) yada kesim yönünü parçayı kırıp atmayacak şekilde başlangıç noktaısnı ve yönünü belirleyin.

Kolay gelsin...

Bu iş su jeti ile yapılır fakat maliyetli olur .Her parça ayrı ayrı kesilirse olur fakat her bir parça değişik ağaç görünümü olur oda göze hoş gelmez.
O zaman da ağacı boyamak gerekir. Bana göre 1.5 mm lik uçla denemek lazım.2 veya 3 aşamada kesilebilir.

Kıl testere ile kesilen bir çalışma bu.0.4mm kalınlıkta testereler kullanıyorum belki daha inceCNC ile kesileceği için her parça tektek kesilecek mecbur,aynı sizin söylediklerinizi programı kurupda makşna gelene kadar öğrenmemi isteyen arkadaşta söyledi.Desen uyuşmama konusundada problem değil,rakiplerimde o şekilde yapıyor.
Olmaz ise kalıpları yeniden tasarlayıp radiusa göre yapılandıracağım gibi görünüyor,CNC için çok fazla keskin dönüşler içeriyor.Kırılma veya fırlatma konusunda dediğiniz gibi 0,2mm kadar köprü ve başlangıç noktası ayarlamasını gözönünde bulundurmayı düşünüyorum.Hayırlısı gelsede denesem diyorum sabırsızlıkla :)
Daire içindeki köşeler 4-6 mm zor gibi. Ayrıca çok ince bir bıçakla kesilmişki ağacın damarları devam ediyor. Tabi kesin bir şey söylemek için tavşanın tam ölçüsü nedir onuda bilmek lazım...
Birde CNC de ahşap keserken Tavşanın sırtında dairelerle gösterilen alanın üstündeki şekil gibi dar boğazdan sonraki parçaları kırıp atması muhtemeldir. Bu tür kırılmaları engellemek çin ya parçaları birbirine tutturun, ya parçanın altında bir miktar bırakın (0.2-0.4 mm arası gibi) yada kesim yönünü parçayı kırıp atmayacak şekilde başlangıç noktaısnı ve yönünü belirleyin.

Kolay gelsin...

A4 büyüklükde , daire içindeki köşeler 4mm ile çıkar gözüküyor.
Bu tip oyuncaklarda keskin köşeler olmaması gerekiyor .
Vakumlu tablada pay bırakmadan tamamını kesebilirsiniz.

Yukarı aşağı titreşen bir düzenkteki kıl testere ve uygun 2 eksenli + döner tablalı bir sistem yahşi olurdu.
Hani neredeyse "digital sticker cutting" ler gibi...

Aşırı ahşap telefatı önemli bir konu.
Çizim kadar nesting de düşünülmeli.
Bu durumda 4 mm değil 2 mm bile olsa kesici kalem yerine kıl testere ön plana çıkar.

excalibur marka kıl testere kullanıyoruz,18mm kayın ağacını sert olmasına rağmen kaliteli testere kullanarak lokum gibi doğruyoruz,fakat çok zaman alıcı ve dezavantajlı kısımlarıda var(örn,2 adet yukarıdaki tavsandan yaptıgımızda parçalar birbirine uymuyor,el yapımı oldugundan 1mm bile şaşsa parçalar oturmuyor,fakat cnc de böyle bir şey söz konusu değil).Daha seri olacağını düşündüğümden cnc ile çalışmaya karar verdik,bu dönüşlü kısımlarda çalışmalarımı sürdürüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri