Elektrik abonesinin mülk sahibine devredilmesi

teker79

Üye
Arkadaşlar borçlu olan kiracı üzerinden elektrik abonesini asıl mülk sahibine yada yeni bir kiracı üzerine nasıl aktarıyoruz bu konu hakkında görüşlerinizi ve bilgilerinizi bekliyorum İlginize teşekkür ederim

Önce borcun kapatılması gerekiyor. Sonra abonenin aboneliğini iptal ettirmesi sonrasında da yeni abone adayının abonelik başvurusu yapması gerekiyor diye biliyorum.

abonelik normal olarak kiracı üzerinde ve bu adam ödemeden gitmiş tedaş peki abaone sözleşmesini ne diye yapıyor borç kiracı üzerinde kalmazzmı? Yani bu elektrik açılamazmı. Buradaki para küçük bir mebla değil Tarımsal sulama faizleri hariç ana para 23000 lira civarında.

Yönetmeliği tam olarak bilmiyorum tecrübeye dayalı konuşuyorum ama şöyleki bahsettiğiniz fatura ödememe durumları için abone olunurken teminat bedeli ödeniyor. Ama tabiki sizin anlattığınız durum çok farklı teminat bedeli filan karşılamaz. Bu durumda ne oluyor açıkçası bende merak ettim.

Sayın teker79

Elektrik aboneliği hakkında dilimin döndüğü kadar açıklama yapayım. Eğer elektrik sayacı aboneliği kiracı üzerine ise, borcun kiracıdan tahsil edilmesi gerekir. Elektrik kurumuna gittiğinizde sizi biraz uğraştırabilirler. Ama yasal olarak bu ücreti sizden talep etmeye hakları yoktur. Yeni kiracı eve taşınmadan muhtardan alacağı bir ikametgah ile abonelik başvurusu yaptığında kurumun abonman servisi yeni kiracı adına sözleşme yapmak zorundadır. Yeni yasa ile sayaç sökme işlemi kaldırılmıştır. Yani eski sayacı söktürüp yeni kiracı için yeni bir sayaç taktırılmamaktadır. Yeni kiracı eski sayacı üzerine alacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, sayacın yeni kiracı veya mülk sahibi üzerine gözükmesidir. Eğer sorunu abonman servisinde çözemezseniz, kurumun müdürü ile görüşmeniz halinde sorun çözülecektir. Geçmiş borcu kesinlikle ne size, ne de yeni kiracının üzerinde gösteremezler. Eğer sayacı kendi üzerinize aldıracaksanız, yine aynı işlemleri yapmanız sorunu çözecektir. Kurumun bir düzine avukatı bulunmaktadır. Kurum uğraşmamak için geçmiş borcu mülk sahibinden istemektedir. Dikkatli olmak gerekir. Yeni sözleşme için istenen belgeleri http://www.bedas.gov.tr/Pages.aspx?ObjectId=107 bu linkten öğrenebilirsiniz.

Yeni taşındığını belgeleyecek evaklarla tesisat numarasını belirterek ilgili kuruma dilekçe vererek bu yere yeni taşındığını ve mevcut borçlarla ilgisi olmadığını beyan eder ve gerekli çevre araştırmasından sonra sözleşmesinin yapılması için dilekçe verirse ilgili kuruluş bir kaç gün içinde mahalde çevre araştırması yaparak eski kullanıcı ile yeni taşınan kişi arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırır.Bir bağlanti bulunmadığı anlaşıldığı zaman da eski borçlar eski kullanıcı adına icra takibi yapılmak üzere hukuk servısine sevk edilerek yeni kullanıcıya sözleşme yaptırılır.

Eğer şu anda elektrik kesikse borcu ödenmeden o elektrik açılmaz. Ödemeyi ister siz yaparsınız ister kiracı önemli olan borcun kapatılması borç kapandıktan sonra tedaşa gidip aboneliği bir kimlik fotokopisi ile kendi üzerinize alabilirsiniz. Borcu ödemeden giden abone herhangi bir yerde yeni bir abonelik yapmaya kalkarsa da o önceki borcu ödemeden o kişi adına abonelik yapmazlar.....

Enerji kesik olsa dahi borçla ilgili çevre araştırma yapıldıktan sonra borçların yeni kişi ile ilgisi yoksa borç ödenmeden yeni kişinin adına sözleşme yapılır ve kesik olan enerjisi açılır

Sayın Moner69 arkadaşımıza katılıyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…