ELEKTRİK KEŞİF YANGIN SİSTEMİ BİR SORU?

gezgin701

Üye
Arkadaşlar şuanda bir projenin keşfini çıkarmakla ugraşıyorum kafama takılan bir soru var şimdi biz priz hatlarını ve aydınlatma hatlarını hesaplarken uzun uzun tek tek kablo boş boru anahtar diye ugraşmıyoruz sorti adedinden bayındırlıktaki poz numarasından kolay bir şekilde sonuca gidiyoruz. burası güzelde bu yangın tesisatında gaz dedektörleri ,ısı dedektörleri ,kornalar ,alarm butonları v.s. elemanları sayıp poznumaralarını bulacagız ayrıyetten ne kadar kablo gider diye hesaplayacagız ve keşfi sonlandıracagız diye biliyorum şuanda öyle yapıyorum benim asıl sormaya çalıştıgım bununda şu priz sortilerini hesaplar gibi bi kısa yolu yokmu TEŞEKKÜRLER

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar şuanda bir projenin keşfini çıkarmakla ugraşıyorum kafama takılan bir soru var şimdi biz priz hatlarını ve aydınlatma hatlarını hesaplarken uzun uzun tek tek kablo boş boru anahtar diye ugraşmıyoruz sorti adedinden bayındırlıktaki poz numarasından kolay bir şekilde sonuca gidiyoruz. burası güzelde bu yangın tesisatında gaz dedektörleri ,ısı dedektörleri ,kornalar ,alarm butonları v.s. elemanları sayıp poznumaralarını bulacagız ayrıyetten ne kadar kablo gider diye hesaplayacagız ve keşfi sonlandıracagız diye biliyorum şuanda öyle yapıyorum benim asıl sormaya çalıştıgım bununda şu priz sortilerini hesaplar gibi bi kısa yolu yokmu TEŞEKKÜRLER

Tek hat şemasında yangın sistemine ait tüm elemanlar görünür yani butonu dedektörü,kornası kaç loop ise her çevrim için gösterilir. Projene bakarsın dedektöre araları kaç m? atıyorum 20m ise dedektör sayısı x 25-30m yaptığında çıkan metraj kullanılması gereken yaklaşık kablo miktarını verir. (25-30m santrale olan uzaklığa göre değişir opsiyon vermekte fayda var.)
Dikkat etmen gereken noktalar;
1) 2x2x0,8 jy(st)y kablo kullanır yani 2 çift kullanıp loop'u aynı kablo üzerinden tamamlayabilir.
2) Aynı projede farklı kablo kullanılabilir.
3) Konvansiyonel - Analog adresli sistem farklılığı.
Bu durumlara dikkat et.

Arkadaşın dediğine ek olarak (santrale olan uzaklığı belirtmiş gerçi kendisi) loop başlangıçlarınıda hesaba katman gerek derim. Dedektörler arası 25-30 m uygundur ama bina büyükse ve çok loop varsa loopların sistemden çıkıp ilk dedektöre gelene kadarki kablo metrajları çok daha uzun olabilir bunu göz ardı etmemek gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,978
Kullanıcılar
451,178
Son üye
karadumanmotor
Geri