Doğru Flatör bağlantısı

cetine

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Ev tipi 220V, 1kW altında çalışan hidroforlarda elektrikçilerin kuru çalışmayı önlemek için kullanılan flatörleri nötr veya faza bağlayarak kurulum yaptığını görüyorum.

Şu sorular aklıma takılıyor. Konuda yetkin kişilerin olduğu bu forumda size danışmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

1- Flatörü faz üzerinden çalıştırmak kabloda oluşabilecek hasarda tehlike yaratmaz mı? Bu tür bir bağlantıda K.A.R mı kullanmak gerekir.

2- Flatörü nötr üzerinden çalıştırmak da su bittiğinde nötrü açacağından fazı motora yüklemek sakıncalı olmaz mı?

3- Bunun çözümü kontaktör kullanmak mıdır? Kontaktör kullanıldığında yine flatöre fazı bağlamamak için nötrden mi kumanda etmelidir? Üzerinde akım olmayan nötr kontaktörü açıp kapar mı?

4- 1KW altında, 4-5 Amperlik bir motor için ayrıca motor koruma şalteri/termik röle vb gerekir mi?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kimsenin ilgisini çekmedi bu konu :(

Kimsenin ilgisini çekmedi bu konu :(
Flatörlerin bağlanması gereken yer çalışacak cihazın kumanda devresidir . Direk besleme devresini kesecek şekilde kullanmak kısa zamanda flatör kontaklarını harap eder ya da yapışık kalır . Diğer konu cevabınızda ise anahtarlama elemanları her zaman fazı kesmek zorundadır . Anahtarlama elemanı ile nötr kesmek çalışmayan cihaz üzerinde sürekli elektrik bırakacağından çalışan cihaz açısından bir sorun olmasa bile sistemi tanımayıp dışarıdan müdahale edecek biri için büyük tehlike oluşturur.

Flatörlerin bağlanması gereken yer çalışacak cihazın kumanda devresidir . Direk besleme devresini kesecek şekilde kullanmak kısa zamanda flatör kontaklarını harap eder ya da yapışık kalır . Diğer konu cevabınızda ise anahtarlama elemanları her zaman fazı kesmek zorundadır . Anahtarlama elemanı ile nötr kesmek çalışmayan cihaz üzerinde sürekli elektrik bırakacağından çalışan cihaz açısından bir sorun olmasa bile sistemi tanımayıp dışarıdan müdahale edecek biri için büyük tehlike oluşturur.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Bu durumda bir kontrol ünitesi veya en azından kontaktör kullanmak gerekli diye anlıyorum.

Sadece kontaktör kullansam, kontaktörün A1 ayağına fazı direkt bağlasam, Nötrü flatör üzerinden A2 ayağına bağlasam, böylece depo içindeki bir elemena faz vermemiş olsam doğru bağlantı olur mu? Veya doğru sistem nedir?

Motoru koruma ihtiyacı duymuyorsak (Eski ve ucuz bir motor) böyle bir kontaktörle sistemi kurmak doğru olur mu?

Cevabınız için teşekkür ederim.

Bu durumda bir kontrol ünitesi veya en azından kontaktör kullanmak gerekli diye anlıyorum.

Sadece kontaktör kullansam, kontaktörün A1 ayağına fazı direkt bağlasam, Nötrü flatör üzerinden A2 ayağına bağlasam, böylece depo içindeki bir elemena faz vermemiş olsam doğru bağlantı olur mu? Veya doğru sistem nedir?

Motoru koruma ihtiyacı duymuyorsak (Eski ve ucuz bir motor) böyle bir kontaktörle sistemi kurmak doğru olur mu?
Her türlü koruma elemanı ilk önce makineleri değil insanları korumak için vardır. Bir önceki koruma elemanının açmadığı ve arızanın devam ettiği her çalışan elektrikli cihaz potansiyel tehlike kaynağıdır. Devrenize bir mkş ekleyin . Kontaktör bobinine flatörü fazı kesecek şekilde bağlayın. Aslında böyle suyla temaslı cihazlarda flatör ile 220 volt kumanda etmek güvenlik açısından benim sevmedigim bir uygulama ama yapmak zorunda kaldığımız durumlarda oldu malzeme kıtlığından. Düşük gerilimle bir smps ve röle, kontaktör üzerinden devre kurarsanız daha iyi olur . Şema falan demeyin onu da forumun gençleri yapsın.

