Dimmer Sistemi Tasarruf Sağlar mı ?

Değerli arkadaşlar,

Enkandesan (flamanlı) lambalar için kullanılan dimmerler, gerilimi 230 V tan yaklaşık 50 V a kadar değiştirmek suretiyle bağlı olduğu lambanın ışık yoğunluğunu değiştiriler. Bu değişiklik ışığın kısılması diye tabir edilir. P=V2/R formülünden lambada harcanan gücün azaldığı görülür. Bu da elektrik tasarrufu anlamına gelir.

Günümüzde kullanılan modern dimmerler SCR ( Silicon kontrollü doğrultucular ) içerdiklerinden, değişken dirençli ya da potansiyometreli olanlara nazaran verimleri yüksektir. Değişken bir direncin ısı kayıpları yüzünden verimi %50 lere kadar düşerken, SCR yi ON/OFF olarak olarak anahtarlamak teorik olarak ısı kayıplarına neden olmayacaktır. Yani verim %100 e yakındır.

Bir kaç çeşit dimmer olup, en çok kullanılan "faz kontrollü dimmer" dir. Bir solid-state dimmer, çıkış gücünü ( burada lamba ışık yoğunluğu ) kontrol etmek için fazın doğru noktalarında tetiklenir. Bir periyotluk alternatif akım döngüsü düşünüldüğünde, sacede ayarlanan süre kadar lamba ON olacak diğer kısımlarda OFF konumunda kalacaktır. Fakat frekans yüksek olduğundan lambanın kapalı kaldığı porsiyonlar lambanın kısıldığı izlenimini verecektir. Yani ayara göre uzun vadede elektrik tüketimi azalacaktır.

Ayrıca motor hızını değiştiren dimerlerde vardır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaslar bence burada cogu yazar tasarruf kelimesinin ne demek oldugunu tam idrak edememis gibi geldi bana, yani siz bir akkor lambanin gerilimini azalttiginizda nasil tasarruf sagliyorsunuz? ne kadar ekmek o kadar köftedir o lambada, yani akımın yariya indiginde ışık şiddetinde yariya iner, tasarruf bu degildir, tasarruf bir kompanzasyon sisteminde akımı azaltarak kayiplari azaltmaktir, eger tasarruf sizin dediginiz sey ise dimere gerek yok trafo koyun 50 v hatta onun cikisina baglayin size trafo tasarruf ettirmis oluyor bu durumda, dimerin tasarrufu sadece su olur ki eger siz daha düsük bir isiga ihtiyac duyuyorsaniz daha düsük bir gerilim olusturursunuz bu da o hatta daha düsük bir kayip yaratir (akım da azalacagindan ) yani burada tek tasarruf etme sansiniz isigin miktarindan feragat etmek de....

Akkor flamanlı lamba için
P= U.I formulünden
dimmer devresi lambadan geçen akımı azalttığı için dolayısıyle şebekeden çekilen güç azdır ve tasarruf sağlanır
simdi arkadasim gucun formulunu yazmissiniz kabul.fakat diyelimki elimde 100 watt ampul var bunun 220 voltaki cekecegi akim I=P/U degilmidir.ona gore 100/220=0,45 amperdir.vede bu lambanin direncide R=U/I dan 220/0,45 =488 ohm olarak bulunur.simdi yine ayni lambaya 110 volt uygularsaniz 100/110=0,90 amper ceker.dolayisiyla siz burada hicbir tasarruf saglamazsiniz ancak lambanin isigini kisarsiniz .

arkadaslar bence burada cogu yazar tasarruf kelimesinin ne demek oldugunu tam idrak edememis gibi geldi bana, yani siz bir akkor lambanin gerilimini azalttiginizda nasil tasarruf sagliyorsunuz? ne kadar ekmek o kadar köftedir o lambada, yani akımın yariya indiginde ışık şiddetinde yariya iner, tasarruf bu degildir, tasarruf bir kompanzasyon sisteminde akımı azaltarak kayiplari azaltmaktir, eger tasarruf sizin dediginiz sey ise dimere gerek yok trafo koyun 50 v hatta onun cikisina baglayin size trafo tasarruf ettirmis oluyor bu durumda, dimerin tasarrufu sadece su olur ki eger siz daha düsük bir isiga ihtiyac duyuyorsaniz daha düsük bir gerilim olusturursunuz bu da o hatta daha düsük bir kayip yaratir (akım da azalacagindan ) yani burada tek tasarruf etme sansiniz isigin miktarindan feragat etmek de....
trafo ile nasil tasarruf ediyoruz acikcasi dostum anlamis degilim ya ben acikca bu ohm kanununu vede guc kuramlarini yanlis yorumluyorum yada gercekten de benim bilmedigim bir nokta var .bana bunu aciklayacak olursaniz sevinirim

Sayın electrics,

Bir kavram karmaşası yaşamaktasınız.
Lütfen OSRAM ın sitesini ziyaret ediniz.

TV seyrederken isigi hafifce kisip ortami loslastirdiginizda bunun maddi getirisi tasarruf olmuyormu?

sayın gezer sayın hopdedix ve sayın gezer77 size topluca cevap vermeyi uygun buluyorum, eger siz bir lambadan tasarruf sagladiginizi düsünüyorsaniz size itiraz etmiyorum cünkü siz akımı azaltrarak tasarruf sagladik diyorsunuz ben ise hayir tasarruf saglamadiniz israf etmediniz diyorum, ayni şey degildir,bir trafo da gerilimi azaltarak sizin tasarruf sagladik dediginiz şeyi yapmis oluyor Şebeke gerilimi 50 volta cevirirsin sizin tabirinizle süper tasarruf saglarsiniz, benim icin tasarruf bir sistemin israf ettigi enerjiyi veya bedeli kompanze etmektir, bu örnekte ne kadar gerilim o kadar isik mantigi vardir, eger lambaniz reosta üzerinden belli bir gerilimi lambaya diger gerilimi resotanin kalan kisminda havaya vermis olsaydi ve siz bu sistemi statik anahtarlarla gerilimi kırparak lambaya veren bir dimere cevirmis olsaydiniz size evet siz tasarruf ettiniz derdim, ama ben dimmer kullandim (statik anahtar veya gerilimi trafo ile düsürdüm de) akkor lambada tasarruf sagladim demek benim türkceme uygun bir kavram degil,yine söylüyorum benim icin tasarruf belli bir sistemin verimini artirarak olur, tüketimi azaltarak degil....

Sn. Electrics,

Benim yazdıklarımın zannedersem sadece ilk paragrafı okumuşsunuz. Diğer bir paragrafta sizin burada bahsettiğiniz verimden zaten bahsediyor. Burada yazılan nüansı kaçırıyorsunuz.
Kompanzasyonda reaktif güç kapasitif güçle kompanse edilir ve harcanan gücün salt aktif güç ( Watt ) olması sağlanır. Burada dimmerin tassarrufta bulunduğu ısıl güç aktif güçtür, yani biz aktif güçten tasarruf ediyoruz. Kompanzasyonla reaktif güç dengeleniyor.

simdi arkadasim gucun formulunu yazmissiniz kabul.fakat diyelimki elimde 100 watt ampul var bunun 220 voltaki cekecegi akim I=P/U degilmidir.ona gore 100/220=0,45 amperdir.vede bu lambanin direncide R=U/I dan 220/0,45 =488 ohm olarak bulunur.simdi yine ayni lambaya 110 volt uygularsaniz 100/110=0,90 amper ceker.dolayisiyla siz burada hicbir tasarruf saglamazsiniz ancak lambanin isigini kisarsiniz .

Bu kısım hatalı....
...
Elektronik Dimmer'ler tasarruf sağlarlar.
Her ne kadar sinüs eğrisinde tetikleme açısını ayarlayarak lambanın ışığını kıssa da.
Lambanın ışığını kısmak ne demek...Üzerindeki gerilimin düşmesi demektir.
Peki sabit bir direnci olan lambaya düşük gerilim uygulanırsa üzerinden geçecek olan akım da düşmez mi...Düşer.
Gücün formülleri ne idi...
P = U x I , P = Ukare / R ve P = Ikare x R
Hesaplamada son olarak R = U / I 'dan başka hiç bir formül yok.Bunlar işimizi görüyor.
Bunlardan istediğimizi kullanarak ;
"DİMMER TASARRUF SAĞLAR" sonucunu çıkarırız.

cok ilginc yaaa, abi biz dimmerlesek yeter evi barki....

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,874
Kullanıcılar
450,997
Son üye
Elektrikçininbiri

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri