Direnç nasıl hesaplanır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bana DC gerekiyorda siz şimdi böyle deyince projeyi 50v a düşüreceğim zaten coil gun yapacağımdan sadece atış gücünden vebal vermiş olacağım yardımınız için teşekkürler.
Genç kardeşim;belliki birşeylere heves etmişsin.hevesini kırmak istemem ancak senin bu yaşlarda bu seviyede volatjlarla ugraşmanı hiç tavsiye etmem.Daha düşük gerilimlerle çalışan cihazlarla ugraş.
Bende senin yaşlarda kazayla bir kondansatör patlattım;Allah muhafaza eger yüzüme gelseydi hayatta olmayabilirdim.Bilgin arttıkca ilerde ugraşırsın yüksek voltajla.Zaten ögrendikce yüksek voltajdan herzaman korkacaksın.
Ben hala ilk yaptıgım cihazı fişe takarken kafamı aşagı egiyorum.:)

Neden? açıklarsanız sevinirim.
Ekli dosyayı görüntüle 110819
bu şekilde yapamaz mıyım?
Hayır, öncelikle seri dirençten sonra paralel direnç lazım.
sadece potansiyometre tehlikeklidir

Öğrenmenin bir zararı olmaz, ancak yüksek voltaj (100V fazlası) can güvenliğiniz için tehlikelidir.

Direnç hesaplamanızı linkte verdiğim veya benzer "online calculator" uygulamalarından yapabilirsiniz.

https://www.allaboutcircuits.com/tools/voltage-divider-calculator/

Dirençlerle güç kaynağı oluşturmak baştan sona yanlış bir yöntem.

Şekildeki bağlantı ile sadece akımı sınırlamış olursunuz, gerilim düşmez.

12V varsa elinizde DC DC konvertör ile 50 volta çıkarmak daha sağlıklı olur.

Neden? açıklarsanız sevinirim.
Ekli dosyayı görüntüle 110819
bu şekilde yapamaz mıyım?

Arkadaş yapmak istediğini tam olarak anlatmadan konuya doğrudan giriş yapınca doğal olarak ne yapmak istediği anlaşılmıyor. Arkadaş 0-100V ölçen bir voltmetre ile 0-450V arasını ölçmeye çalışıyor ve bunun için gerilim bölücü yapmak istiyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,469
Kullanıcılar
452,035
Son üye
alcn01

Yeni konular

Geri