Her türlü koruma elemanı ilk önce makineleri değil insanları korumak için vardır. Bir önceki koruma elemanının açmadığı ve arızanın devam ettiği her çalışan elektrikli cihaz potansiyel tehlike kaynağıdır. Devrenize bir mkş ekleyin . Kontaktör bobinine flatörü fazı kesecek şekilde bağlayın. Aslında böyle suyla temaslı cihazlarda flatör ile 220 volt kumanda etmek güvenlik açısından benim sevmedigim bir uygulama ama yapmak zorunda kaldığımız durumlarda oldu malzeme kıtlığından. Düşük gerilimle bir smps ve röle, kontaktör üzerinden devre kurarsanız daha iyi olur . Şema falan demeyin onu da forumun gençleri yapsın.
Bu durumda şunu anlıyorum. Her ne kadar pratikte ucuz ev tipi paket hidroforlarda çoğunlukla direkt çalıştırma yapılsa da her türlü güvenlik önlemini hem insan için hem de cihazlar için büyük sistemlerdeki gibi almak lazım.

EPC gibi Akıllı Pompa Kontrol Üniteleri için ne düşünüyorsunuz? Bu tür bir hazır kontrol ünitesi kullanmam daha mı güvenli olur? Yoksa yine de MKŞ' mi daha iyi olur? Bunların açıklamalarında Yüksek akım, Yük.ve Düşük Voltaj, Faz kaybı, Kuru Çalışma, Pompa Bloke, Kısa devre korumaları oluyor ve sıvı seviye ölçeri olmadan yüksek akım üzerinden devreyi açıyorlar. MKŞ, Flatör, Kontaktör derken hemen hemen maliyetleri de yakın olacaktır sanki.

Ben de şöyle düşünmüştüm: "Kontaktör anahtarını çalıştırmak için 220V yerine 24V bir güç kaynağı kullanıp flatörü bununla çalıştırabilir miyim?" Sanırım sizin de bahsettiğiniz bu.

Çok soru soruyorum. Kusuruma bakmayın. Bunları iyi öğrenerek benim sistemlerimde kendim de yapsam, başkası da yapsa doğru olanı öğrenmek istiyorum.

Поэтому я подумал: "Могу ли я использовать источник питания 24 В вместо 220 В для включения переключателя контактора и включить поплавок с помощью этого?" Я думаю, это то, о чем вы говорите
Şamandıra kontakları 220 volt 10 amper olarak derecelendirilmiştir. 24 V kullanıyorsanız, zamanla şamandıra kontaklarında bir oksit filmi görünecektir. 24 volt ulaşmayacak ve kontak çalışmayacaktır.

Поэтому я подумал: "Могу ли я использовать источник питания 24 В вместо 220 В для включения переключателя контактора и включить поплавок с помощью этого?" Я думаю, это то, о чем вы говорите
Şamandıra kontakları 220 volt 10 amper olarak derecelendirilmiştir. 24 V kullanıyorsanız, zamanla şamandıra kontaklarında bir oksit filmi görünecektir. 24 volt ulaşmayacak ve kontak çalışmayacaktır.
Kim söylüyorsa sağlam üfürüyor . Sanal zeka falan mı ? Belirtilen beyan gerilimi calisabicegi ve anahtarlayabilecegi akım ve gerilimlerdir. Şu gerilim ve akımda çalışmalısın değildir.

24V anahtarlama yapan kontaktörler gördüm?

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,945
Son üye
brkoztml

Yeni konular

Geri