cnc router için motor seçimi

..ucuza en iyi performans ..

Hertz ve sonra Arel.
Sebep ve sonuçları ile ilgili pek çok yazı var.
Cnc yapmaya başlayan her kes için yeniden yazmanın bir anlamı yok.
Bunların ön taraflarında tek rulman var ( 2.2kW ya kadar ve özel istek olmayanlarında ) .
Bu tek rulman yuvasında segman ile sabittir.
Yukarı aşağı , yük durumuna göre , oynamayı en az da tutmak için.
Arkadaki rulman ise yüzer gezerdir.
Isınma sonucu genleşmeyi - boyca uzamayı önlemenin bir yolu yok.

"Satın alma risklerini göze alırsan sulu çinliler.
2-3 yıl önce alıp sorunsuz kullananlar var forumda."

2.2 kW en makul değer.
30mm çaplı tarama ile 2mm dalma ve dakikada 300 mm hızlarda ( alüminyum)sorunsuz çalışır.
Daha yüksek değerler için daha büyük güçte motorlar gerektiği açık , açık da sorun sürücülerde.
2.2kW dan sonra trifaze giriş trifaze çıkış olur.
Yani evde kullanamazsınız.
Hoş günümüzde talep güçleri yükseldiği için artık trifaze sayaç ve tesisat kullanılıyor , olmayacak iş değil ama ..

Aslina bakarsaniz cok fazla takinti yapilmasina gerek yok. Rulmanin asinma omrune bakin icini cikarip rulman modellerinden aynisindan siparis verin gelsin yerine tekrar takin bu kadar basit.. sonucta 3-5 bin liralik atc li spindle almiyoruz kimse mukemmellik beklemesin ama en iyisi de hertz dir

Hertz 2 rulmanın değişimi için ne kadar ücret talep ediyor hiç sordunuz mu? En azından kendileri değiştirmese bile o iki rulmanı kaça satıyorlar?

"En iyisi Hertz'dir" demek fazla iddialı çünkü kalite her zaman tartışılır. Adi dediğiniz Çin malı spindle ile birlikte stres testi yaptırıp sonuçlarına bakınca kimin kazanacağı hiç belli olmaz.

Hertz dediğiniz yerli olduğu için biraz sempati besliyoruz. Hakettiğinden daha fazla değer veriyor olabiliriz.

Bu arada bu motorların tam olarak hangi kısımlarının yerli olduğunu gerçekten öğrenmek isterdim. Rulmanlar en fazla ORS olabilir. Değilse Çin malıdır çünkü içinde 100 dolarlık SKF kullandıklarını hiç sanmıyorum. Ana gövde alüminyum döküm. Bunu yapabilmek için ciddi tesis lazım. Ebay'de gördüğüm muadili havalı motorların kasalarıyla neredeyse birebir aynı. Gövde de dışarıdan geliyor olabilir. Pens tutucusunu belki kendileri kesiyor olabilir ama bu konuda da aklımda soru işareti yok değil. Motorun mıknatısları yerli olamaz. Dışarıdan geliyordur. Motorun sarması yerli olabilir. Geriye ne kalıyor? Soğutma fanı dışarıdan geliyordur. Fazla yazmaya gerek yok. Biri çıkıp bu motorlar komple dışarıdan geliyor derse hiç şaşırmam.

Ana gövde alüminyum döküm. Bunu yapabilmek için ciddi tesis lazım. Ebay'de gördüğüm muadili havalı motorların kasalarıyla neredeyse birebir aynı.
Bu kısmı geri alıyorum : ) Bahsettiğim motorları ebay'de göremedim.

Asenkron motorlarda mıknatıs olmaz.
Türkiye de , >200-300 metre gibi siparişiniz varsa çektiremeyeceğiniz alüminyum profil yoktur.
Pens yapmıyorlar , isteyene alıp yollama şeklinde yardımcı oluyorlar.
İstediğiniz pens ölçüsüne göre motor mili işliyorlar.
Fabrika Bursa da - Türkiye Afrika da değil , özel sipariş bile yaptırabilirsiniz.

Zamanın genç cahillerinin standart tripleri.
Saldır haklı sansınlar.
Sataşmadığın kalmadı.
Anlamıyorsan seyret anlayanlar var.
Forum sayfaları şahsi mal değildir.

dik kafalı saygısız ihtiyar olmaktansa zamane cahili olmak daha iyi.
Forum senin de dediğin gibi kimsenin şahsi malı değil ama sen şahsi malınmış gibi senle aynı fikirde olmayanı topa tutuyorsun. Aynı fikirde değilse insan gibi görüşünü belirtirsin terbiyesizce yorum yapmana gerek yok. Adam gibi yazman yeter. Dediğim gibi yaşın başını almış bu saatten sonra senden adam gibi yazmanı bekleyemem daha düzelmezsin.

Spindle demek rulman ( lar ) demektir !
Özellikle ön kısımdakiler.
Böyle oyuncakları oynamak , cenecesi 1000-3000 TL olanlar için değil de , sadece spindle ye 15000 TL verebilenlere nasip olur
Motor kısmı hikayesinden.
O yüzden sağdan birerlekol..

Şu terbiyesizce yazıyı yazanda sensin. He ben normal yazıyorum sen yanlış anlıyorsun diyorsan o zaman birşey diyemem

Henuz video koyacak vaktim olmadi. Motor 18k devirde 80 desibel. inverterin ayarlarina da asina oldum. Yaninda gelen parametre kitapcigini kullanarak ayarlayabiliyorum. Artik daha az cahilim.

Abi naptin söyle ayrinili bir video alalim artik senden catladik meraktan be abim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,850
Kullanıcılar
450,956
Son üye
mustafagkts

Yeni konular

Geri