Dairelerin kapı üstü sigortalarının bağlanması

kubra1806

Üye
Çoğunuzun bildiği basit bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Stajyer öğrenciyim ve bunu anlamadım..
Sayaçtan 3 tane kalın kablo geldi ve kaçak akım rölesine girdi. Buraya kadar sorun yok ama sonra oradaki kırmızı kablolar nereden geldi ve neye göre bağlandı acaba ?
Arka tarafta görülen sarı kablo topraklama kablosu orada görünüyor ama kullanılmamış. Topraklama kablosunu neden kullanmadık?
Aşağı doğru duvara giden bir kahverengi faz kablosu ve nötr kabloları var bunlar nereye gitti ?

Ya kısacası bana bu sigortaların nasıl bağlandığını anlatabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Evvel zaman önce @scorpion eyes rumuzuyla paylaşımlar yaparken bunu açıklamıştım. Verdiğim şemada olup sende olmayan tek şey 3 faz ana sigorta gerisi aynı. Kırmızı kablolar linye fazları, maviler nötr. Linyelerde toprak kablosu aydınlatma linyelerinde kullanılmaz genelde, priz linyelerinde toprak iletkeni mutlaka kullanılmalıdır.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/380-v-İç-tesisat.55745/page-2

hemen inceliyorum yardımınız için teşekkürler

yok müdahale değil staj defterim için bilgi toparlamaya çalışıyorum.

yok müdahale değil staj defterim için bilgi toparlamaya çalışıyorum.

Senin gibi meraklı stajerim hiç olmadı. Stajerlerimin önlerine resmen dağları yıktımda tenezzül edip 1 sayfasına dahi bakmadılar.En son oda temizlikçisi merak etti de al oku yada sevabına bir öğrenciye ver dedim dökümanları
Seni tebrik ederim arşivime bir göz atayım senin için.

gerçekten çok memnun olurum ne kadar çok öğrenirsem o kadar iyi benim için

Kaçıncı sınıf hangi bölüm?
ekteki dökümanları indirebilirsin.

Ekli dosyalar

• elektrik_soru_cevap.rar
    700.9 KB · Görüntüleme: 87
  • ElektrikcielKitabı.rar
    4.2 MB · Görüntüleme: 125
  • Elektrikkalfalık.rar
    11 KB · Görüntüleme: 26
  • elektriktest.rar
    31.9 KB · Görüntüleme: 31
Teşekkür ederim. Elektrik-elektronik müh. 3.sınıf Bu yaz stajı tamamen elektrikle alakalı ama.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…