Cnc Router gövde yardım.

kloner

Üye
Arkadaşlar merhabalar.

Elimde 3 adet 4.5 nm step motor ve sürücüsü
4 adet SFC 20 x 1000 İnd.Mil 2 adet SAC 20 x 1000 Alt Destekli Mil ve yatakları var. vidali mil ve somunlarda var ve gövde yapımı konusunda muallakta kaldım. 3 eksen dik işlem router için 1 metreye 75 cm ebatlarında bi gövde yapmayı düşünüyorum. ilk başta 12 ve 15 mm alüminyum dan yapmayı planladım ama Konya da bulamadım ankaradan getirtmem gerekiyor. Alternatif olarak sigma profillerden yapmak geldi aklıma cok örnek var Allah aşkına fikir verin yardım edin gövde için 1000 Tl gibi bi bütçe ayırdım.

Sadece alüminyum plaka ile yapılırsa sağlam olabilir ama çok iyi tasarlanması ve lazerde güzelce kesilmesi gerekir. Diğer taraftan sadece sigma profil kullanarak pek sağlam bir şasi ortaya çıkmaz bence. Sigmanın plaka alüminyum veya demir ile desteklenmesi gerekir ki bence doğru seçim.

Alüminyum arıyorsan Ostim'de alüminyumcular var. Seykoç mesela. Her türlü malzemeyi bulabilirsin. Ankara'da bir deyiş vardır: "Konya git gel 6 saat" aynısı tersi için de geçerli :)

Eyvalla suat abi zaten Sigmadan yapacak olsam arabayı ve motorların bağlanacagı kısımları alüminyumdan yapmam gerekecek. 10 mm lazer kesim alüminyum için konyada yok. 12 mm Alüminyum gövde 800 tl tutuyor daha bunun kargosu var lazer kesimi var 1500 TL yı bulacak gibi.

Ben sigma profilden yaptım. 110x175 Cm. Bir sorun olmadı. Ama bu profillerin 2 tipi var. Dikkat edin. Ağır tip olandan kullanın.

Eyvalla suat abi zaten Sigmadan yapacak olsam arabayı ve motorların bağlanacagı kısımları alüminyumdan yapmam gerekecek. 10 mm lazer kesim alüminyum için konyada yok. 12 mm Alüminyum gövde 800 tl tutuyor daha bunun kargosu var lazer kesimi var 1500 TL yı bulacak gibi.
800TL tutan alüminyumun alaşımı ne? O kadar tutmaması lazım. 7000 serisi ise o pahalıdır ama gerek yok. 6061 T6 fazlasıyla yeter. Ben geçen 18.7 kilo 12mm 6061 için 250TL ödedim.

abi seykoçla görüştüm 6061 t6 için kilo olarak 13.25Tl fiyat verdiler.
Şimdi Ankarada bi kaç firma ile görüştüm 12 mm lazer kesim için hasas riske giremem diyorlar. bi yer var orasıda saati 300 tl diyor

@Suat_Korkmaz abi nerden aldınız siz fiyat cok iyiymiş.Birde ben tezgahı 12 mm mi yoksa 10 mm mi yapıyım ?

Malesef lazer kesim için bir şey söyleyemem. Hiç yaptırmadığım için.

Evet 13,25 benim hesaba geliyor. Bir de Seykoç'un devamında bir iki alüminyumcu var. Oralar biraz daha hesaplı idi. Keşke sabahtan yazsaydın bilgilerini öğrenirdim. Öğlen Ostim'deydim çünkü.

Dediğim yer işaretli yerde ama bilgilerini bilmiyorum.
https://www.google.com/maps/place/3...32.738418,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0

@Suat_Korkmaz abi tasarım 57 kilo falan tutyor :D tasarımda yanı 2 boyut çizimlerini yaptımda. Vallahi kafam allak bullak oldu. aslında plakaları alıp kendim dik işlemde gönyelip frezelicem lazer kesime hiç bulaşmıcam

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri