Elektrik Tesisat Hileleri...

çizim güzel olmuş...:eek:

Beğendiğinize Sevindim :) :) çizimi pek başaramam aslında :))

Saygılarımla...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
buatlarda klemens yerine kabloları birbirine bağlayıp bantlamak da sıkıntı var mı ustam?
iç tesisat yönetmeliğine göre buvat bağlantıları klemensle yapılmak zorunda.klemens kullanmadan bağlantı yapılırsa arıza durumunda bantları açmak kabloları ayırmak zor olur ayrıca ölçümlerde klemens varsa bantı soymaya gerek kalmadan ölçüm yapılabilir. kabloları birleştirerek uygun büyüklükte klemens kullanırsak ve vidaları iyi sıkarsak sorun olmaz.slm

iç tesisat yönetmeliğine göre buvat bağlantıları klemensle yapılmak zorunda.klemens kullanmadan bağlantı yapılırsa arıza durumunda bantları açmak kabloları ayırmak zor olur ayrıca ölçümlerde klemens varsa bantı soymaya gerek kalmadan ölçüm yapılabilir. Kabloları birleştirerek uygun büyüklükte klemens kullanırsak ve vidaları iyi sıkarsak sorun olmaz.slm
iyiki de sormuşum ustam. Demek ki yazdıgınızı doğru anlayıp kafama takılan soruyu sormuşum. Demekki yönetmelikte var teşekkürler ustam...

özellikle sokak aydınlatmalarında kontrolör için aydınlatma direği bağlantı yuvasına kadar standart yer altı kablosu kullanılmış 1 metre kaz 3x1,5 mm2 kesit antigron kablo kullanılmış tekrar diğer direğe 1 metre toprak altından standart yer altı kablosu.

merhaba bi evde sıfırlama yapılmış topraklama çekilmeyecek ise iptal etmek mi uygun olur yoksa oyle bırakmakmı ?

merhaba bi evde sıfırlama yapılmış topraklama çekilmeyecek ise iptal etmek mi uygun olur yoksa oyle bırakmakmı ?

Vallahi bence iptal edip kaçak akım rolesi takılsa bana daha mantıklı geliyo..Çünkü sıfırlama da ters bağlama olayında çift faza kalma durumu var. Sonuçta kaçak akım rolesi topraklama olmadan da çalışıyor. Tabiki en güzeli iyi bir topraklama ve kaçak akım rolesi...

Vallahi bence iptal edip kaçak akım rolesi takılsa bana daha mantıklı geliyo..Çünkü sıfırlama da ters bağlama olayında çift faza kalma durumu var. Sonuçta kaçak akım rolesi topraklama olmadan da çalışıyor. Tabiki en güzeli iyi bir topraklama ve kaçak akım rolesi...
ben adama pardon ev sahibine :) söylüyorum bak takmazsan yapmazsan boyle boyle olur diyorum bu zamana kadar nasıl çalışmış sen beni kazıklamayamı çalısıyosun diye fırca cekiyor. en son birine zorlada olsa topraklama çubugu taktım oda zorla ve alüminyum . en son hangi elektrikçiyi getirirsen getir burda topraklama var derse ona o diplomayı verenin alnından oper onuda elinden alıdırım dedim adam baka kaldı :D

Öncelikle böyle bir konu açtığınız için teşekkürler. Bir kontrolör olarak benim için çok faydalı bir konu oldu.

-Bu kablo dağıtımlarının uygun aparatlarla dağıtılmasıyla ilgili benim başımdan da şöyle bir olay geçti. Çatıdan inen uydu kablosunu odalara dağıtırken buatta kabloları birbirine burarak, bantlayarak bağlantı yapmışlar. Haliyle komşularda bütün kanallar çok net çekerken bizde sürekli sinyal bozuk uyarısı veriyordu. Sebebini araştırırken kablo bağlantısının bu şekilde bantla yapıldığını gördüm. Bağlantıyı F-konnektörle yapınca sinyal kalitesi düzeldi.
-Yani uzun lafın kısası eğer kablolarda ek yapılacaksa uygun aparatlar ile (klemens, F-konnektör vb.) yapılmalı

ben adama pardon ev sahibine :) söylüyorum bak takmazsan yapmazsan boyle boyle olur diyorum bu zamana kadar nasıl çalışmış sen beni kazıklamayamı çalısıyosun diye fırca cekiyor. en son birine zorlada olsa topraklama çubugu taktım oda zorla ve alüminyum . en son hangi elektrikçiyi getirirsen getir burda topraklama var derse ona o diplomayı verenin alnından oper onuda elinden alıdırım dedim adam baka kaldı :D

iyi cevapmış :D

hocam bazı insanlar laftan anlamıyor yapıcak bişey yok :D

Forum istatistikleri

Konular
128,923
Kullanıcılar
451,090
Son üye
kepyana

Yeni konular

Geri