Elektrik Dağıtım Panolarında Kaskatlama Sistemleri

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Elektrik dağıtım panosunda ana şalterimiz 2000A 60kA ise bu pano içersinde kullanacağımız sigorta ve şalterlerin kA değerlerinin ne olması gereklidir.

Konuyla ilgili olarak kaskatlama sisteminden bahsediliyor. Bilgisi olan arkadaşlarımız var mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar,

Elektrik dağıtım panosunda ana şalterimiz 2000A 60kA ise bu pano içersinde kullanacağımız sigorta ve şalterlerin kA değerlerinin ne olması gereklidir.

Konuyla ilgili olarak kaskatlama sisteminden bahsediliyor. Bilgisi olan arkadaşlarımız var mı?

Koruma elemanının Kısadevre açma kapasitesi kısadevre hesabı sonucu çıkan akım değerinin üzerinde olmalıdır.

Yalnız sorunuzda çok güzel ince bir detay var. Ana panoda bara kısadevre akımı hesap neticesi örneğin 16kA üzeri çıkmış ise o panoya priz beslemesi için w otomat kullanılmaması gerekir. Çünkü w otomatlarda kısadevre kesme kapasitesi max 16kA. Bunun yerine bıçaklı sigorta veya tmş kullanılmalıdır.

Ardışık bağlama ve seçicilik.

Ekli dosyalar

• Ardışık bağlama ve seçicilik.rar
    484.7 KB · Görüntüleme: 66
Arkadaşlar,

Ekteki dökümanları inceledim. Ardışık bağlama yaparak kesicilerin kısa devre korumaları artılıyor. Bu artırma yaklaşık olarak %30 civarında oluyor. Örneğin:Ana şalterimiz 25kA ise bunun çıkışına koyacağımız sigortanın en 10kA olması gerekiyor.

Konu hakkında sizlerinde yorumunuzu öğrenmek isterim.

Arkadaşlar,

Ekteki dökümanları inceledim. Ardışık bağlama yaparak kesicilerin kısa devre korumaları artılıyor. Bu artırma yaklaşık olarak 0 civarında oluyor. Örneğin:Ana şalterimiz 25kA ise bunun çıkışına koyacağımız sigortanın en 10kA olması gerekiyor.

Konu hakkında sizlerinde yorumunuzu öğrenmek isterim.

Ben gerekli açıklamayı yaptım ama siz inceleme zahmetinde bulunmamışsınız. Koruma elemanının kısadevre kesme kapasitesi tayini kısadevre hesabı ile yapılır. Hesabı incelediğinizde göreceksiniz; şebekeden yüke doğru gidildikçe kablo empedansı artacağından kısadevre akım değeri azalır. Azalmanın sebebi budur hesap sonucu çıkar yaklaşık veya sabit % olarak değerlendirme doğru değildir.

Sayın scorpion eye

Yazılarınızdan konunun uzmanı olduğunuz anlaşılıyor.Konuyu bir örnekle açıklaya bilirmisiniz.

Sayın scorpion eyes,

Yukarda vermiş olduğunuz linkte kısa devre hesaplamalarıyla ilgili dökümanlar bulunmakta. Bundan başka sigorta ve şalterlerin seri bağlanmasıyla beraber üzerlerinde yazan kısa devre dayanımının artırılması söz konusu. Bu konuyuda ilgili üreticiler kaskatlama veya ardışık bağlantı adı altında toplamışlar.

Örneğin:Ana şalterimiz 25kA ise bunun çıkışına koyacağımız sigortanın en 10kA olması gerekiyor. Ben incelemiş olduğum dökümanlardan bu sonuca ulaştım. Konu hakkında sizlerin yorumunuzu merak ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,944
Kullanıcılar
451,124
Son üye
MEK3232

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri