CosFİ Sorusu

hkns

Üye
Öncelikle herkese selamlar
Arkadaşlar daha öncede bu konuyla ilgili soru sormuştum ama konuyu açıkçası kavrayamadım
belki cvp verecek arkadaşlar için çok kolay gelebilir ama biraz detaylı anlatabilirseniz çok sevinirim

Sorum kurulu işletmede cos fi değerini nasıl öğrenebileceğim

daha önce hiç güç analizörü kullanmadım o cihaz kullandığımızda direk tüm işletmeye ait cos fi değerini gösteriyormu

aklıma gelen tüm alıcıları çalıştırıp sayaçtaki 3 faza ait akımları okusam ayrı ayrı fazlara ait aktif güç formülünden Cosfi yi çeksem 3 adet farklı cos fi değeri bulucam bu üç değeri 3 fazlı sistemde kompanzasyon hesabı yaparken nasıl kullanıcam
yani nasıl tek bir cosfi değeri elde edicem

yada her faza cos fi metre bağlasam fazlara ait cosfi değerlerinden nasıl tek bir cosfi değeri elde edebilirim

sayaçtaki 1.6.0 demand değerini kullanarak cos fiyi bulmak sağlıklı olurmu

ayrıca diğer önerilerinizi öğrenmek istiyorum
ilginize teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tesise bir enerji analizörü bağlayınız. Tüm kondansatörler devre dışı iken analizörden tesisin Cos Fi değerini göreceksiniz.

Fiyat uygunluğu açısından enerji analizörü özelliği bulunan EKL24K reaktif röleyi tavsiye edebilirim.

Merhaba,

Elektrik gerilimi formulu U=IR dir. Elektrik Güç ( Aktif Güç ) : akımın karesi xR=UI ve Reaktif Güç: Q= UI.sinQ ve Görünen Güç S (KVA)= gücün karesi + UI SinQ ve bu sonucun kare kökü görünür gücü verecektir. 3 fazlı sistemlerde P=1,73 UI cosQ

Öncelikle bir Pens Ampermetre kullan ve değerleri ölçüp bu formullerde yerine koyarak Cos Fi açısını çekebilirsin. Tekniği kullan cihazlarda arıza ve problemde olabilir çünki..

Saygılarımla
Yılmaz Kanbur
CEYPLEX ENTEGRE BİNA KONTROL SİSTEMLERİ
[email protected]
05325900734

Meslektaşlarımın yukarıda açıkladıkları uygulanabilir...
Ben biraz daha basit bir yol tavsiye etmek isterim...

Sayacınızdan "maksimum demant" değerini okuyup buraya yazınız... Bu talep gücünüz hakkında bize önemli bir kaynak olur... Bu rakamlar üzerinden ihtiyacınız olan kompanzasyon değeri ortaya çıkar... Başka bir değişle toplam kaç Kvar kondansatöre ihtiyacınız olduğu söylenebilir...

Kolay gelsin...
https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/2455-maksimum-demand.html

aktif gücün I^2*R olduğu doğru değildir aktif güç P=u*i*cosfi dir bu dediğiniz sadece direnç üzerinden harcanan güçtür
cosfi değerlerinin bulunmasunun en pratik ve profesyonel yontemi bana gore analizorle bulunmasıdır yoksa diğer yontemler yani analitik yontemler doğru olmasına rağmen hata payları da yuksek olabilir

Amacınız sistemin cos fi sinden ihtiyaç duyulacak kompanzasyon sistemini üretmek ise, analizör ile ölçmeniz en sağlıklı yol. bunu yaparkende maksimum ve minimum güç anlarında ölçüm yapmalısınız ki hem toplam kvar güç, hemde en az düşük kondansatör kademe değeri konsunda bir bilgi edinebilesiniz.

aktif gücün I^2*R olduğu doğru değildir aktif güç P=u*i*cosfi dir bu dediğiniz sadece direnç üzerinden harcanan güçtür
cosfi değerlerinin bulunmasunun en pratik ve profesyonel yontemi bana gore analizorle bulunmasıdır yoksa diğer yontemler yani analitik yontemler doğru olmasına rağmen hata payları da yuksek olabilir

P=u*i*cosfi dir bu dediğiniz sadece direnç üzerinden harcanan güçtür diye yazmışsınız dirençten kastınız rezistanslı yüklermi ? rezistanslı yüklerde zaten cos fi 1 değilmidir yani aktif güce etkisi yoktur diye biliyorum yanılıyormuyum

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri