Devre elemanı bilgisi

Taham

Üye
Resimdeki susam kadar büyüklükteki W4 kodlu parça neredeyse parmak sürülmeyecek kadar ısınıyor. Değiştirilmesi gerekiyor. Bu nedir, nereden bulunur?
(Teşekkürler)
Screenshot_2020-09-24-23-59-51-081_com.digital_and_dreams.android.android_army_knife.jpg

http://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/b/z/bzt52-c2v4_series_r03_panjit.pdf

W4 kodu bu SMD zener diyodun sadece dış (işaret) kodudur, SMD elemanı olarak bu şekliyle kodlanmış ve zener diyot olduğunu çok net olarak bildiren kodudur, bu zenerin asıl ticari adı BZTR2-C3V3 ; 3.3 volt (min) 3.47 (max.) voltajda çalışan zener diyot olup devredeki işaret kodu olarak (marking code) W4, zaten page- 2 'deki tabloda 4. sırada) asıl zener adı olarak BZTR2-C3V3'dür. Bu veriyi nereden buldum?, "W4 SMD" google'da yazdım ve google'daki karşılığı "W4 SMD diode" olarak ve page 2'deki tablodan 2 ayrı türü çıktı. Bir türünde iki bacak vardı, diğerinde ikiden fazla bacak vardı, ona hiç bakmadım, tabloda onun da asıl (piyasa) karşılığı mevcuttur. Ona da ayrıca bakabilirsiniz. Kolay gelsin.

İki cihaz var (telsiz) ve bunlardan birinde ısınma problemi oluyor.
Her iki cihazda da diyotları ölçtüm, değerler birbirine yakın
Isınan diyot 1420 V - 714 V ısınmayan 1423 - 716 V değerlerini verdi. Bu durumda diyotların sağlam olduğunu düşünüyorum.
Peki 1 dk içinde el yakacak kadar ısınmaya ne sebep oluyor?

Isınma neye işarettir asiri akim geçtiğine.

O diyorum etrafında asiri akim ceken bir parça var. Dikkatli incelenmeli.

diyotlar kolayca bozulmaz mutlaka kendisinden sonraki parçaların birinde kısa devre ,arıza mevcuttur.

Pil takılı değilken ohm değerler ise şöyle:
Bozuk cihazdaki 24.5
Sağlam cihazdaki 10.56
Nasıl yorumlarsınız?

Forum istatistikleri

Konular
129,307
Kullanıcılar
451,747
Son üye
İlhan83ist

Yeni konular