Dimmer Sistemi Tasarruf Sağlar mı ?

Akkor flamanlı ampuller omik yüktür.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın gezer güc gerilime baglidir bir lamba icin konusuyorum ve bunda bir yanlislik yok.basit bir ohm kanunu bu, güc gerilimin karesi ile orantilir,ben de size ayni olmaz diyorum ama siz daha önce bu söylediginizin tersini söylediginiz icin aciklama ihtiyaci duydum gerilim azalinca akım artmaz bu örnekte, lamba saf direnctir ve akım gerilimle orantilidir bu kadar baska kafa karistiracak bişey yok zannimca siz nerede takildiniz ben mi yanlis anladim bilmiyorum ..

Akkor Flamanlı lamba omik yüktür.
Bobin endüktif yüktür.
Ancak her bir iletkenin de tel olması nedeni ile Akkor Flamanlı Lambanın da bir endüktif direnci vardır.Ama bu ihmal edilebilecek boyuttadır.Onun için pratikte AC'deki güç formülünde Akkor Flamanlı Lambaları hesaplarken Cosfi "1" alınır.Dolayısıyla P=UxIxCosfi formülünde "1" etkisiz elemandır.Fakat bobinden oluşan Balast dediğimiz elemanın kullanıldığı Armatürlerde Cosfi'nin 1 olmasından söz edilemez.Onlarda Cosfi yaklaşık 0,80 civarındadır.Onun için bunlara dikkat ettiyseniz girişine kondansatör konulmuştur.
...
Şimdi lambanın flaman direnci sabit olduğuna göre (bkz.ısınan telin direnci artar , ilk anda direnç çok düşüktür , özellikle kış aylarında Akkor Flamanlı Lambalara elektrik verildiğinde birden kestiğini görürüz) uygulanan gerilimi yarıya düşürdüğünüzde akım da yarıya düşer.Gerilimi 110V uyguladığımızda ;
Gücün formüllerinden birisi ;
P = U x I idi.
U --> 1/2 oranına ve I da 1/2 oranına düştüğünde ;
P = U/2 x I/2 --> P = UxI / 4 olur.

arkadaşlar söylemekten yoruldum artik dimmer lambalar için gerilimi kiyan yani düşüren bir düzenektir,sayın kabiliyet frekans kıymak nasıl oluyor ilk kez sizden duydum verdiginiz şekil bile benim gerilimimi kıyıyorlar diye basbas bagiriyor ama siz o fikirde degilsiniz hayret, ayrica sayin gezer77 olay son kez söylüyorum artik bu konuyu kapatiyorum da omik direnc olayidir basit bir ohm kanunudur, akkor telli lamba saf direnctir, gerilimi yariya düsürürseniz akım da yariya düser güc carpimlari oldugu icin güc dörtte birine iner, ben pes ettim saygilar sevgiler...

Dimmer - Vikipedi

En son cümleye dikkatinizi çekmek istiyorum.
Bu cümle çok yanlış anlaşılabilir. Eğer amacınız ışığı kısarak elektrikten tasarruf etmekse evet dimmer tasarruf ettirir. Ama dimmer tasarruf cihazı da değildir. Şimdi bu cümleyi nasıl değiştirtebiliriz?

Malum en güvenilen kaynaklardan vikipedi de bir cümle bu

tamamdır. Son cümleye bir cümle daha ekledim. Belki bu şekilde doğru anlaşılabilir.

Dimmer devresi bir alternatif gerilim kıyıcı devresidir. Kıyılan gerilimin etkin değeri düştüğünden alıcıya daha düşük bir gerilim uygulanır. Ampul empedansı sabit olduğundan, tatbik edilen gerilim düştüğünden çekilen akım ve güç azalır. Böyle bir devrenin tasarruf sağlamaması mümkün değildir(Tasarruf sağlanır,sarfiyat azalır). Potansiyometre tetikleme devresi akımını ayarlamak içindir direk gerilim bölücü olarak çalışmaz, yani 100w ampul dimmerla 60w'a indirdik kalan 40w direnç üzerinde ısıya dönüştü diye bir olay yoktur. Bunu azıcık elektronik bilgisi olanlar devreye bakınca anlayacaktır.

(Tetikleme devresi üzerindeki dirençlerinden dolayı minik bir kayıp vardır.)

arkadaşlar dimmerler voltajı dusürürler dolayısıyla gerilim düşünce akım artar ve tasarruf sağlamaz aksine daha fazla çeker

arkadaşlar dimmerler voltajı dusürürler dolayısıyla gerilim düşünce akım artar ve tasarruf sağlamaz aksine daha fazla çeker

Hiç bilginiz olmadığı konuda yorum yapmayınız konu hakkında bilgisi olmayan diğer üyelerinde aklını karıştırmayınız. Yanlış bilgi veriyorsunuz.

Etiketi 220V 60W olan bir ampul;
P=UxI
I=60/220
I=0,27A (220V şebekede 0,27A akım çeker.)

Bu ampulün empedansı;
I=U/Z
Z=220/0,27
Z=806,66 ohm'dur.

Bu ampule 110V alternatif gerilim uygularsanız;
I=U/Z
I=110/806,66
I=0,13A (Aynı ampul 110V şebekede 0,13A akım çeker.)

Bu durumda ampulün gücü;
P=UxI
P=110x0,13
P=15W (220V 60W ampul 110v şebekede 15W güç değerindedir.)

Dimmer ile tasarruf sağlanır, sarfiyat azalır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…