Diagram Sedeleştirme Sınav Sorusu

rootsghost

Üye
Arkadaşlar Bir Arkadaşımın Vizelerinden Çıkalabilecek Birkaç Soru Varmış Ben Biraz Uğraştım Fakat Bir Süre Uzak Kalımca Pek yardımcı Olamadım Yardımcı Olabilecek Bir Arkadaş Varsa Çok Sevinirim...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
O ladder diagramı bence sadeleşmez (sadeleşme = daha az eleman kullanma).
Öylebir ladder programı yazarsanız kontrollör sondan başa işlemeyeceğinden dolayı ya göz ardı edecek yada performans düşürecektir.

O ladder diagramı bence sadeleşmez (sadeleşme = daha az eleman kullanma).
Öylebir ladder programı yazarsanız kontrollör sondan başa işlemeyeceğinden dolayı ya göz ardı edecek yada performans düşürecektir.

Hocam Arkadaşımın Dediğine Göre Vize Sorularıymış ve o Hocanın Dersinden 6 Senedir kalan Öğrenciler Varmış ? Devreyi Bence İnceledim Ama Açıkcası Pek Bişi Çıkartamadım... Yardımcı Olursanız Sevinirim...

Sanırım hocanızın sorduğu soruyu anladım tekrar okuyunca..
(not(X0) and X1) or (X2 and X3 and not(X4)) Out Y0 // Ladder 1
((Y0 and not(X4) and X3) or X2) and not(X5) and X6 Out Y1 //ladder 2

Analiz ve yaklaşım sorusudur gençler. Aslında sorgulanan cevap değil sizin olaylara bakış açınızdır(Yani yorumlama..)

Çözüm yolu tamamen size yazdığım ilk cevaptadır.

Son düzenleme:
leadder i göremiyorum ancak karno haritası olması mümkün gibi geliyor eger leadder tekrar yüklerseniz bir daha bakayım

leadder i göremiyorum ancak karno haritası olması mümkün gibi geliyor eger leadder tekrar yüklerseniz bir daha bakayım

Qp5FqCS.jpg

OwvZ8lA.jpg

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    18.1 KB · Görüntüleme: 7
evet bu karno haritası ile uygulanan bir işlem daha az eleman kullakanarak yapılır asıl eloktronikçilerin işidir bu ancak bizede faydası var

once bir program haritası çıkaracaksın sunu bil oncelikle bu çok işine yarayacak basit bir tavsiye sorun kağıtta çozülür bilgisayarda yazılır

cevap-34.png

y1. ben yaptım y0 için şartlara bak hangi girişler hangi durumda motor çalışacaksa o dumun karşı satırına 1 yaz sonrada bu 1 konumlarını al karno haritasına yerleştir.

karno haritası kullanmayı bilmiyorsan onuda söyle yardımcı olayım

bu yaptığın scalanın ismi ihtimaller tablosu

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,344
Son üye
sezgin12

Yeni konular

Geri