Elektrik Üretimi

Arkadaşlar ben bir robot yapacağım robotun çalışması için enerjiye ihtiyacı var bu enerjiyide elektrik ile karşılayacağım ama elektriği nasılelde edeceğimi bilmiyorum.Bana bu konuda yardım edebilecek birisi varsa lütfen yardım etsin.Elektrik üretimi derken şunu kastediyorum:Bir jeneratör veya dinamo nasıl yapılır ? Yapıldıktan sonra çalışır hale nasıl gelir ? Lütfen acilen yardım eder misiniz ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Robot yapımı hakkında bir şey diyemem ama elektrik üretmek için bir kuvvet lazım olacak. Dinamo yapmak kolay ama o dinamoyu çevirip elektrik üretmesi zor. Robot içinde pil, akü olmaz mı ? Yapmak istediğiniz işi tam bilmiyorum ama en iyi çözüm küçük bir akü kullanmak.

Şef pil ve akü demişsin onu bende biliyorum ama amaç robot yarı yolda kalmasın ve kendi enerjisini kendisi üretebilsin.Dinamonun nasıl yapıldığınıda anlatırsan veya bir link paylaşrsan sevinirim :) Link paylaşacaksan detaylı ve resimli olsun lütfen!

sayın Elektrolyzer daha önce de yazmıştım. temel elektrik bilgilerini öğren sonra soru sorarsın.
insan bile yiyeceğini kendisi üretemiyor başkalarından alıyor.

Benim aklımda ikitane sınırsız enerji üretebilecek düzenek var ama üretip üretemeyeceğinden emin değilim! Bu arada Temel Elektrik Bilgileri ile ilgili bir pdf buldum ama 30 sayfa çok uzun :( okuyamam o kadar!

Benim aklımda ikitane sınırsız enerji üretebilecek düzenek var ama üretip üretemeyeceğinden emin değilim! Bu arada Temel Elektrik Bilgileri ile ilgili bir pdf buldum ama 30 sayfa çok uzun :( okuyamam o kadar!

Sen bile kendine gerekli (gelecek için) bilgileri almıyorsun hazır istiyorsun aynı şeyi robotun isteyince OLMAZ diyorsun, bilgi tecrübe kafanın içine huniyle dökülmüyor kabloyla internetten yüklenmiyor arkadaşım kardeşim! Umarım aklındakiler şu meşhur devir daim tırtlarından değildir!

Kendi enerjisini kendisinin ürettiği bir sistem bilseydim şu an burada olmazdım. Bill Gates benim çantamı taşıyor olurdu.:)
Şefim ben çantanızı taşımaya razıyım, bilginiz tecrübeniz bana miras kalacaksa :)

Dur tahmin edeyim fikrini; elektrik motoru ile jeneratoru cevireceksin, jeneratorden aldigin elektrigi yine motora vereyeksin bolece sinirsiz elektrik ureteceksin. Nasil fikir?

Selamun Aleyküm
Bahsedildiği gibi akü vb ekipman kullanımının yanında hidrojen pilleri vb ekipman incelenebilir.
Sistemin ne olduğu, boyutları gücü ve gücü hangi aksamlarında tükettiği incelenmeden enerji-güç değerlendirilmesi pek mevzu olmaz.(Bunların yazılması uygun olur.) Mesela robotun güç gereksinimleri ve çalıştığı ortam uygun olursa güneş enerjisi dahi düşünülebilir enerji namına(ve ya katkı olarak).
Sistematik bir enerji üretimi için elektrik jeneratörü (bahsettiğimiz gibi güç vb bilgiler bilinmeli) rc tipi küçük yakıtlı motorlarla, küçük buhar sistemleri ile ve daha bir kısım techizatla değerlendirilebilir. (Kimi sistemde yakıt olarak yanma reaksiyonu olmadan(duman vb çıkış olmadan) kimyasal dönüşüm yapan maddeler (asit-baz tepkime, çözünme, ...) uygunluğu nispetinde incelenebilir.)
Eğer hareket ve ya dönme vb enerji gereksinimleri elektriğe çevrilmeden direk (mekanik) ve ya hidrolik kullanılırsa yakıtlı vb motor tam güç elektrik üretimi yapmaz, mekanik enerjiyi hidro vb yol ile iletir elektriği ise belki kontrol vb için üretmiş olur.
Enerjinin üretimi ve senkronizasyonu verimlilik namına değerlendirilmelidir. Sistemin tanıtılması dahil olanların fikirlerinin odaklanmasına vesile olur;
Başarılar dileriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,823
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri