cnc ye lazer mödül

bağlana bilir tabi neden olmasın, bu arduin nano sürücü olarak mevcut sürücülerini kullanacaksan kalkana bile gerek yoktur diye düşünüyorum yani direk arduino uno ile çözebilirsin

http://www.instructables.com/id/ARDUINO-UNO-TB6560-Stepper-motor-driver/

bu arada bizim satıcı anlaşmazlığa hala itiraz etmedi 2 gün kaldı çözüm için ama sipariş mesajlarına en son eğer lazeri gönderirsen paranı tam iade ederim demiş ama anlaşmazlığın sonuçlanmasınımı bekliyeyim bilemedim.

Gazetede, yurt dışından tek seferde gümrüksüz getirilebilecek paketin maksimum değerinin 75€'dan 30€'ya düşürüldüğüne dair bir haber vardı!
bu nezaman yürürlüğe girecekmiş bilginiz varmı

O zaman şöyle bir switch sistemi yapacağız. m542'ye breakoutboard'dan 6 pin gidiyor. 3 eksen olsa (z dahil) 18 pin, ters düz olacağından aşağıdaki swith'in 32'lisinden bir pcb yapmak gerekli.

Şimdi benim merak ettiğim bu lazer işinde en iyi yazılım hangisi? En iyi kalkan denilen kontrolcü hangisi(sürücüleri dahil olmayan bir model)... Yani arduino kullanıyorlar ama en iyisi, yazılımlarla en uyumlusu o mu? @asenyurt sen bilir bunları?

s-l500.jpg

daha önce dediğim gibi lazer de ne yapacağınız önemli.
vector cut yapacaksanız bütün istediğinizi kullanın hepsi aynı şey zaten (sonuçta çizgide gidecek olay)
ama iş raster engraving e gelince durumlar biraz değişiyor.
hatta raster olayı da değişiyor. lazerin yakma şiddetini hız geçişleri ile değişebileceği gibi pwm ile de yapılabilinir.

benim fikrim alın bir dsp controller keyfinize bakın.
hep diyoruz 0.75kw spindle almayın diyoruz ileride daha güçlüsü lazım olacak gibi gibi.
ben awc708c modelini aldım. usb ve ethernet destekli hem pc ye bağlanıyor hemde flash takabiliyorsunuz alete. daha elime ulaşmadı gelince yeni bir başlık açıcam lazer makinesi için
s-l1000.jpg

Ben şu arduino olanlarla raster'de oluyor diye düşünmüştüm. Yani arduino vs ile yazılım raster çalışıyor diye düşündüm. Ama sanırım olmuyormuş.

O sebeple dediğin gibi sadece vector cut olmaz. Biz logo içi dolu yazı vs işleyeceğiz. Haliyle tarama izi kalmaması için raster olması gerekli. DSP controller alınır.

Bu DSP controller direk bizim motorlara bağlanabiliyor mu yoksa bunu yine sürücülere bağlamak gerekli? Eğer sürücü vs gerekmiyorsa bu para verilir bu alete. Sonuçta şaseyle ayrıca uğraşmazsak mantıklı olabilir.

sürücü almanız gerek. artık sürücüler o kadar para değil.
çinden ucuza bulunur

arduino nun raster yapan bir sürümünü bulmuştum ben ama istediğimiz kalitede yapmıyor. çizgiler belli oluyor.

lazer ile güzel işler çıksın istiyorsanız dsp controller kaçınılmaz

Anladım. O zaman kesin DSP. O konuda mutabıkız. Zaten sen deneyeceksin.
Sürücü parası ucuz sorun değilde yer yok. 10m2 atolyede daire testere tezgahı, cnc bölmesi, kompresör derken yer kalmadı. O yüzden aynı pano aynı power ile aynı şase hatta aynı gelen elektrik hattı ile çözersem daha iyi olur gibi..

Sen makinayı 7.000 feedrate çıkardım derken 24V'da mı çıkarmıştım. Bu hız raster'de yeterli olur mu? Bir de senin deneyeceğin bu DSP'yi sanırım CO2 değil şu daha basit olan electorinic lazer ile deneyeceksin sanırım? Bu DSP o lazeri yönetebiliyor mu?(pwm vs)

http://www.timsmachines.com/home/co2-laser/laser-electronics

işte o elektronik diyot lazeri akg gönderecekti ama bozulmuş
bende uygun fiyatlı ülke içinden co2 lazer tüp ve power supply buldum.
herhalde yarın falan elime ulaşır.
o yüzden elektronik lazerle deneme yapmayacağım

bir de ben cnc makinesine bağlamayacağım
yeni bir şase yapıp direk lazer makinesi yapıyorum.
hatta çinden ayna ve lazer başlık seti de aldım.

cnc deki vidalı millerle lazer işi bence hiç mantıklı değil.
boşuna yük yani.
lazer de en mantıklısı kayış sistemi.
dişli çaplarını büyüterek yüksek hızlar da elde edilir..
nema23 3 amperlik kullandığım motorları laser de de kullanırsam canavar gibi hızlı olur.

Yani sonuçta 5 cm logoyu işlemeyi de vidamiller idare eder herhalde. Hız sorun olmazsa.
Yaparsam mutfakta da çalıştıramam:)

Odanın ortasın kalaslar vs.. iyice depoya döndük.

Şu dsp diyot lazeri çalıştırırsa yazın deneyeceğim. DSP'yi tr'de mi aldın. Dışarıdansa Gümrük çıkar haliyle..