elektrik tek fazla carparmı

biz lisede bir arkadaşımızı tahta sıraya oturttuk ve 220 volt prizden verdik. sadece faz.. hiç birşey olmadı. kontrol kalemiyle arkadaşa dokunduğumuzda kontrol kaleminin ışığı yanıyodu. Bu deneyi öğretmen yanında yapmıştık ve arkadaş sıranın demirlerinden de uzağa oturmuştu. Ayakları havadaydı. ;D

Gerilim bir potansiyel farktır. Potansiyel fark ismindende anlaşılacağı gibi aktif değildir. Bir cismi etkileyen tek faktör akımdır. ( diğer zaman frekans hariç ) Gerilim akım oluşturmak için vardır. Sonuçta geçen akım etkisi 220 de olsa aynıdır. 1 v da olsa aynıdır. Şunu açıklamaya çalışıyorum. Araçlarda bulunan 12 v 100A lik akü insanı çarpmaz şeklinde yorumlar var. Buradaki 100 A o kaynağın verebileceği en yüksek akımdır. İnsan 12 v dan 100A akımı nasıl elde eder. 12v/0.12 ohm fomülde de görüldüğü gibi 0.12 ohm'luk bir direnç olsun ki bu kaynağın verebileceği en yüksek akımı verebilsin. Bir insan aküye veya herhangi bir kayna temas ettiğinde insan üzerinden geçecek olan akım insanın göstereceği dirence bağlıdır. Bahsi geçen akım değeri olabilmesi için 0.12 ohm direç gösterilmesi gerekir. İki kuru ele arasındaki direnç yaklaşık olarak 200000 ohm dur. Buradan hesap yaparsanız. Geçen akım değeri 12/200.000 = 60 mikro amperdir. Bu akımdan insanın haberi bile olmaz. Ama siz aynı aküye elinizin belli yerlerini kanatarak o kanayan yerlere temas ettirin ( mesela ) o zaman akü birşey yaparmı anlayabilirsiniz. Çünkü bu durumda direnç çok düşer ( belki 1 ohm civarı ) geçen akım ne olacağını görebilirsiniz. İşte ozaman 12 voltmu 220 voltmu bir önemi kalmıyor.
Sonuç olarak gerilimin önemi oluşturabileceği akımla sınırlıdır.
( Bence )

220 volta çarpıldığında refleks olarak kendimizi çekeriz çünkü alternatif akım vardır ve akımın sıfır olduğu noktada bıraktırır. doğru akımda ise elinizi çekemeyeceğiniz için sürekli bir akıma çarpılırsınız ve bu daha çok zarar verir çünkü kendinizi çekmeniz çok zordur.

bende geçenlerde kombiye hatçektim buat tan aldım elektriği ev içerisindeki bütün sigortaları kapattım ve plastik tabure üzerinde bağlantımı yaptım hani elektrik kesildiya şalterleri kapatınca ama halbuki kesilmemiş ben bağlantımı çıplak el ile yaptım tamamladım ölçü aletiyle bi baktım 220 volt yusuf ettim ALLAH tan akıllık edip plastik tabure kullanmışım aslında emin olmak sayaç çıkışı şalteri indirmek gerkiyo....

Bizim işyerinde birsürü akülü forklift var. Bunlar 2,2 v 500 A 24 adet akünün seri bağlanarak 48 V 500 A elde edilmesiyle çalışıyor. Ben bu akülere hemen hemen hergün Bakım yaptığım için dokunuyorum.Voltaj akü gözlerinden herhangi biri arızalanıp şarj yükselterek 49-50 V civarına yükselmediği sürece çarpmıyor. Bu andaki çarpmaya sanırım uzun süre maruz kalmak baya hücre kavrulmasına sebep olabilir fakat kısa süreli dokunmak ani bir titremeden öteye gitmiyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…