elektrik panosundaki sesler

zusa

Üye
merhaba, yeni mezun biri olarak tecrübelerinize ihtiyacım var.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Benim sormak istediğim, binanın elektrik panosundaki cızırtının kaynağı nedir, bu sesler bir arıza habercisimidir ve en son olarak bu cızırtıyı kesmek için neler yapmam gerektiğidir.

sayaç panosunun içinde zayıf akım trafosu ve bina haberleşme sistemi varsa bunların trafolarından kaynaklanan bir ses olabilir yada kontaktör varsa kontaktörün bobin sesi olabilir ama panoda sadece sayaç varsa bu hoş bir durum değil sesin nerden ve ne sebeblerden çıktığını tespit etmeniz gerekiyor dediğiniz gibi ilerde bir arıza habercisi olabilir. Üniversitede ve lisede hocalarım elektrikle ilgili duyduğunuz her sesden şübhelenin demişti..

(saltukakar harika yorum güldürdünüz beni)Mekanik sayacların içindeki akım ve gerilim bobinlerinden ses gelebilir bazen transformatör gibi bobinli şeylerdende gelebilir...bunu kesmek için ne yapman gerek sayaç mekanikse tedaşa başvurup sayacı digitalle degistir,transformatördense onu değistir ...ki büyük ihtimalle mekanik sayacın bobininden gelir...

bende arkadaşların yorumlarına ek olarak sistem yük altındayken sadece bu ses geliyorsa bağlantıları gevşekliğe karşı bir kontrol edin diye tavsiye ediyorum.

şimdi gidip panoya baktım, panonun altında kompanzasyon için yerleştirilmiş bobinlerden geliyormuş.bunun nedeni ne olabilir(nüvenin kirlenmesi diye düşündüm ama tam emin değilim)

sorunun nerden geldiğini bulduğuna göre çözüme geldi sıra kontaktörlerin ya bobinden geliyodur yada kontağından kontakdan gelme ihtimali şimdilik az gibi çünkü kontaktörün kaç açma kapama yaptığı bilmeyiz ama oda bir ihtimal bobinden geliyorsa siz kirlenme demişsiniz kontaktörü kuru hava ile temizleyin kontaktörü sökün bobini çıkarıp Bakım yapın dicem ama geri toplama işi meşakatlidir.

bu işlemleri yaparken sistemi durdurun enerji altında iş yapılmaz

şimdi gidip panoya baktım, panonun altında kompanzasyon için yerleştirilmiş bobinlerden geliyormuş.bunun nedeni ne olabilir(nüvenin kirlenmesi diye düşündüm ama tam emin değilim)

Kompanzasyonda kullanılan bobin dediğiniz harmonik reaktörü ise kademelerdeki kondansatörlerin değer yitirmesi sonucu ses yapan kademelerin rezonansa girmesindendir.Kademe kapasitesi örneğin 10kVAR ise 15A akım ölçmeniz gerekir.3 Fazın akımı dengesiz ve 15A altında ise kondansatörler değer yitirmiş yada arızalanmıştır.Değiştirmeniz gerekir.

Kompanzasyonda kullanılan bobin dediğiniz harmonik reaktörü ise kademelerdeki kondansatörlerin değer yitirmesi sonucu ses yapan kademelerin rezonansa girmesindendir.Kademe kapasitesi örneğin 10kVAR ise 15A akım ölçmeniz gerekir.3 Fazın akımı dengesiz ve 15A altında ise kondansatörler değer yitirmiş yada arızalanmıştır.Değiştirmeniz gerekir.

Ben den de bir ekleme, eğer harmonik reaktörlerinden ses geliyorsa saç paketini tutan civatalar geşemiş yada itina ile verniklenmesi gereken reaktör verniklenmeyip saç paketleri hareket ediyor olabilir.

Eğer gelen ses kontaktörden geliyorsa içerisindeki saç guruplarının üzeri paslanıpta enerjilendiği anda her iki saç paketi birbirlerini tam anlamıyla örtmüyorsa yine ses yapabilir.

soruyu sorarken binanın elektrik panosu diye sordun ilk etapta sonra panoya baktım kompanzasyon için yerleştirilmiş bobinlerden geliyormuş dedinbinalarda kompanzasyon panosu oluyormu veya ilave olarak işyeri filanda varmı burayı anlayamadım

Forum istatistikleri

Konular
128,994
Kullanıcılar
451,203
Son üye
ilayda.ugur

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri