CNC Stepper Sürücü Devresi

Servo motor alacaksan onlarca firma var. Mesela Delta'nın ürünleri fiyat olarak uygun

Çok teşekkürler ilgileniyorsun vakitte ayırıyorsun başka firma varmı ? veya firma lsitesi gibi bişi? Diye bilirsin adama bak firma beğenmiyo :) aslında ondan değil ürün gamlarına baktığımda uçuk ve benim aradığım şekilde olmayan ürünler var şunu da diye bilirsin ya üç günden ne kadar çok bilgin olmuş senin CNC hakkında. Bu tip profesyonel ürünlerin satışını yapan firmalarda bir sürücü bi servo için 2000€ lardan konuşuyolar.. Bu bana biraz uzak kalıyor yani gerçekçi değil... ben ne o firmaların vaktini çalim nede ben ben vakit kaybedim... Benim bu tip sitelerden pek bir şey bulamamamın sebebim, sitelerde benim anladığım şekilde cnc işleyişini görememden kaynaklanıyorda olabilir...

Fiyat sorun oluyorsa, step motor ile daha ekonomik birşey cıkarabilirsin. Başka servo satıcıları da var ama Delta'nın fiyatlar yüksek geldi ise digerlerine hic bakma, cogunlugu daha pahalidir. Sana gereken motor tipini ve gücünü tesbit edip bence yüzyüze bir görüş Delta ile...

Ben bu duruma hoş geldin cnc dünyasına diyorum (kendim için)

Benim Bütçem 1500 usd ye kadar izin veriyor fakat Birde cnc teknolojisinin gerçekleri var tabiii:)
Bir liste yapmak adına mekanikte genel olarak ortalama 1000 1200 ytl gibi rakamlar yarı profesyonel hatta bazılarına göre prof sayılabilen sağlam bir konsüriksiyon çıkabiliyor..
xxxx isimli verdiğim firmadaki servo sürücüsü olarak DS010-- yani 7A 24-50V arası voltaj ile çalışan sürücüler ortalama tanesi 250€ ve nema 34 tipi 5 ila 6 Nm lik servolar tanesi 150 200 € civarı olsa güç kaynağı 300 ytl interface kartı ortalama 120 usd olsa Bir adet iş mili 200 ytl de ona yazsak...

Konsuriksiyon = 1200 ytl
Sürücüler 250€X3=750€X2,15 = 1612 ytl(+KDVsi var Çaktırmayalım)
Servo Sürücü 150€ X3=450€X2,15 = 965 ytl
interface kartı 100$X1 =100X1,56 = 156 ytl
Güç kaynağı = 300 ytl
İş mili = 200 ytl

Sonuç alt alta toplarsak 4433ytl bunun karşılığı yarı profesyonel sayılabilecek bir cnc hem router hem mill yapabilen bir makina peki bu makinaya bu parayı harcayıncamı yarı prof oluyo, yoksa ben kendimi mi kandırıyorum bir firmanın ürettiği driverları veya bir ürünü satın alıca bu sonuç çıkar demek bence yanlış.. En önemlisi elektronik kısmını kaliteli ve makul fiyata nasıl çözebiliriz?..

Çizimleride seninle paylaşmak istedim.. Eklerde suan için çizimlerini yaptığım CNC nin bir kaç resmi mevcut burada üst köprünün yan kollarını arka kısımdan birbirine bağlayan ara destek dışında tamamı gerçek ölçülerdedir...

Güzel Türkçemizi yanlış kullandıysam çok özür dilerim..

Ekli dosyalar

• cnc montaj.jpg
    cnc montaj.jpg
    96.6 KB · Görüntüleme: 63
  • cnc montaj arka kısımdan.jpg
    cnc montaj arka kısımdan.jpg
    96.9 KB · Görüntüleme: 51
  • cnc montaj yan.jpg
    cnc montaj yan.jpg
    58.3 KB · Görüntüleme: 45
  • köprü monatjı.jpg
    köprü monatjı.jpg
    86.9 KB · Görüntüleme: 45
  • cnc montaj alttan görünüşü.jpg
    cnc montaj alttan görünüşü.jpg
    97.9 KB · Görüntüleme: 45
Genelde köprüyü sabit, alt tablayi hareketli yapıyorlar. Sanırım öyle daha rijit oluyor. Bu sekli ile parça islerken köprü titreyebilir ve zamanla yataklarini da bozabilir.

Interface kartı dedigin nedir? Seri portu mu kullanacaksın?

