Delta PLC si uygun mudur?

elektrikji

Üye
Daha önce hiç Delta kullanmadım. O nedenle tecrübeli arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var.
Ucuz olması gerektiği için ve Delta ucuz diye duyduğumdan Delta'yı araştırıyorum.
1- projede çok sayıda (20 kadar) operatör panel kullanılacağından bir Delta CPU'ya ençok kaç OP bağlayabilirim?
2- Aslında CPU'na ihtiyacım kalmayadabilir şöyleki Delta OP'de digital input varsa ve ben OP'deki ve bu DI'lerdeki bilgileri PC'de yazacapım bir yazılım ile okuyup-yazabiliyorsam doğrudan OP'leri PC'ye bağlamak maliyeti düşürecektir. Bu konuda tecrübesi olanlar ne derler?
3- Delta PLC ile haberleşebilen ücretsiz OPC sunucu yazılımı var mıdır?

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Madde madde cevaplamaya çalışayım;
1. Bu konuda tam emin değilim ama sürekli haberleşmediğin sürece RS-485 ağı yapısı izin verdiği kadar OP bağlayabilirsin.
2. Delta' nın OP üzerine takılan IO ürünleri var ama ülkemizde satılmıyor bildiğim kadarı ile.
3. Deltanın ücretsiz OPC si yok ama OPC' ye göre biraz uğraştıran dll' li var. Haberleşme Modbus olduğundan, Modbus RTU ve ASCII her tür dll ve OPC işini görür. SS serisi PLC sadece ASCII haberleşme yapabiliyor dikkat.

Selamlar CeyhanII arkadasım... Bir proje üzerinde calisiyorum , Delta kullanmayi dusunuyorum zira hakim oldugum PIC mantigina en yakin PLC gibi geliyor bana...PLC konusunda ise pek tecrubeli sayılmam ...bazı konularda fikrini almak icin danissam yardimci olabilir misin? Simdiden tesekkurler...Kolay gelsin...

sevgili twilight, bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım tabii. Ben cevaplayamasam bile başka arkadaşlar mutlaka çıkar.

arkadaşlar plc ile ne yapmak istedğinizi yazarsanız sanırım bu konunun uzmanı arkadaşlar yardımcı olurken daha iyi düşünüp daha iyi bir konfiguraasyon yapabilirler

yani önemli olan plc değil yapacağı iş
örnek vereyim mesela ben diyelimki senkron sistemi yapacağım
sadece şalterleri açıp kapatacağım
yükü izleyeceğim
ve profibusüzerinden haberleştireceğim gibi
o zaman bana e gerktiğine gerekmediği hangi modullere ihtiyaç olup olmadığı ortaya çıkar
mesela analog giriş çıkışa ihtiyacım yokmuş :) anlatabildim sanırım

Forum istatistikleri

Konular
129,222
Kullanıcılar
451,590
Son üye
Culha

Yeni konular

Geri