Emo kaydı ve maaş

Güldüğüm yada alay ettiğim bu yola sapanlar.Yani "mühendis ihtiyacı!" olupta
bu garip uygulamaları yapanlar.Yoksa gülünüp geçilecek bir durum değil tabi ki.
Bunu yapanlarda mühendislik büroları.yaygın mı bu uygulama?

Komik mi?

Güleriz ağlanacak halimize...

piyasa şu an o kadar kötüki özellikle tecrübesiz mühendisler açısından. ya bostasın yada uc bes kurus maasa calısıp kıymet gormuyorsun.
ama bence sartları cokda dusuk tutmaktansa bıraz daha bekleyip daha insaflı yerlerle çalışmalıyız

piyasa şu an o kadar kötüki özellikle tecrübesiz mühendisler açısından. ya bostasın yada uc bes kurus maasa calısıp kıymet gormuyorsun.
ama bence sartları cokda dusuk tutmaktansa bıraz daha bekleyip daha insaflı yerlerle çalışmalıyız

Şartları düşük tutan genç mühendisler değil ki,ne yapsın adam evine yakın iş buldumu para 2.,3.,4.,5. planda kalabiliyor.Varya çok bilen işverenler,onları yetiştirecek,onlara herşeyi öğretecek..Bunlar varken piyasada çok elektriğin e'sinden anlamayan elektrik müteahhiti,mühendis bürosu ortağı!,veyahut işveren görürüz..

Buradan yeni mezun arkadaslara sesleniyorum, yurt disi islere girmek icin ugrasin.Burada marjlar yuksek oldugu icin maasiniz turkiyedekinin 3 kati ve bundan daha ilerisi gordugunuz muamele iyi ve muhendis oldugunuzu burda anliyorsunuz.Turkiye piyasasi cok kotu arkadaslar,arkadasima 1000 lira maas teklif ettiler ve seni yetistirecez sonra hemen kacip gitme diye 3 sene kontrat yapicaz dediler,ee gitmek istersem nolcak 25.000 dolar tazminat maddesi var,adamlar bukadar yuzsuz iste.

İşten çıkarma gibi bir durum olursa 25000 dolar çalışana verecekmiymiş bu yüzsüzler.Aslında 3 sene iş garanti gibi ama bu garanti karşılıklı olursa bir anlamı olur.

Oyle bisey yok o istedigi zaman cikarabilir, sen istedigin zaman cikamazsin.Hem is garanti olsa nolur 1000 liraya calisacaksin.

mühendis odaları bu konuda kesinlikle çalışma yapmıyor.ameleler bile sendika düzeninde haklarını ararken biz universite bitirmiş insanlar kesinlikle örgütlenemiyor.Herkes kendi keyfine baktığı sürece imkansız bazı şeylerin düzelmesi.Ekonomi ile alakası olması ile birlikte aslında tam ona bağlı bir sorun değil.Para basan yerlerdede aynı uygulamalar söz konusu.Olay biz insanların haklarını aramayı bilmesinde ve sadece kendimizi değil diğer insanlarıda düşünebilmemizde yatıyor.İşin bir ucundan tutmak lazım.smm belgeli adamlardan bahsediyorsunuz ben odaya bile üye değilim aile maddi durumumda iyi değil ama okulu bitirdiğimde 1500tl altına çalışmamak için direndim ve başardım..Hatta 1500 tl yi sadece ilk 6 ay için kabul ettim.Memnun kalmazsanız 1500 devam ettirmeyin çıkarın beni işden ama memnun olursanız 2000 sınırına çıkmanızı isticem sizden diyerek tavrımı koydum.Maddi durumlar elbet önemli ama ne olduğunuzuda unutturmasın size.Bugün lise mezunu güvenlikçi alıyor ikramiyesiyle birlikte 1300 tl(hepsi olmasada).sen 100 liraya calışırım dersen karşındaki sana 2000 vermez.

Şartları düşük tutan genç mühendisler değil ki,ne yapsın adam evine yakın iş buldumu para 2.,3.,4.,5. planda kalabiliyor.Varya çok bilen işverenler,onları yetiştirecek,onlara herşeyi öğretecek..Bunlar varken piyasada çok elektriğin e'sinden anlamayan elektrik müteahhiti,mühendis bürosu ortağı!,veyahut işveren görürüz..

şartları düşük tutan tabikide sadece genç mühendisler değil ama bunda bizim mühendisler olarak suçumuz yok diyemeyiz.Türkiyenin istihdam gücü artmasada rekabet şartlarının artması nedeniyle firmalar ister istemez artık kalifiye ve diplomalı insanlara yer vermek zorunda kalıyor..Ben kabul etmezsem 1000 tlyi sen etmezsen,birileri etmezse bu durum bu seviyelere düşmez.Ben yürüyüş(miting) yapan doktor gördüm öğretmen gördüm amelede gördüm ama mühendis gördüğümü hatırlamıyorum.Suçsuzuz demek durumu kabullenmekten başka birşey değil.

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,526
Son üye
bm16ton

Yeni konular

Geri