doğrumu acaba?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
merhaba gecenlerde bir şey duydum acaba dogrumu...

elektrik tesisatını nötr yerine topraga baglarsak elektrik saati dönmüyormuş...?

acaba bu dogrumu?bu yolla kacak elektrik kullanma ihtimali olabilirmi?
tedas buna bir çözum buldumu?tehlikeleri olurmu?evde nötr yerine toprak hattı çekmek diğer cihazlara zarar verir mi?

soru bilgi amaçlı olup uygulanmayacaktır.

yok öyle bir şey arkadaşım olmaz o sayacın içinde seri olarak bağlanan bir akım bobini baralel bir gerilim bobini vardır bu gerilim bobinine nötr yada toprak farketmez herhangi birisi bağlı olması yeterli ancak gerilim okuyamazsa çalışmaz sayaç ok ..

peki hocam gerilim okumaması için ne yapmak lazım...?

selamlar arkadaşım. Bahsetmiş olduğun konu doğru. yani nötr yerine toprağı kullanabilirsin. Fakat kullanacağın topraklamayı daha önceden test etmen gerekli. eğer topraklaman zayıf kalırsa gerekli olan dönüşümü yapamazsın ve kullanacağın cihazlara zarar verirsin. özelliklede elektronik cihazlara. Benim başıma gelmişti. Bir apartmanda sayaç bağlarken nötr dönüşümü diğer sayaçlara seri bağlanmış ve dönüş yapamadığı için diğer evdeki tv ve uydu cihazlarını bozmuştum :D bunları önlemek için kaçak akım röleleri kullanılmakta

Sn.celal123456
Elektrik sayaçlarının iç yapısını incelediğinizde, teorik olarak alıcılara nötür yerine toprak bağlamanız durumunda dahi sayacın gene aynı şekilde tüketimi kaydedeceğini görürsünüz. faz ya da fazlardan geçen akım, akım bobininden geçeceği için durumdeğişmez. Gerilim bobinide mevcut nötürden gerilimi referans olarak 220v alacağı için sonuç olarak farkeden bişey olmayacaktır.

Ancak bu basettiğinizin geçekleşebilmesi için direkten gelen fazı sayaca girmeden direk alıcıya ya da toprağı nötür yerine kullanıp, tedaştan gelen nötürü brajman hattından sökerek bu baseddiğiniz durum oluşur. Tabi bu sayılan durumlar (fazı direk alıcıya girmek, nötürü brajmandan çıkarmak) ilgili yasa ve kanunlarca suçtur. bedelide 8-10 yıllık elektrik tüketim bedeline tekabül edebilir. Kaybedilen diğer şeyler ve paraya çevrilemeyen hapis cezası cabası.

Umarım her zaman teoride kalan bir konu olur.

hocam iyi guzelde bu sekılde baglanırsa saat döner mi?

bir de sorum var
benım ev cok eski toprak hattı yok

sadece banyodaki prizde bir toprak kablosu var ama toprak hattı baglımı degıl mı bılmmıyorum....?

ayrıca ben eve toprak hattı cekmek istiyorum nasıl yapmalıyım..?

senin bunu bu şekilde bağlayabilmek gibi yasal olarak bir yetkin yok kardeşim

kadirizm ' Alıntı:
selamlar arkadaşım. Bahsetmiş olduğun konu doğru. yani nötr yerine toprağı kullanabilirsin. Fakat kullanacağın topraklamayı daha önceden test etmen gerekli. eğer topraklaman zayıf kalırsa gerekli olan dönüşümü yapamazsın ve kullanacağın cihazlara zarar verirsin. özelliklede elektronik cihazlara. Benim başıma gelmişti. Bir apartmanda sayaç bağlarken nötr dönüşümü diğer sayaçlara seri bağlanmış ve dönüş yapamadığı için diğer evdeki tv ve uydu cihazlarını bozmuştum :D bunları önlemek için kaçak akım röleleri kullanılmakta
nötr yerine toprak bağlanırsa belki biraz gerilim düşer bu çok düşük gerilimlerde zarar verebilir. sayaçların nötrü seri bağlı diye bir şey olmaz zaten sayacın içinde zaten nötr giriş ve çıkışı bir birine bağlıdır yani kısa devredir. istersen 50 tane sayacın nötrünü dediğin gibi bağla hiç bir şey olmaz. başka sebeplerden olmuştur o arızalar ok..

arkadaşım öyle toprak bağlamakla falan olmaz sayaca ayrıca bu senin düşündüğün şey bir hırsızlıktır yani bir insanın cüzdanını çalmaktan, evine girip hırsızlık yapmaktan hiç bir farkı yoktur bunu yapanlarda en adi insanlardır benim ve bir çok insanın gözünde.....

anladıgım kadarı ile

saate sadece faz girip faz cıksak ve de saatın nötr ucları bos olursa ve biz evdeki tesisatı nötr yerıne topraga baglasak saat yıne dönecektır DEGİL Mİ?

BİRAZ DAHA ACARMISINIZ... TESEKKURLER....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,923
Son üye
Ratelarus

Yeni konular

Geri