cnc router için motor seçimi

@asenyurt Sreamik rulmanlı olanlara not düşülmüş digerlerinde herhangi bir bilgi yok tartışması geçti link vereyim dedim. Seramik rulman dedigim gibi hepsinde yok sanırım. Olanlarda özellikle belirtiyorlar.

Haklısın abi işte o yüzden tartışıyoruz ya normalde tartışmadan sorsak bu kadar detay ortaya çıkmıycak. :) En iyisini artısıyla eksisi ile bu sayede görebiliyoruz benim gibi arkadaşlar böyle konulara yabancı oldugu için çok fazla soru var kafamızda bunları gidermeye çalışıyoruz kızma abim hemen :)

Tartışmak için biliyor olmak gerekir.
Konulara yabancı olmamak için okumak gerekir.
En az 10 yerde açıklanmış konular.
Yanılıyorsun , hava uç tarafına doğru üflenir ama etrafı açık kanallara.
Resimlerine bakmak yeterlidir.
Okunmuş olsa idi aklı evvel arkadaşlarımızın etrafına kılıf geçirip kalem ucuna yönelttiği ve hem kalemi soğuttuğu hem de tozu kesilen yerden uzaklaştırdığı ve hatta kalem çevresine " cırtlı plastik etek " geçirerek tozu emdiği ve hatta özel toz tutucular kullanıldığını kolayca öğrenebilirdin.
Kızıyorum çünkü bu konularda yeni arkadaşlara kolaylık olsun yol göstersin diye emek sarf edip tecrübelerini paylaşan arkadaşların bu emeklerini okumayarak hiçe sayıyorsunuz.

----------

İnvertörler Şebeke frekansını pwm tekniği ile "taklit" ederler.
Örnek 50Hz üretirken 4000~~16000 Hz gibi arka planda "aç-kapa" yaparlar.
Düşük sayılar ses yapar şeklinde yazılar olur.
Bu ses öyle havalı kırıcı sesi gibi bir şey değil !
Kısmen motor saçlarından gelen , "tam modifiye" edilememiş sinüs dalgasının sebep olduğu dikkat edilirse duyulacak "cızırtı" gibi bir şeydir.
Kondansatör bağlanması da yukarıda yazdığım aklı evvel gibilerin elektronikten anladıklarını sanmaları ve tatmin olmaları yönünde bir çalışmadır.

---------

Motor boşta çalıştırılmaz zaten neden çalışsın ki elektrik bedava mı ?
Yoksa siz motor çalış-dur komutlarını bilmiyor musunuz ?..
Kesilen her parça arasında çay molası verirken motorunuz açık kalınca patron siz çalışıyor sanıyorsa evet durdurmayın..

Tartışmak için biliyor olmak gerekir.
Konulara yabancı olmamak için okumak gerekir.
En az 10 yerde açıklanmış konular.
Yanılıyorsun , hava uç tarafına doğru üflenir ama etrafı açık kanallara.
Resimlerine bakmak yeterlidir.
Okunmuş olsa idi aklı evvel arkadaşlarımızın etrafına kılıf geçirip kalem ucuna yönelttiği ve hem kalemi soğuttuğu hem de tozu kesilen yerden uzaklaştırdığı ve hatta kalem çevresine " cırtlı plastik etek " geçirerek tozu emdiği ve hatta özel toz tutucular kullanıldığını kolayca öğrenebilirdin.
Kızıyorum çünkü bu konularda yeni arkadaşlara kolaylık olsun yol göstersin diye emek sarf edip tecrübelerini paylaşan arkadaşların bu emeklerini okumayarak hiçe sayıyorsunuz.
Haklısın abi kızmakta . Fakat her zaman dikkatli davranamıyoruz gözümüzden kaçıyor veya okudugumuzu anlayamıyoruz mazur görün. Her konuyu okuyup bilgi edinmek isterim. Ama dedigim gibi dikkatimizden kaçıyor. :(

@KAZIMUGUR Abi senin tercihin (2.2kw lik arel) mi olur yoksa (2.2kw hertz )mi ?
@asenyurt Arel kullanıcısı olarak senin tercihin hangisi olur peki.
arel bazı yerlerde daha pahalı hertz'den. Burada noktayı koyuyorum bu konuya gizliden araştırmalara devam ederim forumda tabi yoksa dayak yiyecem ben :)

dediğim gibi her havalı motorlar devir arttıkca ses yapıyor pervaneden dolayı
pervaneyi çıkarınca ses neredeyse komple bitiryor
ses olayına takılmamak lazım
arelin elektriksel bir sıkıntısı var diyordu kazım abi ama vfd den ayarları yapınca o sıkıntı gideriliyor sanırım plaketin üstünde yazan gerilimler uygulanınca ısınma yapıyor.
bende de ısınma yapıyordu ama hani normal ısınmamıdır yoksa fazla bir ısınma mıdır bilemiyorum çünkü karşılaştırabileceğim bir başka motor yok şöyle diyebilirim ki el değmeyecek kadar ısınma asla olmuyor.
zaten mil döndüğü için ısınması da normal. kalem parçaya değmez boşta çalışırsa gözlemlediğim hiç ısınmıyor. bazen 15 dakika kadar pcb işlemiştim. boşta diyebiliriz..
hertz bana azcık daha kaliteli gibi görünüyor.
hee arel alınmaz mı kesinlikle çin alacağıma arel alırım.. (çini küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın. gelirkenki kargo, gümrük, vergi ıvır zıvırlardan dolayı)

Evet çok haklısın çinden alırken ödeme getirme gümrük gibi bir çok sıkıntı var malzeme büyük. Birde kazım abimin görüşlerini alalım bakalım arel ve hertz hakkında .

Daha önce hiç kullanmadığınız bir spindle hakkında nasıl yorum yapabiliyorsunuz? Ben Hertz kullanmadım. Yorum yapıyor muyum?

Atakan
Ne idüğü belli olmayan motorların savunucusu değilim ama olumsuz görüşlere hiç denk gelmedim. Bir açıklar mısın sıkıntısı neymiş bu motorların? Linklerle mümkünse.

Bir de benim dandik motorumu neden almaya çalışıyorsun anlamadım. Daha önceki bir iki mesajından böyle anladım. Halbu ki sana Hertz'ler yaraşır.

Forum istatistikleri

Konular
128,850
Kullanıcılar
450,956
Son üye
mustafagkts

Yeni konular

Geri