Servo sürücülerin hepsi dir/pulse ile sürülmüyor. Planladığın sürme seklini desteklemeyen birsey alma yanlışlıkla

merhaba interface kart ı olarak ne kullanabiiriz?
dc servo motor ve sürücülerini temin ettim ebay den. simdi bir interface kullanmak fayadalı olacak sanırıım.
ac motor neden tercih etmedim bilmiyorum denk geldi bir sekide dc aldım ac daha kolay gibi :)

Aslında şöyle bir durum var ; alt tabla hareketli sistemlerde ağır bir cisim işlemeye kaltığınızda o eksendeki motoru çok yoruyor ancak üst kafa hareket eder sistemlerde kafa ağırlığı sabit olduğundan bu problemlerle karşılaşılmıyor.Ayrıca enine geniş cihazlarda üst kafa en sağda ve solda ilerleme yaparken o tarafdaki mile yük binerken diğer taraf boşta kalıyor ve yamulma/esneme meydana geliyor buda lineer rulmanlarda eksenin hareket özgürlüğünü engelleyebiliyor.Arkadaşımızın çiziminde kafa eğimli verilmiş yani iş mili montajı yapıldığında iş milinin yükü ve dengesi tam olarak hareket mekanizmasına ait lineer rulmanları üzerine denk geliyor buda güzel bir sonuç.Aslında cihazın montajı bittikden sonra ve kullanıma geçtikten sonra bir sürü ince ayrıntı ortaya çıkıyor bu yüzden teoriden çok pratikde yapılmış cihazlar incelenmeli ve başkalarının düştüğü hatalara düşülmemelidir.

merhaba interface kart ı olarak ne kullanabiiriz?
dc servo motor ve sürücülerini temin ettim ebay den. simdi bir interface kullanmak fayadalı olacak sanırıım.
ac motor neden tercih etmedim bilmiyorum denk geldi bir sekide dc aldım ac daha kolay gibi :)

Selamlar Stormelf arkadaşım

İnterface kartı konusunda çok bilgim yok bende araştırma halindeyim her hangi bir gelişme olduğunda forum ve seninle paylaşabilirim.. Servo sürücülerinin ve servolarnın modelini ve resimlerini paylaşabilirimisin... ayrıca benim mail adresim iletişim bilgilerimde var, beni msn ine eklersen görüşmek isterim...

acidmaster' Alıntı:
Aslında şöyle bir durum var ; alt tabla hareketli sistemlerde ağır bir cisim işlemeye kaltığınızda o eksendeki motoru çok yoruyor ancak üst kafa hareket eder sistemlerde kafa ağırlığı sabit olduğundan bu problemlerle karşılaşılmıyor.Ayrıca enine geniş cihazlarda üst kafa en sağda ve solda ilerleme yaparken o tarafdaki mile yük binerken diğer taraf boşta kalıyor ve yamulma/esneme meydana geliyor buda lineer rulmanlarda eksenin hareket özgürlüğünü engelleyebiliyor.Arkadaşımızın çiziminde kafa eğimli verilmiş yani iş mili montajı yapıldığında iş milinin yükü ve dengesi tam olarak hareket mekanizmasına ait lineer rulmanları üzerine denk geliyor buda güzel bir sonuç.Aslında cihazın montajı bittikden sonra ve kullanıma geçtikten sonra bir sürü ince ayrıntı ortaya çıkıyor bu yüzden teoriden çok pratikde yapılmış cihazlar incelenmeli ve başkalarının düştüğü hatalara düşülmemelidir.

Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Yakın bi zaman içinde inşallah gerçekleşir. Ürünün tasarımını aşama aşama gerçekleştirdikten sonra forumda paylaşmayı planlamaktayım..

Üzerinde kullanmayı planladığım tüm donanımı yeterli gelecek olan değerin bir üst seviyesinde kullanmayı düşünüyorum örnek 5 Amplerlik driver yerine 7 veya 8 amp lik kullanmayı millerde 25 mm yerine 40mm çap kullanarak biraz daha kaliteli ve verimli olmasını hedefliyorum...

Profesyonel bir çalışma değil bu nedenden olumlu olumsuz tüm eleştirilerinize açığım..

Şuan için kafama takılan konu elektronik... Ayrıca tüm arkadaşlardan konuyla ilgili tüm düşüncelerine ihtiyacım olduğunu düşüyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şuan için kafama takılan konu elektronik...
Servo sürücüleri hazır alacaksan, elektroniklik bir olay pek kalmıyor. Sürücüleri dogrudan bilgisayara bağlayabiliyorsun. Normalde bilgisayarin portalari zarar görmesin diye sürücü ve bilgisayar arasına breakboard koymak gerekiyor ama servo sürücülerde zaten bu yapı mevcut oldugu icin araya birsey koymana gerek yok.

Home, limit switch gibi sensorlerden gelen kablolari dogrudan bilgisayara baglamamak gerekiyor, onun icin cok basit bir ara devre zaten isini gorur. Bir de spindle, bilgisayardan acip kapatilacaksa onun icin de bir role devresi gerekir ama baslangicta manuel olarak da acip kapatabilirsin.

Su siralar ben de step motorlu mekanizmalarimdan birisini servo motorlu hale getirmek istiyorum.

Hazirda suruculerim oldugu icin motor olarak DC fircali tip motor kullanmak istiyorum.

Bu tip motoru kullandigim takdirde motor ile ilerletici vida arasinda reduksiyon yapmam gerekirse sistem karmasiklasacak. Daha once bu tip calismasi olan varmi?

Motorlari fircasiz dc motor secersem gene reduksiyon yapmam gerekecekmi?

Step motorlarimi 1...2Nm araligindaki fircasiz DC motorlarla cevirmeye kalkarsam motor basina (surucu haric) ne kadar harcama yapmam lazim.

Forum istatistikleri

Konular
128,839
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri