delta panel aktif alarm tablosu ?

Ali Arda şimdi ben Delta HMI ile Telemekanik PLC leri kullanıyorum...
Senin bahsettiğin direkt olarak PLC nin INPUT ve Outputlarına Yazma \okuma...
Telemakanik PLC direct oalrak Her türlü HMI dan I\O larına yazmaya izin vermez.

Bunun için yapman gereken örneğin I0____________M0 gibi yardımcı kontak kullanman olacaktır.
HMI da yani delta ekranda sen M0 ı okutacaksın.

Bu bit için verdiğim örnekti.Gel gelelim aktif alarm tablosuna.Delta HMI da alarm tablusnda sana başlangıç wordu tanımlamanı ister.Telemekanikten örnek vereyim ,örneğin %MW50.
Bu word bildiğin gibi 16 bitlik yer kaplar.Şimdi sen alarm tablosunda ilgili alarmı görmek için PLC de MW50 ye ait ilk bittten başlayarak aktif edeceksin. MW50 için toplam 16 adet farklı alarm verdirebilirsin.
Örneğin %I0___________________________%MW50:x0
%I1___________________________%mw50:x1
.........................................................
%I15__________________________%mw50:x15

Yukarıda yazdıklarım telemekanik için geçerli bunu Siemense uyarlayabilirsin.

Burada I0 aktif iken 0 nolu bite verdirdiğin alarma aktif olur.I0 deaktif olursa ilgilialarm tablodan silinir.
Tabi set yapmadığın sürece bu geçerli....

Bir de mw50 nin tüm bitlerini kullandın ise bir sonraki wordu diğer alarmlar için kullanabilirsin.
Bir sonraki wordun %mw51....
Daha sonrası %mw52 vs.
Kolay gelsin

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ayrıca aklıma gelmişken şunu da hatırlatmak isterim.
Delta HMI dökümanını incelersen Siemens PLC deki bir word değerinin HMI deltada hangi word değerine karşılık geldiğine bakmalısın.

Arkadaslar sorun çözüldü yaptığım hata yanılış bitleri set etmekmiş.Yani alarm okuma adresi olarak girdiğim word adresinin yanlış bitlerini set ettiğim için alarmları okuyamıyordum.Örn: okuma adresi vw 200 ben ilk alarm için v200.0 bitini set ediyordum bu yanlış doğru olan v201.0 bitini set etmek
mesaj yazan arkadasların hepsine tesekürler

ben panel üzerine sayfaya git butonunu tanımladım plc deki s7 1200 bit adresini sayfaya git butonuna atadım bit aktif olduğunda sayfaya git butonun aktif olduğunu gürdüm fakat sayfa 7 gitmesi gereken ekranda sayfa 7 gitmedi neden olabilir

Forum istatistikleri

Konular
129,241
Kullanıcılar
451,628
Son üye
keremkirantepe
Geri